Dla każdego ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, sporządza się IPET. Uwzględnia się w nim zalecenia z orzeczenia oraz opinii z poradni. Rodzice ucznia powinni być informowani o działaniach podejmowanych wobec ich dziecka. Niektórzy więc domagają się przekazania im IPET, inni otrzymują ksero, mimo że o to nie proszą. Sprawdź, które działanie jest prawidłowe – czy przekazywanie rodzicom ksera IPET jest obowiązkowe?
Powszechnym działaniem specjalistów odpowiedzialnych za realizację kształcenia specjalnego jest przeprowadzanie ewaluacji IPET. Analizę skuteczności przeprowadza się dwa razy w roku, zwykle po pierwszym półroczu i na koniec roku. Jednak czy jest to obowiązkowe? Sprawdzamy, czy półroczna ewaluacja IPET jest obowiązkowa.
Opracowanie indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego. jest obowiązkowe dla każdego ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Przygotowanie IPET dla ucznia z orzeczeniem powinno poprzedzać przeprowadzenie wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania ucznia. O ile rozporządzenie wskazuje, jakie elementy musi zawierać IPET, o tyle żadne przepisy nie określają wzoru IPET i WOPFU. Kluczem do opracowania przydatnej dokumentacji jest dostosowanie jej do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością. Warto jednak zapoznać z przykładową WOPFU oraz IPET dla ucznia. Przedstawiamy więc proponowane IPET i WOPFU dla ucznia z III klasy szkoły podstawowej z orzeczeniem o niepełnosprawności wydanym ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim.
Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze organizowane dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim. Uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych nie realizują podstawy programowej. Dla nich opracowuje się indywidualny program zajęć. Programu tego nie można jednak mylić z programem dla ucznia objętego kształceniem specjalnym. Przepisy w ogóle nie przewidują opracowania IPET dla dziecka z orzeczeniem o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.
Rodzice dzieci objętych kształceniem specjalnym mają prawo uczestniczenia w spotkaniach zespołu opracowującego IPET. W związku z tym przedszkole i szkoła musi zawiadamiać ich o terminach tych spotkań. Bardzo często wyznaczone terminy nie odpowiadają rodzicom. Wówczas pojawia się pytanie – czy można zorganizować spotkanie zespołu IPET bez udziału rodzica ucznia?
Dla każdego ucznia, który posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, opracowuje się w szkole Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny. Opracowując IPET należy brać pod uwagę wnioski z wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia lub dziecka. Przypominamy najważniejsze kwestie związane z przygotowaniem tych dokumentów. Zwracamy uwagę na najważniejsze zasady obowiązujące w roku szkolny, 2021/2022.
Opracowanie IPET często nastręcza problemów. Teoretycznie wiadomo, co powinien zawierać, w praktyce jednak wielu nauczycieli zastanawia się, jak stworzyć dokument, aby był przydatny. Szczególnie mało mówi się o programach dla uczniów szkół ponadpodstawowych. A przecież oni także są obejmowani kształceniem specjalnym. W artykule wyjaśniamy, na co zwracać uwagę planując naukę dzieci i młodzieży z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Wyjaśniamy również, czy IPET da ucznia szkoły ponadpodstawowej i podstawowej powinny się różnić.
Poradnia psychologiczno-pedagogiczna w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego zamieszcza zalecenia, które ma realizować szkoła. Sprawdź, jakie zapisy dotyczące zintegrowanych działań nauczycieli i specjalistów prowadzących zajęcia z uczniem można zamieścić w Indywidualnym Programie Edukacyjno-Terapeutycznym.
Rodzice do wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola mogą złożyć orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. W przypadku przyjęcia dziecka, przedszkole będzie zobowiązane do przeprowadzenia wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania dziecka oraz indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego. Czy te dokumenty trzeba opracować w trakcie wakacji, aby od września realizować zalecenia zawarte w orzeczeniu?
Dostarczenie do szkoły orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego nakłada na szkołę szereg obowiązków. Jednym z nich jest opracowanie indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego. Czy orzeczenie dostarczone w czerwcu także oznacza opracowania IPET w terminie 30 dni?