Minister Edukacji podpisała projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Oznacza to, że od 1 września 2024 r. nauczyciele i uczniowie klas IV–VIII szkoły podstawowej oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych. Sprawdź, co zmieni się od roku szkolnego 2024/2025 i czy konieczna będzie wymiana podręczników.
Minister Edukacji wprowadziła innowacyjny program dla najmłodszych, którego celem jest rozwijanie kreatywności i edukacji kulturalnej wśród przedszkolaków. Nabór wniosków rozpoczął się wczoraj 26 czerwca o godzinie 15:00 i potrwa do 17 lipca 2024 roku.
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Edukacji z 13 czerwca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Nowelizacja wprowadza obowiązek zagwarantowania papieru toaletowego, mydła i ręczników papierowych w szkolnych toaletach.
Program „Sportowe Talenty” ruszył w roku szkolnym 2023/2024. Pierwsze testy przeprowadzono w marcu i kwietniu 2024 r. Jednym z e lement ów programu są testy sprawnościowe dla uczniów . Ich wyniki wraz z wrażliwymi danymi uczniów miały widnieć w publicznej bazie. Ministerstwo Sportu i Turystyki chce to jednak zmienić.
W czwartek 20 czerwca w Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyło się pierwsze spotkanie powołanego przez Minister Edukacji Zespołu do spraw pragmatyki zawodowej nauczycieli. Ustalono którymi tematami należy zająć się w pierwszej kolejności. Sprawdź, nad czym będą pracować grupy robocze.
Ministerstwo Edukacji Narodowej rozpoczęło kampanię informacyjną dotyczącą nowych rozwiązań dla uczniów z Ukrainy w polskim systemie edukacji. Od 1 września 2024 roku obowiązywać będą m.in. obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne, obowiązek szkolny i obowiązek nauki - tak samo, jak dla polskich uczniów. Zmienią się również zasady nauczania online, czy przyznawania świadczeń rodzinnych.
Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów – nowe przepisy wejdą w życie za trzy miesiące, czyli we wrześniu 2024 r. Do tego czasu w szkołach, przedszkolach i placówkach koniecznie będzie wypracowanie i wdrożenie nowych rozwiązań, w szczególności procedury zgłaszania naruszeń prawa przez sygnalistów. Sprawdź szczegóły.
Instytut Badań Edukacyjnych zachęca do rozmowy na temat wizji szkoły i jej absolwenta. Jaką wiedzę powinni posiadać uczniowie, aby skutecznie poruszać się we współczesnym świecie? Na jakie kompetencje społeczne powinniśmy położyć nacisk, aby wyrośli na aktywnych i zaangażowanych dorosłych? Te oraz inne tematy zostaną poruszone już 28 czerwca podczas wysłuchania publicznego na temat profilu absolwenta.