Zasady dotyczące funkcjonowania szkół, przedszkoli i placówek, obowiązujące od 17.10.2020 r. nie wskazują, jak postępować w sytuacji, gdy uczeń szkoły prowadzącej nauczanie stacjonarne jest zdrowy, ale zostanie poddany kwarantannie. Dyrektorzy szkół oraz nauczyciele chcą zapewnić takim uczniom zdalne nauczanie. Czy takie rozwiązanie jest możliwe?
O sposobie realizowania zindywidualizowanej ścieżki kształcenia konkretnego ucznia decyduje dyrektor szkoły. Musi on uwzględnić opinię wydaną przez poradnię i zawarte w niej wskazania. Co w praktyce oznacza ta zasada i w jaki sposób odnosi się do konieczności ustalenia liczby godzin zajęć, które będą realizowane przez ucznia? Jaki jest minimalny wymiar godzin realizowanych w ramach zindywidualizowanej ścieżki kształcenia?
W związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną w Polsce coraz więcej dyrektorów szkół decyduje się na wprowadzenie obowiązku zasłaniania ust i nosa podczas przebywania w przestrzeni wspólnej poza klasami. Wprowadzenie takich regulacji wywołuje wiele kontrowersji, a noszenia maseczek odmawiają uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy administracyjni. Argumenty są różne – od przeciwwskazać zdrowotnych, przez uczucie dyskomfortu po podważanie istnienia wirusa i zagrożenia. Czy faktycznie dyrektor może nakazać noszenie maseczek wszystkim członkom społeczności szkolnej?
Dyrektorzy szkół, odpowiedzialni za zapewnienie bezpieczeństwa w placówce, coraz liczniej wprowadzają do szkolnych regulaminów obowiązek noszenia przez uczniów maseczek we wspólnych przestrzeniach, takich jak korytarze czy toalety. Reakcje uczniów i rodziców są różne – od zrozumienia po kategoryczny sprzeciw. Sprawdź kto ma rację – przeciwnicy noszenia maseczek czy dyrektorzy, których celem jest maksymalizowanie bezpieczeństwa w czasie prowadzonych zajęć?
Rozwiedzeni rodzice często nie mogą dojść do porozumienia w sprawach dotyczących edukacji dziecka. Jedną z najbardziej spornych kwestii jest decyzja o realizacji obowiązku szkolnego poza szkołą, czyli tzw. nauczaniu domowym. Czy dyrektor może wyrazić zgodę na nauczanie domowe, gdy jeden z rodziców składa wniosek, a drugi nie wyraża na to zgody?
Ze względu na obecną sytuację związaną z epidemią koronawirusa, wielu rodziców podjęło decyzję o tym, aby dzieci realizowały obowiązek szkolny poza szkołą, tj. poprzez edukację domową. Takie dzieci, aby otrzymać klasyfikację do następnej klasy muszą przystępować do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych. Te zwykle przeprowadzane są pod koniec roku szkolnego, ale czy na prośbę rodzica taki egzamin można przeprowadzić wcześniej?