Zalecenia zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego coraz częściej są na tyle złożone, że zrealizowanie ich w ciągu 2 godzin zajęć rewalidacyjnych tygodniowo nie jest możliwe. Sprawdź, czy dyrektor szkoły może zadecydować o zwiększeniu tej liczby i jakie kroki musi podjąć, aby taka decyzja była zgodna z przepisami. Co trzeba zrobić, aby możliwe było zwiększenie liczby godzin rewalidacji w szkole?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przeczytaj również:
Podczas planowania wsparcia dla dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego dyrektorzy oraz nauczyciele odpowiedzialni za opracowanie IPET często zastanawiają się, jaka jest różnica między zajęciami rewalidacyjnymi a zajęciami specjalistycznymi. Zapoznaj się z porównaniem zaprezentowanym w praktycznej i czytelnej tabeli.
W związku z możliwością rozpoczęcia zajęć rewalidacyjnych, rewalidacyjno-wychowawczych oraz z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w roku szkolnym 2019/2020, pojawiły się wątpliwości. Czy dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego mogą uczestniczyć w przedszkolu jedynie w zajęciach indywidualnych ze specjalistami czy również w zajęciach o charakterze opiekuńczo-wychowawczym? Poznaj odpowiedź eksperta.
Od 18 maja 2020 r. w szkołach i placówkach możliwe jest prowadzenie zajęć rewalidacyjnych, rewalidacyjno-wychowawczych oraz wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci i nauczycieli? Czy można dopuścić do pracy nauczycieli, którzy ukończyli 60 lat? Czy od rodziców można żądać oświadczenia o nieprzebywaniu w kwarantannie o zaświadczeń o zdrowiu dziecka? Poznaj odpowiedzi i pobierz wzory dokumentów.
Od 18 maja 2020 r. można organizować zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, rewalidacyjno-wychowawcze i rewalidacyjne niezbędne niezbędne prawidłowego rozwoju dziecka. Udział dziecka w tych zajęciach wymaga zgody rodziców. Pobierz wzór oświadczenia rodziców.
Pracownik placówki oświatowej może wykonać pomiar temperatury ciała dziecka tylko po uprzednim uzyskaniu zgody rodzica lub opiekuna tego dziecka. Pobierz wzór oświadczenia.
Nauczyciele prowadzący zajęcia rewalidacyjne i rewalidacyjno-wychowawcze zastanawiają się czy mają realizować swoje obowiązki zdalnie czy raczej istnieje podstawa prawna do zawieszenia tych zajęć. Poznaj odpowiedź eksperta.
Wśród zaleceń zawartych w orzeczeniach o potrzebie kształcenia specjalnego często wskazuje się potrzebę organizacji pomocy w formach, których szkoła nie może zapewnić ze względu na braki kadrowe. W szczególności dotyczy to zajęć rewalidacyjnych. Co może zrobić dyrektor szkoły, jeżeli nie zatrudnia nauczyciela z kwalifikacjami do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych? Czy zajęcia rewalidacyjne mogą być prowadzone przez nauczyciela bez kwalifikacji?
W przepisach nie ma rozstrzygnięć dotyczących czasu realizacji rewalidacji i pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Nie ma również przepisu, który regulowałby szczegółowo czas realizacji podstawy programowej. W związku z powyższym, czy zajęcia rewalidacyjne i specjalistyczne mogą być prowadzone w przedszkolu w czasie w którym przewidziano realizację podstawy programowej?
Coraz częściej w orzeczeniach o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność ruchową pojawia się zalecenie zapewnienia udziału w zajęciach terapeutycznych zgodnie z zaleceniami specjalisty rehabilitacji ruchowej lub rehabilitanta. Sprawdź, jak należy zrealizować takie zalecenie, jeżeli w szkole nie zatrudnia się takiego specjalisty.
Uczniowie realizujący obowiązek szkolny w formie nauczania indywidualnego posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego należy zapewnić możliwość uczestniczenia w zajęciach rewalidacyjnych. Czy zajęcia powinny odbywać się na terenie szkoły?
O formie prowadzenia zajęć rewalidacyjnych powinny decydować potrzeby ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. To na podstawie orzeczenia zespół decyduje o tym, w jaki sposób zorganizować zajęcia, jednak nie zawiera ono zasad tej organizacji. Tę decyzję należy podjąć w szkole.
Szkoła nie może zobligować pełnoletniego ucznia do uczestniczenia w zajęciach rewalidacyjnych. Co zrobić, jeżeli tuż po doręczeniu orzeczenia o specjalnych potrzebach edukacyjnych, uczeń oświadcza, że nie będzie brał udziału w takich zajęciach? Czy mimo to trzeba powołać zespół, który opracuje IPET?
Zapisy w orzeczeniach o potrzebie kształcenia specjalnego zawierają wskazania dotyczące rodzaju zajęć rewalidacyjnych, które należy zorganizować dla dziecka w przedszkolu. Nie wskazują jednak ich wymiaru. Ile godzin zajęć rewalidacyjnych powinno realizować dziecko słabosłyszące z niepełnosprawnością ruchową?
Uczeń z niepełnosprawnością ruchową w szkole – wsparcie i dostosowania edukacyjne
Nauczyciele mają obowiązek przedstawienia dyrektorowi szkoły programu nauczania do danych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego na dany etap edukacyjny. Czy procedura obowiązuje również program, który jest tworzony na zajęcia rewalidacyjne. Czy istnieje coś takiego, jak program nauczania na zajęcia rewalidacyjne, na których prowadzona jest np. SI czy terapia pedagogiczna dla ucznia lub grupy uczniów? Sprawdź czy każdy nauczyciel powinien opracować plan zajęć rewalidacyjnych, które prowadzi.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.