Ruszają zgłoszenia do nowo powstałej Rady Dzieci i Młodzieży, która będzie organem doradczym Rzecznika Praw Dziecka. RPD zachęca młodych do zgłaszania swoich kandydatur, podkreślając, jak ważne jest słuchanie ich głosu i korzystanie z ich doświadczeń. Nabór, który rozpoczął się w Dzień Dziecka, został przedłużony do końca czerwca.
Współczesne wyzwania związane z przeciwdziałaniem wykorzystywaniu seksualnemu dzieci wymagają zaangażowania wielu instytucji i szerokiej edukacji społeczeństwa. Ośrodek Rozwoju Edukacji (ORE) oraz Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej 15. roku życia (PKDP) prowadzą intensywne działania, mające na celu zwiększenie świadomości oraz wsparcie nauczycieli i opiekunów w rozpoznawaniu tego zjawiska.
MEN szacuje, że w wyniku zmiany przepisów dotyczących obowiązku szkolnego, w roku szkolnym 2024/2025 polskie szkoły przyjmą około 60 tysięcy nowych uczniów z Ukrainy. W ramach wspierania edukacji dzieci i młodzieży z doświadczeniem migracji i uchodźctwa IBE i UNICEF organizują Forum Eksperckie w tym zakresie. Wydarzenie „Współpraca bez granic – nauczyciele na rzecz wsparcia dzieci i młodzieży z doświadczeniem migracji i uchodźstwa” odbędzie się online 26 czerwca.
Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło stronę internetową Zespołu do Spraw Ochrony Małoletnich, którego celem jest ochrona dzieci i zapewnienie im bezpiecznych warunków rozwoju. Nowa platforma ma na celu wspieranie nauczycieli, dyrektorów oraz innych profesjonalistów pracujących z dziećmi poprzez dostarczanie bieżących informacji i materiałów dotyczących działań legislacyjnych oraz inicjatyw związanych z ochroną najmłodszych.
Dyrektorzy szkół zainteresowani dofinansowaniem z programu „Podróże z klasą” mogą już składać formularze do organów prowadzących. A już od września uczniowie będą mogli pojechać nawet na pięciodniową wycieczkę szkolną w całości sfinansowaną z budżetu Państwa. Stawka jest duża. Dużo jest też pytań wśród dyrektorów np.: czy wycieczki zagraniczne podlegają dofinansowaniu; czy finansowane są również usługi przewodnickie i wejścia do muzeum lub np. do zoo; czy można zmienić program wycieczki w trakcie jej trwania. Poznaj odpowiedzi MEN na najczęściej pojawiające się pytania.
Na stronie internetowej MEN opublikowano Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025. Kierunki te należy brać pod uwagę planując nadzór pedagogiczny na rok szkolny 2024/2025.
Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej opublikowano kalendarz roku szkolnego 2024/2025. W nadchodzącym roku szkolny zajęcia zakończą się dopiero 27 czerwca! Sprawdź, kiery rozpoczynają się zajęcia, w jakich terminach uczniowie z poszczególnych województw rozpoczną ferie zimowe i kiedy będą przeprowadzane egzaminy.
Na portalu epedagogika.pl znajdziesz karty pracy opierające sie na pracy z case study. Sprawdź, jakie możliwości i korzyści daje ta forma pracy dydaktycznej. Studium przypadku to nie tylko metoda pracy dla dorosłych specjalistów. To również świetna forma psychoedukacji, z której korzystać mogą uczniowie w różnym wieku.
Przedmiot edukacja obywatelska ruszy od września 2025 r. w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. Programów nauczania nowego przedmiotu jeszcze nie ma. Instytut Badań Edukacyjnych i Ministerstwo Edukacji Narodowej chcą poznać społeczne oczekiwania, zwłaszcza nauczycieli i młodzieży. Dlatego zapraszają do udziału w wysłuchaniu publicznym 20 czerwca oraz do zgłaszania propozycji i uwag.