Przesunięcie terminów egzaminu ósmoklasisty spowodowało, że niektórzy uczniowie przed odebraniem zaświadczeń o wynikach dowiedzą się w czasie wakacyjnych wyjazdów. Dowiedz się czy rodzic niepełnoletniego ucznia może upoważnić inną osobę do odbioru zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Czy takie upoważnienie musi zostać sporządzone u notariusza?
Co do zasady egzaminy poprawkowe przeprowadza się w ostatnim tygodniu ferii letnich. Zdarza się jednak, że wyznaczony termin nie odpowiada uczniowi, który ma przystąpić do egzaminu. Sprawdź, jakie okoliczności uzasadniają jego zmianę.
Zgodnie z ramowym plan nauczania dla szkoły podstawowej począwszy od klasy VII uczniowie uczą się dwóch języków obcych nowożytnych. Co ważne – należy zapewnić im kontynuację tego samego języka obcego nowożytnego jako pierwszego na wszystkich etapach edukacyjnych. A co w przypadku, gdy uczeń chce zmienić język obcy, a jego rodzice składają do dyrektora wniosek w tej sprawie?
Zgodnie z § 44e ust. 4 ustawy o systemie oświaty nauczyciele mają obowiązek udostępnić uczniowi i jego rodzicom sprawdzone i ocenione prace klasowe. Niektórzy nauczyciele nie stosują się do tego przepisu i tłumaczą, że ułożone przez nich sprawdziany są chronione prawami autorskimi. Czy tak jest w rzeczywistości? Sprawdź czy faktycznie możesz odmówić udostępniania opracowanego przez siebie sprawdzianu.
Przepisy prawa oświatowego nie regulują szczegółowo, ilu opiekunów powinno sprawować opiekę nad uczniami podczas wyjazdu na zawody sportowe. Sprawdź, jak zadbać o bezpieczeństwo i nie narazić się na konsekwencje, które mogłyby wynikać z niezapewnienia uczniom odpowiedniej opieki.
Rodzice dziecka spełniającego obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego mogą wystąpić z wnioskiem o odroczenie rozpoczęcia spełniania obowiązku szkolnego. Aby taki wniosek został uwzględniony, konieczne jest spełnienie określonych warunków. Sprawdź czy istnieją odstępstwa od konieczności dołączenia do wniosku opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Dyrektorzy niektórych szkół decydują się na zorganizowanie w czasie ferii zimowych tzw. dyżurów dla uczniów, którzy nie wyjeżdżają na zimowiska, a rodzice nie mogą zapewnić im opieki w domu. Sprawdź czy dyrektor szkoły może zlecić nauczycielowi opiekę nad uczniami w czasie dyżurów w szkole podczas ferii zimowych.
Dzieci uczęszczające do przedszkola powinny uczestniczyć w zajęciach przygotowujących do posługiwania się językiem obcym nowożytnym. W przepisach nie wskazano jednak wieku dziecka, po osiągnięciu którego takie zajęcia stają się obowiązkowe. Sprawdź od jakiego wieku należy objąć dzieci przedszkolne językiem obcym?
Uczeń, który ukończył 18 lat ma prawo do podjęcia decyzji o rezygnacji z nauki. Sprawdź, czy w takim przypadku konieczne jest podjęcie odpowiedniej uchwały rady pedagogicznej oraz wydanie decyzji administracyjnej przez dyrektora szkoły.