Na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka opublikowano dwa raporty z badań dotyczących jakości życia dzieci i młodzieży oraz sytuacji uczniów z Ukrainy w Polsce. Wyniki nie są optymistyczne. Zakończenie pandemii i powrót do szkoły nie wpłynęły na poprawę stanu psychicznego polskich uczniów. Z kolei integracja dzieci ukraińskich nastąpiła tylko w szkołach – w czasie zajęć między młodymi Ukraińcami a Polakami nie ma większych problemów, ale po lekcjach kontakty słabną.
Ośrodek Rozwoju Edukacji zaprasza na konferencję „Transformacja Cyfrowa a Wyzwania Nowoczesnej Edukacji w XXI Wieku”, która odbędzie się 24 listopada 2023 roku. To spotkanie koncentruje się na przyszłości edukacji i rynku pracy w Polsce, rozpatrując wpływ technologii i cyfryzacji na te obszary.
21 listopada, obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości. To idealny dzień na to, aby na chwilę się zatrzymać i zastanowić nad znaczeniem życzliwości w naszym codziennym życiu. W tym dniu, kiedy celebrujemy uprzejmość i dobroć, warto przyjrzeć się nie tylko temu, jak wyrażamy życzliwość, ale również zrozumieć, dlaczego tak ważne jest bycie życzliwym wobec innych. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie SWPS oraz w University of Kent i University of Bath wykazały, że drobne akty życzliwości, które nie wymagają dużego wysiłku, mogą mieć istotny wpływ na jakość życia społecznego i indywidualnego.
Na początku października 2023 r. zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Sportu i Turystyki z prośbą o ustosunkowanie się do wątpliwości dotyczących zasadności gromadzenia w publicznej bazie danych o wzroście i wadze uczniów oraz o wynikach obowiązkowych testów sprawnościowych. Teraz stanowisko w sprawie zajął Minister Sportu i Turystyki.
W dniu 16 listopada 2023 r. ogłoszono nowy tekst jednolity rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym publicznych poradni specjalistycznych. Oznacza to, że teraz powołując się na to rozporządzenie, należy uwzględnić już nowy tekst jednolity.
W dniu 14 listopada2023 r. ogłoszono nowy tekst jednolity rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży. Oznacza to, że teraz powołując się na to rozporządzenie, należy uwzględnić już nowy tekst jednolity.
Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało cykl materiałów filmowych dotyczących dezinformacji, fake newsów i manipulacji. Głównym założeniem inicjatywy jest poszerzenie wiedzy na temat funkcjonowania publicznych mediów oraz zachęcenie do refleksji nad analizą przekazów medialnych i rozwinięcia zdolności krytycznego myślenia. Sprawdź szczegóły.
W dniu 9 listopada2023 r. ogłoszono nowy tekst jednolity rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Oznacza to, że teraz powołując się na to rozporządzenie, należy uwzględnić już nowy tekst jednolity.
W dniu 9 listopada 2023 r. rozpoczęły się prekonsultacje Polityki Cyfrowej Transformacji Edukacji w Polsce (PCTE). Wszystkie zgłoszone uwagi i sugestie zostaną przekazane zespołowi, który na kolejnym etapie prac przeanalizuje propozycje i dokona ewentualnej modyfikacji projektu polityki. Na merytoryczne opinie czekamy do 28 listopada. Prekonsultacje to efekt planowanego wprowadzenia polityki cyfrowej transformacji edukacji w Polsce.