Uczeń może otrzymać orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w trakcie trwania roku szkolnego. Szkoła musi zorganizować kształcenie specjalne nawet, jeżeli do końca zajęć zostało tylko kilka tygodni. Co jednak, gdy orzeczenie wskazuje na niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, a rodzice decydują się na przeniesienie go do szkoły lub oddziału specjalnego? Czy przeniesienie do szkoły specjalnej w trakcie roku szkolnego jest możliwe? Co z ocenianiem i promowaniem, skoro nie będzie kontynuowany dotychczasowy program nauczania?
W pierwszej połowie 2022 r. do polskich placówek oświatowych zapisano wielu obywateli Ukrainy. Wśród nich są także sześciolatki, którym w świetle polskiego prawa, trzeba sporządzić i wydać informację o gotowości do podjęcia nauki w szkole podstawowej. Sprawdź, czy nauczyciele powinni do końca kwietnia sporządzić informację o gotowości szkolnej dla dzieci z Ukrainy.
Nabór do przedszkola publicznego, w zależności od liczby kandydatów, może zakończyć się po jednym lub dwóch etapach. W etapie pierwszym komisja rekrutacyjna bierze pod uwagę tzw. kryteria ustawowe, w etapie drugim – tzw. kryteria samorządowe. Na poświadczenie spełniania kryteriów w obu kategoriach powinny być dokumenty dołączone do wniosku. Jakie dokumenty potwierdzające spełnienie kryteriów w rekrutacji do przedszkola weźmie pod uwagę komisja? Sprawdź.
Wielu rodziców uważa, że ich dziecko, ze względu na posiadane orzeczenie, powinno zostać przyjęte do pierwszej klasy w każdej szkole. Przyjmują, że dziecko z niepełnosprawnością ma pierwszeństwo także w szkołach poza obwodem. Sprawdź, czy rodzice dzieci mają prawo wyboru szkoły bez względu na miejsce zamieszkania.
W nauczaniu indywidualnym realizuje się wszystkie przedmioty objęte ramowym planem nauczania. Możliwe jest wprawdzie odstąpienie od realizacji wybranych treści, ale nie można zrezygnować z wybranego przedmiotu. Sprawdź, jak realizowane jest nauczanie indywidualne, jakie przedmioty obejmuje.
W związku z obecną sytuacją wiele samorządów zdecydowało o utworzeniu w szkołach oddziałów przygotowawczych dla uczniów z Ukrainy. Celem tworzenia tych oddziałów jest zorganizowanie kształcenia do potrzeb i i możliwości uczniów nieznających języka polskiego. Jak wiadomo, uczniowie ci muszą realizować jednak polską podstawę programową kształcenia ogólnego. Wobec tego, czy nauczyciel musi mieć dodatkowe kwalifikacje? Sprawdź, jakie powinny być kwalifikacje nauczyciela w oddziale przygotowawczym.
Próbne egzaminy maturalne organizuje się w celu umożliwienia uczniom sprawdzenie wiedzy i umiejętności. Uczniowie nie są jednak zobligowani do przystąpienia do takiego egzaminu. Co ważne – próbna matura nie może być potraktowana jak sprawdzian i oceniona tak, jak każda inna klasówka.
Dla uczniów niebędących obywatelami polskimi można zorganizować dodatkową naukę języka polskiego. Takie zajęcia przewidziane są także dla uczniów będących obywatelami polskimi, lecz powracających z zagranicy. Zorganizowanie nauki języka polskiego jest obowiązkowe. Co ciekawe, przepisy nie wskazują, kto może prowadzić dodatkowe zajęcia z języka polskiego. Sprawdź, którym nauczycielom dyrektor może je przydzielić.
Uczeń szkoły podstawowej otrzymał orzeczenie o kształceniu specjalnym. Orzeczenie wydano z uwagi na zagrożenie niedostosowaniem społecznym, jednak zachowanie ucznia uległo znacznej poprawie. Czy jest możliwe anulowanie orzeczenia? Jak skutecznie uchylić orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego?
Częste choroby dziecka i wynikające z nich liczne nieobecności na zajęciach przedszkolnych, a także nieuczestniczenie w zdalnym realizowaniu podstawy programowej może skutkować brakiem gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej. Sprawdź, co może zrobić przedszkole, jeżeli nauczyciele obawiają się, że dziecko nie jest gotowe do rozpoczęcia edukacji szkolnej. Dowiedz się, kto i jak odracza obowiązek szkolny.