22 lutego weszły w życie przepisy wydłużające okres legalnego pobytu obywateli Ukrainy objętych ochroną czasową do 30 czerwca 2024 r. Konsekwencją tych zmian jest możliwość zatrudnienia pracowników z Ukrainy w szkole przynajmniej do 30 czerwca 2024 r. Ustalono również przypadki, w których termin ten wydłużono do 32 sierpnia 2024 r.
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją przypada na 23 lutego 2024 r. Na portalu ePedagogika.pl od dziś trwa Tydzień Walki z Depresją. Każdy może bezpłatnie zapoznać się z materiałami poświęconymi tematyce depresji wśród dzieci i młodzieży. Pamiętaj, że im szybciej zareagujesz na niepokojące zachowanie ucznia, tym większa szansa na uniknięcie tragedii.
Rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli zostało podpisane i skierowane do publikacji. Wejście w życie nowych przepisów nastąpi następnego dnia po ogłoszeniu, czyli jeszcze w lutym. Wówczas podwyżki zostaną wypłacone już w marcu z wyrównaniem za okres od stycznia 2024 r.
Najnowsze szkolenie organizowane przez ORE to „Sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli konsultantów i doradców metodycznych ds. wychowania do życia w rodzinie”. Skierowane jest do doradców metodycznych wychowania do życia w rodzinie i nauczycieli konsultantów z tego zakresu. W ramach szkolenia odbędą się 4 spotkania online. Szkolenie jest bezpłatne i zakończone certyfikatem (dla chętnych). Są jeszcze wolne miejsca.
Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do minister edukacji narodowej Barbary Nowackiej przypomina o zeszłorocznych trudnościach związanych z rekrutacją na uczelnie w Danii i Szwecji. Sytuacja taka spowodowana była zbyt późnym terminem ogłaszania wyników matur i wydawania świadectw polskim absolwentom szkół średnich. Jeśli terminy w tym roku nie zostaną zmienione, problem się powtórzy.
Od 6 do 20 marca 2024 r. licealiści będą mogli korzystać z bezpłatnych spotkań online, prowadzonych przez studentki i studentów Uniwersytetu SWPS. Uczestnicy spotkań będą mogli lepiej poznać swoje prawa oraz dowiedzieć się co można zrobić, gdy prawa te są łamane. Licealiści będą mogli posłuchać o hejcie w internecie, dyskryminacji w miejscu pracy, prawach konsumenta, bezpieczeństwie finansowym w sieci oraz porozmawiać w grupie na te tematy.
28 lutego 2024 roku w Warszawie odbędzie się konferencja inaugurująca projekt „Wspieranie dostępności edukacji dla dzieci i młodzieży”. Wydarzenie organizuje Instytut Badań we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Poznaj prelegentów, tematykę oraz sposób zapisu na konferencję.
Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie zbiera od szkół ponadpodstawowych zgłoszenia dotyczące zapotrzebowania na wydruk zaadaptowanych podręczników dla słabowidzących i niewidomych uczniów szkół ponadpodstawowej. Informacje te umożliwią zaplanowanie dodruku na rok szkolny 2024/2025.