W dniu 27 marca 2024 r. w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszono nowy tekst jednolity rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. Nie oznacza to jednak, że zmieniają się przepisy.
Podczas zebrania podkomisji ds. zdrowia psychicznego, wiceminister zdrowia przedstawił plan na poprawę stanu opieki psychologicznej dla dzieci i młodzieży. Ten plan to: Lekcje o zdrowiu psychicznym, badania przesiewowe uczniów, szkolenia dla nauczycieli, więcej pieniędzy na psychiatrię dziecięcą.
Do 12 kwietnia można zgłaszać kandydatury w ramach najnowszej edycji konkursu na laureata ogólnopolskiej nagrody „Złote Ogniwo” dla Profilaktyka Roku 2023. Celem konkursu jest wyłonienie profilaktyków z pasją oraz podnoszenie społecznej świadomości na temat roli profilaktyki dzieci i młodzieży w dzisiejszej rzeczywistości.
To już pewne. Od 1 kwietnia w szkołach podstawowych prace domowe będą nieobowiązkowe. 22 marca 2024 r. minister edukacji podpisała nowelizację rozporządzenia w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych. Poznaj szczegóły tych zmian.
W ramach upamiętnienia 160. rocznicy Powstania Styczniowego, szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe z całej Polski mają okazję do włączenia się w projekt Murale Pamięci „Dumni z Powstańców”. Do 31 marca wspomniane placówki mogą zgłaszać swój udział w konkursie. Sprawdź, na czym polega projekt i jak dokonać zgłoszenia.
W dniu, który dedykowany jest osobom z zespołem Downa oraz ich rodzinom i opiekunom – zachęcamy, aby przyjrzeć się bliżej zagadnieniom związanym z zespołem Downa. Przeczytaj artykuły i pobierz dodatkowe materiały.
25 marca 2024 roku, pod patronatem Komisji Europejskiej, odbędzie się Dzień Europejskich Autorów. To okazja, aby celebrować czytelnictwo i literaturę europejską, odkrywając różnorodność językową i kulturową naszego kontynentu. Szkoły, przedszkola i placówki edukacyjne są zachęcane do organizacji akcji promujących czytelnictwo, takich jak konkursy, warsztaty, czy spotkania z autorami.
Na stronie ePedagogika.pl znajdziesz szeroką gamę materiałów edukacyjnych, które mogą pomóc uczniom rozwijać umiejętność rozumienia metafory. Publikujemy zestawy kart pracy, które są skierowane do różnych grup wiekowych, w tym uczniów ze spektrum autyzmu. Materiały zaprojektowane, by wspierać rozwój umiejętności komunikacyjnych przez dekodowanie metafor i związków frazeologicznych. Sprawdź szczegóły.
Kwestie wynagradzania pracowników samorządowych za godziny nadliczbowe reguluje zarówno Kodeks pracy jak i ustawa o pracownikach samorządowych. Zgodnie z tą drugą ustawą, za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych, pracownikowi samorządowemu przysługuje wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze. Wybór należy do pracownika.