Zasiłek opiekuńczy na okres zdalnego nauczania od 20 grudnia do 9 stycznia

Marta Wysocka

Autor: Marta Wysocka

Dodano: 16 grudnia 2021
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na okres zdalnego nauczania od 20 grudnia do 9 stycznia

W rozporządzeniu wprowadzającym zdalne nauczanie od 20 grudnia do 9 stycznia wskazano, że dla uczniów klas I-III trzeba zorganizować opiekę w świetlicach. Czy to oznacza, że rodzice najmłodszych uczniów nie będą mogli skorzystać z zasiłku opiekuńczego? Sprawdź, komu będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy na okres zdalnego nauczania.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy w związku z pandemią COVID-19
  • Czy rodzice skorzystają z zasiłku opiekuńczego od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r.

W związku z wprowadzeniem nauki zdalnej w szkołach podstawowych i średnich w okresie od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. na mocy rozporządzenia Rady Ministrów rodzicom i opiekunom będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Dla kogo dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom dzieci, którzy opiekują się dzieckiem w wieku:do lat 8,

  • do lat 16 z orzeczeniem o niepełnosprawności,
  • do lat 18 z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • do 24 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeśli nie ma drugiego rodzica czy współmałżonka, który może w tym czasie zapewnić opiekę dziecku lub osobie niepełnosprawnej.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie wlicza się do okresu, za który przysługuje zasiłek opiekuńczy przewidziany w przepisach ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

źródło: strona internetowa Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (https://www.gov.pl/web/rodzina/dodatkowy-zasilek-opiekunczy-na-czas-nauki-zdalnej)

Opracowanie: Marta Wysocka
Dodano: 16 grudnia 2021

Autor: Marta Wysocka

Redaktorka portalu ePedagogika.pl, specjalistka w zakresie prawa oświatowego, autorka i redaktorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu edukacji i oświaty, prawa oświatowego oraz prawa pracy. Ukończyła prawo oraz filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim.

Tematyka

Sprawdź inne serwisy