Rzecznik Praw Dziecka wystosowała pismo do minister rodziny, w którym podkreśliła konieczność utworzenia nowych regulacji dla zawodu psychologa. Zwróciła uwagę na powtarzające się zastrzeżenia i skargi wpływające do biura RPD odnoszące się do osób wykonujących ten zawód. Czego dotyczą te skargi i jakie przepisy trzeba zmienić?
Mediacja w szkole buduje kulturę wzajemnego szacunku i zrozumienia, promując pokojowe rozwiązywanie konfliktów. Ponadto dobra mediacja pomaga w: komunikacji, integracji, budowaniu poczucia własnej wartości i odporności psychicznej, rozwijaniu kompetencji społecznych; uczy radzenia sobie w trudnych sytuacjach i asertywności. Wspiera również nauczycieli. Zapraszamy na konferencję „Mediacje w śląskich szkołach – integracja i budowanie wspólnoty”.
Centrum Nauki Kopernik ogłosiło laureatów Nagrody Przewroty, wyróżniając najbardziej nowatorskie inicjatywy edukacyjne w Polsce. Nagroda ma na celu docenienie działań zmieniających edukację na lepsze. W kategorii ogólnopolskiej zwyciężył Instytut Dobrej Śmierci, natomiast w kategorii lokalnej – Oświatowe Centrum Nauki i Techniki w Wodzisławiu Śląskim. Nagrodę specjalną otrzymał Janusz Laska, twórca programu Klub Młodego Odkrywcy.
Rzeczniczka Praw Dziecka zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o informacje na temat możliwości wprowadzenia powszechnych badań przesiewowych w kierunku hipercholesterolemii u małych dzieci. RPD podkreśla, że edukacja w zakresie kardiologii dziecięcej i rozszerzenie badań przesiewowych to priorytetowe kwestie.
Ośrodek Rozwoju Edukacji zaprasza na specjalistyczne szkolenie dotyczące diagnozy niepełnosprawności słuchowej oraz organizacji wsparcia edukacyjnego. Szkolenie jest dedykowane pracownikom publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych i ma na celu dostarczenie niezbędnych umiejętności i wiedzy potrzebnej do efektywnego wsparcia uczniów z niepełnosprawnością słuchu.
Od 1 września 2024 roku w szkołach pojawią się znaczące zmiany. Minister Edukacji podpisała rozporządzenie, które wprowadza obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy w ramach godzin wychowawczych oraz rezygnację z przedmiotu Historia i Teraźniejszość (HiT) dla uczniów rozpoczynających naukę w szkołach ponadpodstawowych.
Wydział Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych Ośrodka Rozwoju Edukacji zaprasza do udziału w konferencji Ocena funkcjonalna i skrining rozwoju małego dziecka w nowym modelu wczesnego wspomagania rozwoju dzieci i wsparcia rodzin, która odbędzie się online 5 czerwca 2024 r.