Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Więcek wystosował do kuratorów oświaty prośbę o zwrócenie szczególnej uwagi na to, czy obowiązujące w szkołach statuty są zgodne z obowiązującym prawem. W swoim wystąpieniu powołał się na liczne skargi wpływające do RPO.
Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy. Sprawdź, jakie rozwiązania dotyczące edukacji uczniów Ukrainy planuje resort edukacji.
W odpowiedzi na interpelację poselską Ministerstwo Edukacji i Nauki udostępniło dane dotyczące zatrudnienia tzw. nauczycieli w przedszkolach i szkołach, liczby uczniów objętych nauczaniem indywidualnym oraz działań podejmowanych w związku z utrudnionym dostępem do lekarzy psychiatrów dla dzieci oraz dostępem do poradni psychologiczno-pedagogicznych.
Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało komunikat, w którym przypomina, że każdy uczeń do ukończenia 18 roku życia podlega obowiązkowi nauki i ma zapewnione miejsce realizacji tego obowiązku w publicznej szkole ponadpodstawowej. Sprawdź, jakie są zasady przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2023/2024.
Do ponownych konsultacji publicznych został skierowany projekt zmian w zakresie podstawy programowej wychowania fizycznego. Proponowane zmiany obejmują wprowadzenie testów sprawnościowych uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej i uczniów szkół ponadpodstawowych oraz wpisywanie ich wyników do systemu teleinformatycznego „Sportowe Talenty”. Konsultacje potrwają do 6 lipca 2023 r. a zmiany zmiany zacząć obowiązywać od roku szkolnego 2023/2024. UWAGA! Przeczytaj aktualny artykuł: Na WF obowiązkowe testy sprawnościowe dla uczniów i ewidencja „Sportowe Talenty” – analiza nowych przepisów