W indywidualnym nauczaniu realizuje się wszystkie obowiązkowe zajęcia edukacyjne wynikające z ramowego planu nauczania danego typu i rodzaju szkoły, dostosowane do potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia. Potrzeby ucznia, jego możliwości psychofizyczne, warunki domowe, a także ograniczona liczba godzin nauczania indywidualnego mogą uzasadniać konieczność odstąpienia od realizacji niektórych treści nauczania objętych obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi.
Art. 44n ust. 1 ustawy o systemie oświaty stanowi, iż zastrzeżenia może wnieść uczeń lub jego rodzice. Jeśli w szkole istnieje procedura postępowania w takiej sytuacji, należy się do niej stosować, jeśli nie – należy przyjąć wniesione zastrzeżenie i rozpatrzeć jego zasadność. Jeśli okażą się bezzasadne – odpowiedzieć, stosując argumentację uzyskaną podczas rozpatrywania sprawy. Jeśli zastrzeżenia okazałyby się prawdziwe – należy postąpić zgodnie z poniższymi opisami dotyczącymi powołania komisji i ustalenia ponownie omawianej oceny.
Sprawdź, co może zrobić szkoła w sytuacji, gdy na zajęcia drugiego języka obcego uczęszcza uczennica, która przewyższa poziomem klasę. Czy można zwolnić dziecko z udziału w tych zajęciach? Czy można mu zorganizować inne zajęcia w tym czasie?
17-letnia uczennica wbrew woli matki mieszka z pełnoletnim partnerem. Dużym problemem jest jej absencja w szkole, relacje z matką oraz rówieśnikami. Co może zrobić dyrektor szkoły, czy w takiej sytuacji powinien powiadomić sąd rodzinny?