Od 18 maja 2020 r. w szkołach i placówkach możliwe jest prowadzenie zajęć rewalidacyjnych, rewalidacyjno-wychowawczych oraz wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci i nauczycieli? Czy można dopuścić do pracy nauczycieli, którzy ukończyli 60 lat? Czy od rodziców można żądać oświadczenia o nieprzebywaniu w kwarantannie o zaświadczeń o zdrowiu dziecka? Poznaj odpowiedzi i pobierz wzory dokumentów.
Od 18 maja 2020 r. można prowadzić bezpośrednie zajęcia dla:
Prowadzenie zajęć z wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, rewalidacyjno-wychowawczych i zajęć rewalidacyjnych jest możliwe, ale nie obowiązkowe. Jeżeli szkoła chce realizować zajęcia, wówczas wymagane jest uzgodnienie z organem prowadzącym oraz uwzględnienie możliwości placówki i zapewnienie bezpiecznych warunków sanitarnych.
Wszystkie zajęcia mają charakter dobrowolny – to rodzice podejmują decyzję czy chcą, aby dziecko w nich uczestniczyło. W przypadku wyrażenia zgody, dyrektor powinien zażądać stosownego oświadczenia.
W zajęciach organizowanych w bezpośrednim kontakcie z nauczycielem mogą uczestniczyć tylko dzieci zdrowe, bez objawów chorób zakaźnych. Należy jednak zaznaczyć, że ani dyrektor ani nauczyciele nie mają podstaw do tego, aby żądać od rodziców zaświadczenia o stanie zdrowia dziecka, w tym o niechorowaniu na COVID-19.
Zgodnie z obowiązującym prawem lekarz nie ma obowiązku wydawania takich zaświadczeń. Ponadto, ze względu na często bezobjawowy przebieg choroby u dziecka, zaświadczenie o tym, że jest zdrowe nie jest możliwe bez przeprowadzenia specjalistycznych testów, których nie wykonują lekarze prowadzący.
Dyrektor szkoły lub placówki może natomiast żądać oświadczenia o niepozostawaniu dziecka oraz członków jego najbliższej rodziny w kwarantannie.
Ponadto, w związku z tym, że pomiar temperatury ciała u dzieci i młodzieży jest możliwy jedynie za zgodą rodziców, należy poprosić także o oświadczenie o wyrażeniu zgody na przeprowadzenie tego badania.
Zalecenia mówią, aby do pracy stacjonarnej nie angażować osób powyżej 60. roku życia. Jednak w niektórych placówkach jedyny specjalista posiadający kwalifikacje do prowadzenia określonego rodzaju zajęć ma ukończone 60 lat. Taka osoba może być dopuszczona do pracy. Zalecenie mówi bowiem, aby miarę możliwości nie angażuj w zajęcia nauczycieli oraz innych pracowników powyżej 60. roku życia. Użycie sformułowania „w miarę możliwości oznacza, że gdy snie ma innego wyjścia (brak nauczyciela z uprawnieniami), nauczyciel może prowadzić zajęcia z dziećmi i młodzieżą.
W celu zagwarantowania jak największego bezpieczeństwa podczas zajęć z wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, rewalidacyjno-wychowawczych i zajęć rewalidacyjnych jest możliwe, MEN, GIS i MS sformułowały szereg zaleceń dotyczących zasad prowadzenia zajęć z uczestnikami.
W szczególności konieczne jest ograniczenie do niezbędnego minimum kontaktów kadry niezaangażowanej w bezpośrednią pracę z dziećmi i młodzieżą uczestniczących w zajęciach.
Liczba uczestników zajęć z wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, rewalidacyjno-wychowawczych i zajęć rewalidacyjnych powinna być ograniczona – dyrektorzy i nauczyciele muszą ustalić liczbę uczestników z uwzględnieniem zapewnienia optymalnego sposobu organizacji pracy i zajęć.
Zaleca się pracę indywidualną lub w małych grupach o stałym składzie. Jeżeli jednak zapadnie decyzja o prowadzeniu zajęć grupowych, to grupa musi być dostosowana do potrzeb i możliwości dzieci i młodzieży z uwzględnieniem konieczności zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków realizacji zajęć. Szczególnie istotna jest wielkość sali – minimalna nie może być mniejsza niż 4 m2 na jednego uczestnika nauczyciela prowadzącego zajęcia oraz pomoc nauczyciela.
Oprócz częstego mycia lub dezynfekowania rąk, konieczne jest także regularne mycie lub dezynfekowanie:
Wśród wytycznych dotyczących bezpieczeństwa znalazły się także wskazania dotyczące biżuterii. Zaleca się nie nosić biżuterii w jednostce systemu oświaty – na rękach poniżej łokcia nie można nosić żadnych pierścionków, zegarków, bransoletek, gdyż utrudniają one prawidłowe umycie, dezynfekcję rąk.
MEN podkreśla, że umożliwienie prowadzenia zajęć z wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, rewalidacyjno-wychowawczych i zajęć rewalidacyjnych w bezpośrednim kontekście nauczycielami nie jest równoznaczne z zaprzestaniem prowadzenia ich z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Zajęcia zdalne należy kontynuować w przypadku: