Szkoła nie może zobligować pełnoletniego ucznia do uczestniczenia w zajęciach rewalidacyjnych. Co zrobić, jeżeli tuż po doręczeniu orzeczenia o specjalnych potrzebach edukacyjnych, uczeń oświadcza, że nie będzie brał udziału w takich zajęciach? Czy mimo to trzeba powołać zespół, który opracuje IPET?
Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym realizują odrębną podstawę programową. Sprawdź, czy istnieje odrębna podstawa programowa wychowania przedszkolnego dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną.
Zapisy w orzeczeniach o potrzebie kształcenia specjalnego zawierają wskazania dotyczące rodzaju zajęć rewalidacyjnych, które należy zorganizować dla dziecka w przedszkolu. Nie wskazują jednak ich wymiaru. Ile godzin zajęć rewalidacyjnych powinno realizować dziecko słabosłyszące z niepełnosprawnością ruchową?
Nauczyciele przedmiotów mają obowiązek opracowania zasad oceniania. Na początku roku szkolnego informują o ich uczniów oraz rodziców. Czy konieczne jest także opracowanie przedmiotowych zasad oceniania dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym, skoro realizują oni inną podstawę programową? Kto odpowiada za opracowanie takich zasad oceniania?
Uczniom posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego należy zapewnić realizację zaleceń zawartych w tym orzeczeniu. Ich realizacja następuje na podstawie indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego. Czy tworząc IPET należy przyjąć, że usprawnianie w każdym z wskazanych w orzeczeniu obszarów musi odbywać się w czasie odrębnych zajęć?
Wsparcie udzielane uczniom w szkole można opisać poprzez 3 modele organizowanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej. W każdym z modeli ważną role odgrywa współpraca szkoły z poradnią. Organizacja tej pomocy jest ważnym elementem udzielanego wsparcia i ma wpływ na skuteczność podejmowanych działań wspierających ucznia. Przedstawiamy szczegóły zastosowania tych modeli!
Czym jest afazja a czym specyficzne zaburzenia mowy i języka? Jak rozpoznać i wspomagać dzieci z taki problemami? W artykule wyjaśniamy, na czym polega afazja oraz kto diagnozuje to zaburzenie. Wyjaśniamy skutki posługiwania się terminami afazja i specyficzne zaburzenie językowe (SLI – Specific Language Impairment). Oprócz tego przedstawiamy 20 wskazówek do pracy z uczniami, u których występują zakłócenia mowy i komunikacji.
Praca z uczniami wynika ze zróżnicowanych potrzeb i celów oddziaływań, dlatego nie ma możliwości stworzenia uniwersalnego wzoru oceny efektywności pomocy, ani ewaluacji prowadzonych działań z uczniami. Powinny być one dobierane adekwatnie do konkretnych celów podejmowanych działań, zakresu i form udzielanego wsparcia.
Bywają dzieci odroczone od obowiązku szkolnego lub też takie, które rozpoczynają edukację szkolną o jeden rok wcześniej. Nie można zapominać także o uczniach, dla których ze względu na ich stan zdrowia lub z uwagi na występujące dysfunkcje obowiązek szkolny organizuje się na nieco innych zasadach niż te powszechnie obowiązujące. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące uczniów z orzeczeniami oraz przydatne wzory dokumentów do pobrania.