Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania, przebieg działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej z dziećmi w punkcie lub zespole w danym roku szkolnym jest dokumentowany w dzienniku zajęć punktu lub zespołu.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przedszkole, w którym ma być prowadzone wczesne wspomaganie rozwoju dzieci musi spełniać dwa podstawowe warunki. Po pierwsze – konieczne jest zatrudnienie wykwalifikowanej kadry. Po drugie – dysponowanie odpowiednimi pomieszczeniami. Poznaj szczegółowe zasady organizowania WWR w przedszkolu.
Przepisy dotyczące dofinansowania 500 zł dla nauczycieli wyraźnie wskazują, że środki na zakup sprzętu nie przysługują nauczycielom przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i innych form wychowania przedszkolnego. A co z nauczycielami poradni psychologiczno-pedagogicznych zatrudnionymi w celu realizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci?
Coraz większa liczba rodziców występuje do dyrektorów placówek organizujących wczesne wspomaganie rozwoju dziecka z wnioskami o zastąpienie zajęć stacjonarnych zajęciami prowadzonymi zdalnie. Czy względu na stan zdrowia dziecka i sytuację epidemiologiczną program wczesnego wspomagania rozwoju może być realizowany z wykorzystaniem metod i technik na odległość?
Aktualnie obowiązujące przepisy nie odnoszą się do szczegółowej organizacji zajęć wczesnego wspomagania rozwoju (WWR). Określają jedynie ogólne zasady planowania liczby godzin zajęć w miesiącu. Wobec tego pojawia się pytanie – czy istnieje możliwość zawieszenia prowadzenia zajęć w danym miesiącu i odpracowania niezrealizowanych godzin w kolejnym? Dowiedz się, jak zaplanować harmonogram realizacji zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.
Objęcie dziecka wczesnym wspomaganiem rozwoju oznacza, że realizuje ono zajęcia na podstawie indywidualnego programu WWR. Celem tych zajęć jest pobudzanie psychoruchowego i społecznego rozwoju dziecka. W tym procesie ważne jest bieżące ocenianie i analizowanie postępów dziecka. Sprawdź czy specjalista musi uzyskać dodatkową zgodę rodziców na przeprowadzenie diagnozy pozwalającej rozpoznanie potrzeb podopiecznego.
Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka może być realizowane publicznych i niepublicznych przedszkolach i szkołach podstawowych, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, specjalnych ośrodkach wychowawczych, ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych oraz poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Sprawdź, jaki wiek powinno osiągnąć dziecko, dla którego zespół wczesnego wspomagania zostanie utworzony w przedszkolu lub w szkole.
Prowadzenie zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka można powierzyć nauczycielowi posiadającym kwalifikacje szczegółowo określone w rozporządzeniu. Sprawdź, dyplomem jakich studiów musi legitymować się kandydat na nauczyciela.
Od 18 maja 2020 r. w szkołach i placówkach możliwe jest prowadzenie zajęć rewalidacyjnych, rewalidacyjno-wychowawczych oraz wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci i nauczycieli? Czy można dopuścić do pracy nauczycieli, którzy ukończyli 60 lat? Czy od rodziców można żądać oświadczenia o nieprzebywaniu w kwarantannie o zaświadczeń o zdrowiu dziecka? Poznaj odpowiedzi i pobierz wzory dokumentów.
Od 18 maja 2020 r. można organizować zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, rewalidacyjno-wychowawcze i rewalidacyjne niezbędne niezbędne prawidłowego rozwoju dziecka. Udział dziecka w tych zajęciach wymaga zgody rodziców. Pobierz wzór oświadczenia rodziców.
Dziecko ma prawo do korzystania z wczesnego wspomagania rozwoju od chwili wykrycia niepełnosprawności do rozpoczęcia nauki w szkole. Sprawdź, czy możliwe jest równoczesne objęcie go kształceniem specjalnym w przedszkolu.
Zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka mogą być prowadzone w jego domu rodzinnym. Takie rozwiązanie byłoby szczególnie korzystne w sytuacji, gdy dziecko z powodu choroby nie uczęszcza do przedszkola. Sprawdź, czy możliwe jest organizowanie tych zajęć w domu dziecka tylko w czasie absencji i powrotu do zajęć w placówce po powrocie do zdrowia.
Dziecko posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego może posiadać jednocześnie opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju. Czy w sytuacji, gdy obie formy wsparcia będą realizowane w tej samej placówce, konieczne jest opracowanie dwóch odrębnych programów, czyli IPET i programu wczesnego wspomagania rozwoju?
Wczesne wspomaganie rozwoju może być realizowane w szkole, niezależnie od tego, że dziecko uczęszcza do przedszkola. W szczególności ma to miejsce w sytuacji, gdy w przedszkolu nie działa zespół wczesnego wspomagania rozwoju. Kto wskazuje szkołę, w której dziecko ma realizować WWR? Czy taką decyzję może podjąć poradnia psychologiczno-pedagogiczna lub dyrektor przedszkola, do którego uczęszcza dziecko?
Przepisy wskazują, jacy specjaliści wchodzą w skład zespołu wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Często pojawiającą się wątpliwością jest natomiast – czy jest to katalog obligatoryjny, czy raczej wskazanie, kto powinien należeć do tego zespołu? Sprawdź, czy placówka może kontynuować organizowanie WWR, jeżeli powstał wakat na jednym ze stanowisk wymienionych w przepisach.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.