„Podróże z klasą” – MEN wyjaśnia, jak wynagradzać nauczycieli za czas wycieczki szkolnej

Dodano: 9 lipca 2024
  „Podróże z klasą” – MEN wyjaśnia, jak wynagradzać nauczycieli za czas wycieczki szkolnej

Do Ministerstwa Edukacji Narodowej wpłynęła interpelacja z pytaniem dotyczącym wynagrodzeń dla nauczycieli pełniących funkcję opiekunów podczas wyjazdów organizowanych w ramach programu „Podróże z klasą”. Zwrócono uwagę na różnicę w odpowiedzialności między jednodniową wycieczką a pięciodniowym wyjazdem. Zapytano o regulacje dotyczące wynagrodzeń za godziny ponadwymiarowe niezrealizowane w czasie, gdy nauczyciel pełni funkcję opiekuna na wycieczce.

Wynagrodzenie za czas sprawowania opieki nad uczniami na wycieczce szkolnej

W interpelacji zadano pytanie, czy uregulowana jest sprawa wynagrodzeń dla nauczycieli za opiekowanie się dziećmi podczas tych wyjazdów?

W odpowiedzi Minister Edukacji Barbara Nowacka wskazała, że Karta wycieczki podpisana przez dyrektora szkoły jest poleceniem służbowym, a nauczyciel opiekujący się dziećmi w czasie wycieczki jest oddelegowany przez dyrektora do innej pracy, którą wykonuje zamiast realizacji lekcji, w tym godzin ponadwymiarowych.

Wyjaśniono, że nauczyciel uczestniczący w wycieczce otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w takiej samej wysokości, jak gdyby prowadził zajęcia w danym dniu na terenie szkoły.

Nauczyciel zachowuje prawo do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, których nie zrealizował w czasie wycieczki

Co ważne, w opinii MEN, nauczyciel powinien zachować prawo do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe przydzielone mu w arkuszu organizacji szkoły, w czasie których sprawował opiekę nad uczniami na wycieczce szkolnej – mimo braku ich realizacji,

Wskazano, że nauczyciel sprawujący opiekę nad uczniami na wycieczce nie pozostaje w gotowości do pracy, lecz zgodnie z decyzją pracodawcy świadczy w tym czasie pracę innego rodzaju niż przydzielona mu w arkuszu organizacji szkoły.

W odpowiedzi na interpelację przytoczono również wyrok Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim z 29 października 2020 r., sygn. akt V Pa 39/20, w którym Sąd orzekł, że „zajęcia kwalifikowane z 42 ust. 2 pkt 2 Karty Nauczyciela zawierane są w statutach szkół i przedszkoli i mogą polegać m.in. na przygotowaniu uroczystości szkolnej lub przedszkolnej, przygotowaniu do konkursów, prowadzeniu zajęć opiekuńczych, organizowaniu i udziale w wycieczkach i wyjściach poza teren szkoły, udział w radach pedagogicznych, opracowywaniu pomocy dydaktycznych, zebraniach z rodzicami. Ocena, czy dane zajęcia są zajęciami ponadwymiarowymi, czy też wchodzą w zakres normalnego czasu pracy nauczyciela, nie może być wynikiem arbitralnej decyzji dyrektora szkoły. Zgodnie bowiem z treścią art. 35 ust. 2 Karty Nauczyciela przez godzinę ponadwymiarową rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych”.

Przeczytaj również:

Opracowanie: Marta Wysocka

Tematyka

Sprawdź inne serwisy