IBE zaprasza na pierwszy webinar z cyklu internetowych spotkań „Wakacyjne rozmówki o edukacji”. Podczas szkolenia " Jakim zagranicznym rozwiązaniom warto się przyjrzeć, myśląc o zmianach w edukacji?" o mówione zostaną najnowsze zagraniczne metody edukacyjne. Cykl spotkań to nie tylko prezentacje, ale także otwarta platforma do dyskusji i wymiany doświadczeń.
Od 1 września 2024 r. w szkołach będzie możliwe zatrudnienie asystenta międzykulturowego. Będzie to nowe stanowisko niepedagogiczne, którego szczegółowa charakterystyka nie wynika z przepisów. W związku z wątpliwościami, do MEN wpłynęła interpelacja poselska, w której zadano pytania dotyczące zadań, wymaganych kwalifikacji i źródeł finansowania zatrudnienia asystenta międzykulturowego. Odpowiedzi przedstawiamy na portalu ePedagogika.pl.
Od 13 lipca 2024 roku, szkoły w Polsce wydają legitymacje szkolne wyłącznie w formie plastikowej karty, znanej jako e-legitymacja. Papierowe legitymacje wydane przed tym terminem zachowują ważność do zakończenia nauki przez ucznia w danej szkole.
W Dzienniku Ustaw RP ogłoszono rozporządzenia zmieniające rozporządzenia w sprawie podstawy programowej. Oznacza to, że wszystkie zapowiadane i ogłaszane wcześniej zmiany są już pewne i w większości będą obowiązywały od 1 września 2024 r.
Przełomowe wynalazki, rozwiązywanie problemów współczesnego świata, a także codzienne wyzwania – wszystko to wymaga od nas kreatywnego i twórczego myślenia. O tym, że nigdy nie jest za wcześnie ani za późno na pracę nad kreatywnością, mówi dr Joanna Kwaśniewska, psycholożka z Uniwersytetu SWPS.
Do Ministerstwa Edukacji Narodowej wpłynęła interpelacja zawierająca pytania dotyczące dofinansowania wycieczek szkolnych, w szczególności w kontekście wsparcia dla dzieci z niepełnosprawnościami. Poznaj odpowiedzi na zadane pytania.
Od 3 stycznia 2024 r. działa uruchomiona przez MEN nowe narzędzie pn. „Informacja o wolnych stanowiskach pracy w jednostkach systemu oświaty”, gdzie dyrektorzy szkół i placówek ze wszystkich województw zamieszczają informacje o wolnych wakatach.Nowa baza zastępuje tym samym dotychczasowe formularze dostępne na stronach internetowych poszczególnych kuratoriów oświaty. Sprawdź szczegóły.
Do Ministerstwa Edukacji Narodowej wpłynęła interpelacja z pytaniem dotyczącym wynagrodzeń dla nauczycieli pełniących funkcję opiekunów podczas wyjazdów organizowanych w ramach programu „Podróże z klasą”. Zwrócono uwagę na różnicę w odpowiedzialności między jednodniową wycieczką a pięciodniowym wyjazdem. Zapytano o regulacje dotyczące wynagrodzeń za godziny ponadwymiarowe niezrealizowane w czasie, gdy nauczyciel pełni funkcję opiekuna na wycieczce.
Do Ministerstwa Edukacji Narodowej wpłynęła interpelacja poselska dotycząca wynagrodzenia nauczycieli za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe. Wskazano na wątpliwości prawne związane z wypłatami za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe nauczycieli w dniach egzaminów ósmoklasisty, rozpoczęcia roku szkolnego oraz jego zakończenia. W odpowiedzi, MEN szczegółowo wyjaśnia, w jakich przypadkach nauczycielom nie przysługuje wynagrodzenie za te godziny.