Podczas spotkania ministrów edukacji Polski i Ukrainy ustalono, że istnieje konieczność zapewnienia wszystkim obywatelom Ukrainy możliwości uczęszczania do szkół w Polsce. Od września 2024 ukraińskie dzieci mają zostać objęte obowiązkiem szkolnym. Ma to m.in. przeciwdziałać problemowi dzieci „znikających” ze szkół bez wiedzy dyrektorów.
Ośrodek Rozwoju Edukacji poleca nowy bezpłatny poradnik dla nauczycieli „Bezpieczeństwo w wirtualnej rzeczywistości”. Ogólna Sieć Edukacyjna NASK opracowała ofertę kursów i poradników na temat bezpieczeństwa w sieci.
Od 1 kwietnia prace domowe w szkołach podstawowych są nieobowiązkowe, a w klasach I-III nie mogą być zadawane. Nowe przepisy nie oznaczają jednak zniesienia obowiązku uczenia się w domu lub powtarzania materiału omówionego podczas lekcji. W związku z tym Instytut Badań Edukacyjnych opracował informatory zawierające przykładowe rozwiązania i dobre praktyki. Będą one przydatne w zadawaniu prac domowych zgodnie z wymogami nowego rozporządzenia oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów.
W poselskiej interpelacji skierowanej do MEN wskazano m.in. na konieczność wprowadzenia zajęć dla uczniów i ich rodziców oraz edukowanie kadry pedagogicznej w ramach profilaktyki suicydalnej w szkołach. W odpowiedzi podkreślono, że aktualnie podejmowane są działania w celu pozyskania dodatkowych środków w tym zakresie oraz zapowiedziano dalsze działania.
Nauczyciele, edukatorzy i animatorzy mają szanse pogłębić wiedzę z zakresu lokalnego dziedzictwa i kultury ludowej. Cykl bezpłatnych szkoleń dla nauczycieli rozpocznie się już 8 kwietnia. Ich celem jest przekazanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do prowadzenia lekcji i zajęć o tematyce regionalnej.
Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich brakuje jednolitych kryteriów przyznawania uczniowi punktów za udział w wolontariacie na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej. Tymczasem liczba punktów na świadectwie może mieć wpływ na dalszą edukację ucznia. RPO wystąpił w tej sprawie do minister edukacji.