Scenariusz zajęć rewalidacyjnych do pracy z dzieckiem w wieku przedszkolnym z zespołem Downa oraz niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. W czasie zajęć dotyczących tematyki jesiennej dziecko ćwiczy percepcję wzrokową oraz utrwala wiedzę o barwach podstawowych.
Szkoła ma obowiązek zorganizowania zajęć rewalidacyjnych dla ucznia, który ze względu na słabe widzenie otrzymał orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Czy takie zajęcia może prowadzić tylko tyflopedagog? Sprawdź, kto może prowadzić zajęcia rewalidacyjne dla dziecka słabowidzącego.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Dla każdego ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego należy zorganizować co najmniej dwie godziny zajęć rewalidacyjnych tygodniowo. Oczywiście, liczba godzin teoretycznie może być wyższa. W praktyce jednak organ prowadzący rzadko wyraża na to zgodę. Dyrektorzy oraz nauczyciele zastanawiają się, czy wobec tego można zorganizować takie zajęcia w ramach puli na dodatkową pomoc psychologiczno-pedagogiczną?
Przeczytaj również:
Zdarza się, że w przedszkolu organizowane są zajęcia, których nie wymieniono jako zalecane w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego. Czy można uznać, że są to zajęcia rewalidacyjne i nie organizować dodatkowych? Kiedy przedszkole spełnia obowiązek organizowania zajęć rewalidacyjnych dla dzieci? Dowiedz się także, czy zajęcia z terapii behawioralnej, to zajęcia rewalidacyjne. Podobne pytanie dotyczyć może zajęć z terapii integracji sensorycznej.
Nastolatki i młodzi dorośli mogą odczuwać presję bycia pięknym. A czym jest bycie pięknym? Młodym ludziom może się wydawać, że w definicji tego słowa zawierają się: lśniąca cera, modne ubrania, fryzura, wszystko podobne do modelek i modelów, jednak być pięknym to być sobą. Ważne wydaje się poruszenie tego tematu na zajęciach rewalidacyjnych z uczniami z autyzmem i Zespołem Aspergera. Uczniowie ze spektrum mogą czuć się inni wśród rówieśników, przez co bardziej niepewni, żeby nadać im tej pewności warto rozmawiać na tematy związane z wyglądem, docenianiem siebie, poczuciem własnej wartości, uczuciem wyjątkowości, nie inności. Wykorzystaj scenariusz zajęć rewalidacyjnych dla klas VII-VIII. Scenariusz uwzględnia warunki pracy zdalnej, jednak można wykorzystać go także na zajęciach rewalidacyjnych prowadzonych w bezpośrednim kontakcie z nauczycielem.
Nauczyciele prowadzący zajęcia rewalidacyjne z uczniem mogą zmieniać się w trakcie roku szkolnego. Choć takie zmiany nie są zalecane, często są konieczne. Pojawia się pytanie – czy nowy nauczyciel powinien kontynuować poprzednio prowadzony dziennik innych zajęć? Czy raczej tzw. dziennik zajęć rewalidacyjnych po zmianie nauczyciela powinien być prowadzony od nowa, przez nowego specjalistę?
Organizacja zajęć rewalidacyjnych powinna być zawarta w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym dla ucznia. Natomiast dokumentacja zajęć powinna być prowadzona w dzienniku danych zajęć. Dziennik, w którym dokumentuje się zajęcia rewalidacyjne, bywa potocznie nazywany dziennikiem zajęć rewalidacyjnych. W świetle przepisów jest to jednak po prostu dziennik innych zajęć. Dziennik ten będzie sprawdzany w czasie kontroli organizacji i przebiegu kształcenia specjalnego i realizacji wsparcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Dziennik zajęć rewalidacyjnych po zmianie nauczyciela
Uczniowie z afazją powinni uczestniczyć w zajęciach rewalidacyjnych wskazanych w orzeczeniu. Zajęcia te powinien prowadzić nauczyciel posiadający przygotowanie odpowiednie do rodzaju niepełnosprawności. W artykule wyjaśniamy, jak postępować, gdy podstawą do wydania orzeczenia dla dziecka jest afazja – kto prowadzi rewalidację? Sprawdzamy, kogo zatrudnić, aby zagwarantować spełnienie warunków organizowania kształcenia specjalnego.
