Wyjaśnienia MEN: dofinansowanie wycieczek szkolnych

Dodano: 11 lipca 2024
  Wyjaśnienia MEN: dofinansowanie wycieczek szkolnych

Do Ministerstwa Edukacji Narodowej wpłynęła interpelacja zawierająca pytania dotyczące dofinansowania wycieczek szkolnych, w szczególności w kontekście wsparcia dla dzieci z niepełnosprawnościami. Poznaj odpowiedzi na zadane pytania.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czy w ramach konkursu „Podróże z klasą” uwzględniono koszt personelu, w tym asystentów dla dzieci z niepełnosprawnościami?
  • Co obejmuje dofinansowanie w ramach programu „Podróże z klasą”?
  • Jakie zasady programu „Podróże z klasą” dotyczą zgodności z ustawą o dostępności dla dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami?
  • Czy w ramach konkursu przewidziane jest przyznawanie dodatkowych punktów za udział dzieci z grup wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem?

Pytania dotyczące programu dofinansowania wycieczek szkolnych „Podróże z klasą”

Do MEN, w interpelacji poselskiej, wpłynęły następujące pytania:

  1. Czy w ramach konkursu „Podróże z klasą” uwzględniono koszt personelu, w tym asystentów dla dzieci z niepełnosprawnościami/zaburzeniami/z chorobą przewlekłą? Jeżeli nie, to dlaczego?
  2. Czy wskazana lista obiektów oraz miejsc noclegowych przez MEN będzie uwzględniać ustawę o zapewnianiu dostępności dzieciom i młodzieży ze specjalnymi potrzebami?
  3. Czy planowane jest dodawanie dodatkowych punktów w ramach konkursu za udział dzieci z grup wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem np. z powodu niepełnosprawności?

Koszty personelu na wycieczkach

W odpowiedzi na pytanie dotyczące uwzględnienia kosztów personelu, w tym asystentów dla dzieci z niepełnosprawnościami, Minister Edukacji Narodowej potwierdziła, że dotacja celowa w ramach programu „Podróże z klasą” obejmuje również opiekunów szkolnych wycieczek. Wskazano, że koszty związane z rodzicami, nauczycielami czy asystentami uczniów z niepełnosprawnościami są pokrywane z dotacji, ponieważ są oni zaliczani jako uczestnicy wycieczki szkolnej.

Dofinansowanie obejmuje:

  • transport,
  • wyżywienie, zakwaterowanie,
  • bilety wstępu
  • ubezpieczenie tych osób.

Natomiast opieka nad dziećmi z niepełnosprawnościami, jako dodatkowa usługa, nie jest przewidziana do finansowania.

Ustawa o zapewnieniu dostępności

Kolejną kwestią poruszoną w interpelacji była zgodność wskazanej listy obiektów i miejsc noclegowych z ustawą o dostępności dla dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami. Ministerstwo wyjaśniło, że zasady programu nie narzucają listy konkretnych punktów edukacyjnych oraz baz noclegowych. Organizatorzy wycieczki mają obowiązek samodzielnie zapewnić, że wszystkie obiekty oraz zakwaterowanie są dostosowane do potrzeb uczestników.

Odpowiedzialność za dostosowanie planu wycieczki do uczestników spoczywa na organizatorach.

Dodatkowe punkty za udział dzieci z grup wykluczonych

Interpelacja zawierała także pytanie o możliwość przyznawania dodatkowych punktów w ramach konkursu za udział dzieci z grup wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem, np. z powodu niepełnosprawności.

Ministerstwo odpowiedziało, że zasady programu „Podróże z klasą” nie przewidują oceny merytorycznej złożonych wniosków o finansowanie lub dofinansowanie wycieczki. Wniosek jest oceniany wyłącznie pod kątem formalnym, co oznacza weryfikację prawidłowości i kompletności danych oraz zgodności z postanowieniami Komunikatu Ministra Edukacji z 29 maja 2024 r.

Przeczytaj również:

Opracowanie: Marta Wysocka

Tematyka

Sprawdź inne serwisy