Nie zawsze dostarczenie do szkoły orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego oznacza natychmiastowe zatrudnienie nauczyciela wspomagającego. Może zdarzyć się, że zespół będzie musiał przeprowadzić WOPFU i opracować IPET, zanim organ prowadzący wyrazi zgodę. Czy to oznacza, że po przydzieleniu nauczyciela wspomagającego po opracowaniu IPET konieczna będzie jego modyfikacja?
W skład zespołu przeprowadzającego WOPFU i opracowującego IPET wchodzą nauczyciele i specjaliści prowadzący zajęcia z uczniem. A co, jeżeli nie mają przygotowania w zakresie niepełnosprawności ucznia? Czy wychowawca klasy wchodzi w skład zespołu opracowującego IPET, jeżeli nie ma kwalifikacji w zakresie pedagogiki specjalnej?
Doręczenie do przedszkola lub szkoły orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego obliguje placówkę do zorganizowania wsparcia zgodnie z zaleceniami, a także do opracowania Indywidualnego Programu Edukacyjno-Terapeutycznego. Na opracowanie IPET-u nauczyciele mają 30 dni, ale często rozpoczęcie prowadzenia zalecanych zajęć jest możliwe wcześniej. Sprawdź, czy zajęcia rewalidacyjne można zorganizować jeszcze zanim powstanie IPET.
Powszechnie przyjęło się, że IPET opracowany przez zespół nauczycieli jest podpisywany przez dyrektora szkoły, do której uczęszcza uczeń. Nie zawsze jednak ma on możliwość podpisania dokumentu. Sprawdź, kto może podpisać indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny zamiast dyrektora szkoły.
Przyjmuje się, że na początku roku szkolnego nauczyciele i specjaliści przeprowadzają wielospecjalistyczną ocenę funkcjonowania ucznia, która posłuży do opracowania lub modyfikacji IPET. Nasza czytelniczka zapytała, czy do opracowania modyfikacji IPET można wykorzystać WOPFU z czerwca? Okazuje się, że to możliwe. Sprawdź, wrześniowa modyfikacja IPET może zostać przeprowadzona na podstawie z WOPFU z czerwca.
Dostarczenie do przedszkola orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego zobowiązuje do przeprowadzenia wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania oraz opracowania IPET. Na te czynności nauczyciele mają 30 dni. A co, jeżeli dziecko uczęszcza do przedszkola tylko przez kilka tygodni? Czy trzeba przeprowadzić WOPFU i opracować IPET dla dziecka zapisanego do przedszkola na jeden miesiąc?
W orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego zespół orzekający wskazuje jedynie potrzebę realizacji wybranych zajęć edukacyjnych indywidualnie z dzieckiem lub uczniem lub w grupie liczącej do 5 dzieci lub uczniów – w odniesieniu do ucznia napotykającego na trudności w funkcjonowaniu wspólnie z oddziałem. Czy wobec tego zespół działający w szkole może podjąć decyzję o zorganizowaniu dla ucznia zajęć indywidualnych tylko z jednego przedmiotu?
Dla każdego ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego należy opracować indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny (IPET). IPET opracowuje się po dokonaniu wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia. Jest to zadanie zespołu nauczycieli specjalistów pracujących z uczniem. W artykule znajdziesz wskazówki dotyczące przeprowadzenia WOPFU i opracowania IPEt dla ucznia z niepełnosprawnością ruchową.
Obowiązek dokonania oceny efektywności IPET spoczywa na wszystkich członkach zespołu nauczycieli i specjalistów pracujących z uczniem. Bardzo często jednak dyrektor wyznacza jednego nauczyciela, zwykle wychowawcę, który ma koordynować pracę wszystkich członków zespołu. Czy ma do tego prawo? Czy koordynator powinien przeprowadzić ewaluację indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego? Sprawdź, kto przeprowadza ocenę efektywności IPET w przedszkolu i szkole.
Uczeń posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego oraz w ostatnim roku szkolnym realizował nauczanie indywidualne na terenie szkoły. Sprawdź, jakie są możliwości rozwiązania, by uczeń mógł część zajęć realizować w klasie, a część indywidualnie.