Powszechnie przyjęło się, że IPET opracowany przez zespół nauczycieli jest podpisywany przez dyrektora szkoły, do której uczęszcza uczeń. Nie zawsze jednak ma on możliwość podpisania dokumentu. Sprawdź, kto może podpisać indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny zamiast dyrektora szkoły.
Przyjmuje się, że na początku roku szkolnego nauczyciele i specjaliści przeprowadzają wielospecjalistyczną ocenę funkcjonowania ucznia, która posłuży do opracowania lub modyfikacji IPET. Nasza czytelniczka zapytała, czy do opracowania modyfikacji IPET można wykorzystać WOPFU z czerwca? Okazuje się, że to możliwe. Sprawdź, wrześniowa modyfikacja IPET może zostać przeprowadzona na podstawie z WOPFU z czerwca.
Dostarczenie do przedszkola orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego zobowiązuje do przeprowadzenia wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania oraz opracowania IPET. Na te czynności nauczyciele mają 30 dni. A co, jeżeli dziecko uczęszcza do przedszkola tylko przez kilka tygodni? Czy trzeba przeprowadzić WOPFU i opracować IPET dla dziecka zapisanego do przedszkola na jeden miesiąc?
W orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego zespół orzekający wskazuje jedynie potrzebę realizacji wybranych zajęć edukacyjnych indywidualnie z dzieckiem lub uczniem lub w grupie liczącej do 5 dzieci lub uczniów – w odniesieniu do ucznia napotykającego na trudności w funkcjonowaniu wspólnie z oddziałem. Czy wobec tego zespół działający w szkole może podjąć decyzję o zorganizowaniu dla ucznia zajęć indywidualnych tylko z jednego przedmiotu?
Dla każdego ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego należy opracować indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny (IPET). IPET opracowuje się po dokonaniu wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia. Jest to zadanie zespołu nauczycieli specjalistów pracujących z uczniem. W artykule znajdziesz wskazówki dotyczące przeprowadzenia WOPFU i opracowania IPEt dla ucznia z niepełnosprawnością ruchową.
Obowiązek dokonania oceny efektywności IPET spoczywa na wszystkich członkach zespołu nauczycieli i specjalistów pracujących z uczniem. Bardzo często jednak dyrektor wyznacza jednego nauczyciela, zwykle wychowawcę, który ma koordynować pracę wszystkich członków zespołu. Czy ma do tego prawo? Czy koordynator powinien przeprowadzić ewaluację indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego? Sprawdź, kto przeprowadza ocenę efektywności IPET w przedszkolu i szkole.
Uczeń posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego oraz w ostatnim roku szkolnym realizował nauczanie indywidualne na terenie szkoły. Sprawdź, jakie są możliwości rozwiązania, by uczeń mógł część zajęć realizować w klasie, a część indywidualnie.
Dla każdego ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, sporządza się IPET. Uwzględnia się w nim zalecenia z orzeczenia oraz opinii z poradni. Rodzice ucznia powinni być informowani o działaniach podejmowanych wobec ich dziecka. Niektórzy więc domagają się przekazania im IPET, inni otrzymują ksero, mimo że o to nie proszą. Sprawdź, które działanie jest prawidłowe – czy przekazywanie rodzicom ksera IPET jest obowiązkowe?
Powszechnym działaniem specjalistów odpowiedzialnych za realizację kształcenia specjalnego jest przeprowadzanie ewaluacji IPET. Analizę skuteczności przeprowadza się dwa razy w roku, zwykle po pierwszym półroczu i na koniec roku. Jednak czy jest to obowiązkowe? Sprawdzamy, czy półroczna ewaluacja IPET jest obowiązkowa.
Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze organizowane dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim. Uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych nie realizują podstawy programowej. Dla nich opracowuje się indywidualny program zajęć. Programu tego nie można jednak mylić z programem dla ucznia objętego kształceniem specjalnym. Przepisy w ogóle nie przewidują opracowania IPET dla dziecka z orzeczeniem o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.