Z przepisów nie wynika czy zajęcia rewalidacyjne mogą być realizowane zespołowo np. dla dwóch uczniów z podobnymi zaleceniami w orzeczeniu, czy też tylko indywidualnie. Odpowiedź jest natomiast ważna, ponieważ od niej zależy to, w ilu godzinach zajęć w będzie uczestniczył uczeń. Poznaj stanowisko eksperta w tej sprawie.
Przeczytaj również inne porady na portalu:
Dla uczniów z niepełnosprawnością, którzy posiadają orzeczenie, szkoła organizuje co najmniej dwie godziny zajęć rewalidacyjnych tygodniowo. O tym, jakie są to zajęcia, rozstrzyga treść orzeczenia. W orzeczeniu nie ma jednak informacji, ile godzin można realizować tego samego dnia. Czy możliwe jest, aby uczeń oprócz lekcji w swojej klasie, jednego dnia realizował tygodniowy wymiar godzin rewalidacji? Sprawdź, czy plan zajęć edukacyjnych ucznia z niepełnosprawnością może przewidywać dwie godziny zajęć rewalidacyjnych dziennie.
Zgodnie z przepisami, dla uczniów z niepełnosprawnością zapewnia się zajęcia rewalidacyjne. Obowiązek organizacji tych zajęć powstaje wraz z dostarczeniem do szkoły orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Takie orzeczenie wydaje się jednak nie tylko z powodu niepełnosprawności. Kształceniem specjalnym obejmuje się przecież także dzieci i młodzież z niedostosowaniem społecznym oraz zagrożonym niedostosowaniem społecznym. Czy tym uczniom również przysługują godziny zajęć rewalidacyjnych?
Pobierz wzór:
W zaleceniach z poradni może pojawić się konieczność prowadzenia zajęć usprawniania ruchowego. Ich celem jest usprawnianie fizyczne ucznia przez odpowiednie ćwiczenia. Sprawdź, kto może opracować program usprawniania ruchowego i prowadzić takie zajęcia dla dziecka z autyzmem. Dowiedz się, od czego zależy to, komu można przydzielić prowadzenie takich zajęć.
Przepisy nie wskazuję, na jaki okres należy opracować program zajęć rewalidacyjnych. Z tego powodu często opracowuje się go na taki sam czas jak IPET. Nierzadko jest to więc program na cały etap edukacyjny, a nie do czasu ukończenia danej klasy. Sprawdź, czy jest to prawidłowe postępowanie.
Pobierz karty pracy i scenariusze dla dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego
Przepisy określają wymiar zajęć rewalidacyjnych dla uczniów w poszczególnych typach i rodzajach szkół i oddziałów. Nie różnicują natomiast sytuacji ucznia w zależności od rodzaju niepełnosprawności. Czy to oznacza, że uczniowi z jedną niepełnosprawnością przysługuje taka sama liczba godzin zajęć rewalidacyjnych, co uczniowi z niepełnosprawnościami sprzężonymi?
Zajęcia rewalidacyjne dla uczniów słabowidzących powinien prowadzić tyflopedagogik. Najlepiej, aby była to osoba, która ukończyła właśnie taką specjalizację na studiach w zakresie pedagogiki specjalnej. W praktyce jednak pozyskanie takiego specjalisty dla szkoły jest trudne. Czy do prowadzenia zajęć wystarczy ukończenie studiów podyplomowych? Czy nauczyciel, który zrealizował wybrane zagadnienia z logopedii, surdopedagogiki i tyflopedagogiki, ma odpowiednie kwalifikacje? Sprawdź, jakie kryteria zastosować do oceny kwalifikacji nauczyciela. Dowiedz się, które dokumenty mogą ułatwić dokonanie tej oceny.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.