Ministerstwo Edukacji i Nauki opracowało kolejny przewodnik dla nauczycieli dotyczący korzystania z AI w edukacji. W poprzedniej publikacji zgłębiano obszary sztucznej inteligencji, koncentrując się na narzędziu, które zrewolucjonizowało świat edukacji – ChacieGPT. Nowy przewodnik koncentruje się na kreatywności dużych modeli językowych.
Co roku 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Głównym jego celem jest zwrócenie uwagi na problem zakażeń HIV/AIDS oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi chorobą. Ten dzień stanowi dobrą okazję do rozmowy z uczniami o HIV/AIDS, rozprzestrzenianiu się wirusa oraz jego prewencji. Na portalu ePedagogika.pl publikujemy materiały, które warto wykorzystać na zajęciach z młodzieżą.
Na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka opublikowano dwa raporty z badań dotyczących jakości życia dzieci i młodzieży oraz sytuacji uczniów z Ukrainy w Polsce. Wyniki nie są optymistyczne. Zakończenie pandemii i powrót do szkoły nie wpłynęły na poprawę stanu psychicznego polskich uczniów. Z kolei integracja dzieci ukraińskich nastąpiła tylko w szkołach – w czasie zajęć między młodymi Ukraińcami a Polakami nie ma większych problemów, ale po lekcjach kontakty słabną.
Ośrodek Rozwoju Edukacji zaprasza na konferencję „Transformacja Cyfrowa a Wyzwania Nowoczesnej Edukacji w XXI Wieku”, która odbędzie się 24 listopada 2023 roku. To spotkanie koncentruje się na przyszłości edukacji i rynku pracy w Polsce, rozpatrując wpływ technologii i cyfryzacji na te obszary.
21 listopada, obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości. To idealny dzień na to, aby na chwilę się zatrzymać i zastanowić nad znaczeniem życzliwości w naszym codziennym życiu. W tym dniu, kiedy celebrujemy uprzejmość i dobroć, warto przyjrzeć się nie tylko temu, jak wyrażamy życzliwość, ale również zrozumieć, dlaczego tak ważne jest bycie życzliwym wobec innych. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie SWPS oraz w University of Kent i University of Bath wykazały, że drobne akty życzliwości, które nie wymagają dużego wysiłku, mogą mieć istotny wpływ na jakość życia społecznego i indywidualnego.