W związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną w Polsce coraz więcej dyrektorów szkół decyduje się na wprowadzenie obowiązku zasłaniania ust i nosa podczas przebywania w przestrzeni wspólnej poza klasami. Wprowadzenie takich regulacji wywołuje wiele kontrowersji, a noszenia maseczek odmawiają uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy administracyjni. Argumenty są różne – od przeciwwskazać zdrowotnych, przez uczucie dyskomfortu po podważanie istnienia wirusa i zagrożenia. Czy faktycznie dyrektor może nakazać noszenie maseczek wszystkim członkom społeczności szkolnej?
Dyrektorzy szkół, odpowiedzialni za zapewnienie bezpieczeństwa w placówce, coraz liczniej wprowadzają do szkolnych regulaminów obowiązek noszenia przez uczniów maseczek we wspólnych przestrzeniach, takich jak korytarze czy toalety. Reakcje uczniów i rodziców są różne – od zrozumienia po kategoryczny sprzeciw. Sprawdź kto ma rację – przeciwnicy noszenia maseczek czy dyrektorzy, których celem jest maksymalizowanie bezpieczeństwa w czasie prowadzonych zajęć?
Ze względu na obecną sytuację związaną z epidemią koronawirusa, wielu rodziców podjęło decyzję o tym, aby dzieci realizowały obowiązek szkolny poza szkołą, tj. poprzez edukację domową. Takie dzieci, aby otrzymać klasyfikację do następnej klasy muszą przystępować do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych. Te zwykle przeprowadzane są pod koniec roku szkolnego, ale czy na prośbę rodzica taki egzamin można przeprowadzić wcześniej?
Przesunięcie terminów egzaminu ósmoklasisty spowodowało, że niektórzy uczniowie przed odebraniem zaświadczeń o wynikach dowiedzą się w czasie wakacyjnych wyjazdów. Dowiedz się czy rodzic niepełnoletniego ucznia może upoważnić inną osobę do odbioru zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Czy takie upoważnienie musi zostać sporządzone u notariusza?
Co do zasady egzaminy poprawkowe przeprowadza się w ostatnim tygodniu ferii letnich. Zdarza się jednak, że wyznaczony termin nie odpowiada uczniowi, który ma przystąpić do egzaminu. Sprawdź, jakie okoliczności uzasadniają jego zmianę.
Zgodnie z ramowym plan nauczania dla szkoły podstawowej począwszy od klasy VII uczniowie uczą się dwóch języków obcych nowożytnych. Co ważne – należy zapewnić im kontynuację tego samego języka obcego nowożytnego jako pierwszego na wszystkich etapach edukacyjnych. A co w przypadku, gdy uczeń chce zmienić język obcy, a jego rodzice składają do dyrektora wniosek w tej sprawie?