Aktualnie ustawa z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe przepis pozwalający na organizowanie zdalnego nauczania indywidualnego także poza okresem epidemii. Dotąd taka możliwość była przewidziana do końca roku szkolnego 2021/2022. Obecnie indywidualne lekcje zdalne można organizować na wniosek rodziców. Trzeba jednak pamiętać, że zasady organizacji zdalnego nauczania indywidualnego ostały zmienione, zarówno w szkole, jak i w przedszkolu. Sprawdź, jakie warunki spełnić, aby organizować nauczanie indywidualne dla dzieci i młodzieży.
Uczniowie, którzy obowiązek szkolny i obowiązek nauki realizują poza szkołą muszą przystępować do egzaminów klasyfikacyjnych. Sprawdź, czy takie egzaminy mogą być przeprowadzane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Udział w zajęciach religii nie jest obowiązkowy. Uczniom, którzy na te zajęcia nie uczęszczają, dyrektor zapewnia opiekę. A co z uczniami, którzy ukończyli 18 lat? Czy pełnoletni uczeń może mieć w czasie religii okienko i opuścić teren szkoły?
Dzieci i młodzież, która przybyła do Polski w związku z wybuchem wojny w Ukrainie w roku szkolnym, 2022/2023 r. może od 1 września kontynuować naukę w polskich szkołach. Co ważne – utrzymano wiele szczególnych rozwiązań dotyczących ich kształcenia. To jednak nie wszystko, bo w nowelizacji rozporządzenia i ustawy niektóre przepisy zmieniono w ten sposób, aby ułatwić dyrektorom organizację pracy. Poznaj zasady organizacji i realizacji kształcenia, wychowania i opieki dla uczniów z Ukrainy w roku szkolnym 2022/2023.
Przepisy prawa oświatowego nie zawierają odrębnych regulacji dotyczących tygodniowego wymiaru godzin religii w szkołach i oddziałach specjalnych. Religię dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, niezależnie od rodzaju niepełnosprawności, organizuje się na zasadach ogólnych.
Kandydaci do szkół kształcących w zawodzie w toku postępowania rekrutacyjnego powinno zostać skierowani na badania lekarskie. Celem tych badań jest uzyskanie zaświadczenia o braku przeciwwskazań do podjęcia praktycznej nauki zawodu.
Od 1 września 2022 r. w przedszkolach, szkołach i placówkach będzie można organizować zdalne nauczanie także w czasie poza stanem epidemii czy zagrożenia epidemicznego. Szczegółowe zasady organizacji takich zajęć określi rozporządzenie, którego projekt został już opublikowany. Dowiedz się, jakie rozwiązania przewiduje nowy projekt rozporządzenia.
Przejęcie do technikum ucznia z niepełnosprawnością intelektualną wymaga od nauczycieli podjęci standardowych kroków związanych z przeprowadzeniem WOPFU oraz opracowaniem IPET. Trzeba jednak pamiętać, że uczeń z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym realizuje w technikum tę samą podstawę programową, co pozostali. A co z ocenianiem?
Podjęcie decyzji o spełnianiu obowiązku szkolnego poza szkołą nakłada na rodziców szereg obowiązków. Należy do nich między innymi zapewnienie dziecku opieki. Szkoła nie ma bowiem obowiązku umożliwienia takiemu uczniowi korzystania ze świetlicy. W niektórych jednak przypadkach dziecko będzie mogło uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez nauczyciela czy pedagoga w świetlicy szkolnej. Sprawdź szczegóły.