Rodzice ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego powinni być informowani o każdym posiedzeniu zespołu nauczycieli i specjalistów. Przepisy nie wskazują, jak powinno wyglądać to zawiadomienie, mówiąc jedynie, że powinno mieć formę pisemną. Wobec tego, czy o spotkaniu zespołu opracowującego IPET rodziców można zawiadomić przez dziennik elektroniczny?
Co do zasady indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny należy opracować w terminie 30 dni od dostarczenia do szkoły nowego orzeczenia. Nie zawsze jest to jednak oczywiste. Niekiedy rodzice dzieci objętych kształceniem specjalnym przed zakończeniem roku szkolnego przekazują szkole orzeczenie na kolejny etap edukacyjnych. Sprawdź, kiedy opracować IPET na następny etap edukacyjny – we wrześniu czy w terminie 30 dni od otrzymania orzeczenia?
Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego jest dość ogólnym wskazaniem do organizacji kształcenia. Dokumentem, który zoperacjonalizuje działania poszczególnych osób pracujących z uczniem jest IPET. Jeżeli w trakcie roku szkolnego szkoła otrzymuje nowe orzeczenie, konieczne jest zorganizowanie spotkania zespołu i podjęcie decyzji, co musi zmienić się w IPET. To właśnie w IPET trzeba wskazać, które zajęcia będą realizowane indywidualnie, a w których uczeń będzie brał udział z całą klasą.
Uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim nie obejmuje się kształceniem specjalnym, ponieważ realizują oni obowiązek szkolny przez udział w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych. Wobec tego, czy należy opracowywać dla nich indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny?
W przypadku doręczenia do szkoły orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego należy opracować indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny (IPET). Czy taki obowiązek istnieje także w sytuacji, gdy szkoła otrzymała już orzeczenie, ale w tym samym roku szkolnym doręczono kolejne dla tego samego ucznia?
Wszystkie działania określone w IPET i podejmowane na rzecz ucznia powinny być adekwatne do jego bieżących potrzeb. Dotyczy to również zintegrowanych działań nauczycieli i specjalistów. Z tego względu bardzo istotne jest monitorowanie ich skuteczności oraz aktualizować. Dotyczy to także zintegrowanych działań nauczycieli i specjalistów.
Wielu uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego zmienia szkołę. Czy nowa szkoła, do której przenosi się uczeń, powinna otrzymać ze starej placówki Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny ucznia? Sprawdź, czy IPET idzie za uczniem.
Każde dziecko to niepowtarzalna kompilacja wpływów genetyki, procesu uczenia się i doświadczeń społecznych. Niektóre z nich mają ponadto specjalne potrzeby edukacyjne, część dodatkowo także niepełnosprawność. Dla tej grupy uczniów w szkole przygotowuje się Indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny. Sprawdź, o czym pamiętać opracowując IPET. Możesz pobrać również przykładowy program dla ucznia szkoły podstawowej z niedostosowaniem społecznym.
Ostatnimi czasy w polskich przedszkolach i szkołach coraz częściej się dzieci z diagnozą autyzmu. Ta nowa sytuacja skłania wychowawców i specjalistów do podejmowania działań w kierunku podnoszenia jakości włączania dziecka z autyzmem w środowisko przedszkolne. W pierwszej części artykułu przedstawione zostały prawne aspekty opracowania IPET. Część druga została poświęcona charakterystyce funkcjonowania dziecka z autyzmem.