Przepisy prawa oświatowego, że zespół ds. WOPFU i IPET tworzą nauczyciele i specjaliści prowadzący zajęcia z uczniem. Regulacje te należy rozumieć dosłownie – w skład zespołu wchodzą wszyscy. A to oznacza, że wszyscy powinni uczestniczyć w posiedzeniach tych zespołów.
Wielospecjalistyczna ocena poziomu funkcjonowania ucznia oraz indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny to podstawowe dokumenty opracowywane dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Za ich opracowanie odpowiada zespół powołany przez dyrektora szkoły. W niniejszym artykule zdefiniowano rolę i wymieniono najważniejsze zadania poszczególnych uczestników zespołu ds. WOPFU i IPET.
Zalecenia zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego powinny być realizowane w sposób umożliwiający osiągniecie celów rozwojowych i terapeutycznych, uwzględniający harmonijny i wszechstronny rozwój dziecka we wszystkich obszarach – fizycznym, poznawczym, społecznym, emocjonalnym. O wymiarze godzin wsparcia i czasie ich trwania decyduje zespół nauczycieli i specjalistów, z uwzględnieniem zaleceń w orzeczeniu.
Złożenie w szkole orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego nakłada na dyrektora szereg obowiązków. Jednym z kluczowych zadań dla nauczycieli jest przeprowadzenie WOPFU i opracowanie IPET. Jak to zrobić, jeżeli od dnia złożenia orzeczenia uczeń jest nieobecny z powodu choroby? Czy dla ucznia z niską frekwencją trzeba przygotować wielospecjalistyczną ocenę funkcjonowania oraz indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny?
IPET to najważniejszy w szkole dokument opracowywany dla uczniów objętych kształceniem specjalnym. Zespół określa w nim cele kształcenia specjalnego dla danego ucznia oraz sposoby ich osiągania. Skuteczność IPET uzależniona jest od tego, czy został opracowany z uwzględnieniem potrzeb i możliwości ucznia. Jednak nawet najlepiej zaplanowane działania, mogą po pewnym czasie okazać się nieefektywne mimo starań całego grona pedagogicznego. Dlatego bardzo ważna jest systematyczna ocena efektywności indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego. W artykule wyjaśniamy, jak często i w jaki sposób dokonywać oceny skuteczności programu. Podpowiadamy również, na co należy zwracać szczególną uwagę, dokonując oceny poziomu funkcjonowania ucznia.
Nie zawsze dostarczenie do szkoły orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego oznacza natychmiastowe zatrudnienie nauczyciela wspomagającego. Może zdarzyć się, że zespół będzie musiał przeprowadzić WOPFU i opracować IPET, zanim organ prowadzący wyrazi zgodę. Czy to oznacza, że po przydzieleniu nauczyciela wspomagającego po opracowaniu IPET konieczna będzie jego modyfikacja?
W skład zespołu przeprowadzającego WOPFU i opracowującego IPET wchodzą nauczyciele i specjaliści prowadzący zajęcia z uczniem. A co, jeżeli nie mają przygotowania w zakresie niepełnosprawności ucznia? Czy wychowawca klasy wchodzi w skład zespołu opracowującego IPET, jeżeli nie ma kwalifikacji w zakresie pedagogiki specjalnej?
Doręczenie do przedszkola lub szkoły orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego obliguje placówkę do zorganizowania wsparcia zgodnie z zaleceniami, a także do opracowania Indywidualnego Programu Edukacyjno-Terapeutycznego. Na opracowanie IPET-u nauczyciele mają 30 dni, ale często rozpoczęcie prowadzenia zalecanych zajęć jest możliwe wcześniej. Sprawdź, czy zajęcia rewalidacyjne można zorganizować jeszcze zanim powstanie IPET.
Powszechnie przyjęło się, że IPET opracowany przez zespół nauczycieli jest podpisywany przez dyrektora szkoły, do której uczęszcza uczeń. Nie zawsze jednak ma on możliwość podpisania dokumentu. Sprawdź, kto może podpisać indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny zamiast dyrektora szkoły.
Przyjmuje się, że na początku roku szkolnego nauczyciele i specjaliści przeprowadzają wielospecjalistyczną ocenę funkcjonowania ucznia, która posłuży do opracowania lub modyfikacji IPET. Nasza czytelniczka zapytała, czy do opracowania modyfikacji IPET można wykorzystać WOPFU z czerwca? Okazuje się, że to możliwe. Sprawdź, wrześniowa modyfikacja IPET może zostać przeprowadzona na podstawie z WOPFU z czerwca.