Wychowawca klasy to osoba, która koordynuje wszystkie działania dotyczące uczniów. Nie dziwi więc, że nałożono na niego szereg zadań dotyczących pomocy psychologicznej i pedagogicznej. Sprawdź, jaka jest jego rola w procesie udzielania wsparcia uczniom. Dowiedz się, co to znaczy pełnić funkcje koordynatora. Przekonaj się również, w jakim stopniu za skuteczność tej pomocy odpowiadają pozostali nauczyciele.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Co można zrobić w sytuacji, gdy wyniki edukacyjne uczniów są bardzo niskie, a nauczyciele na podstawie diagnozy wstępnej oraz swoich obserwacji wnioskują o objęcie zajęciami dydaktyczno-wyrównawczymi całej klasy? Czy dyrektor może zorganizować zajęcia dla całej klasy uzasadniając to skutkami pandemii COVID-19? Czy w takim przypadku wystarczy pomoc psychologiczno-pedagogiczna? Sprawdzamy, jakie działania mogą służyć podniesieniu jakości nauczania.
Przeczytaj również:
Do każdej szkoły uczęszczają dzieci z dysfunkcją wzroku. W większości przypadków wystarcza korekcja za pomocą okularów. Jeżeli jednak Uczniowie słabowidzący wymagają specjalnych warunków pracy. Z artykułu dowiesz się, czym jest słabowzroczność. Ekspertka wyjaśnia, w jaki sposób zorganizować przestrzeń nauki dla dzieci niedowidzących. Przedstawia również najważniejsze zasady przygotowywania pomocy dydaktycznych dla uczniów słabowidzących.
Uczniowie słabowidzący są bardzo różnorodną grupą. Ich możliwości widzenia znacznie się różnią w zależności od zakresu uszkodzenia narządu wzroku. Dzieci słabowidzące z obniżoną ostrością wzroku będą miały trudność w spostrzeganiu małych przedmiotów, szczegółów występujących u większych elementów. Uczniowie słabowidzący z ograniczonym polem widzenia mają utrudniony odbiór przestrzeni, co wpływa na małą orientację przestrzenną i może prowadzić do obniżenia poziomu poczucie bezpieczeństwa. Wielu uczniów słabowidzących ma zaburzoną koordynację wzrokowo-ruchową, wpływa to na obniżone tempo pracy i zmniejszoną precyzję czynności praktycznych.
Zamieszczony IPET dla ucznia słabosłyszącego jest propozycją programu, którego struktura zawiera wszystkie obligatoryjne elementy tego dokumentu. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to jedynie przykład, który nie będzie adekwatny do potrzeb innego ucznia. Każdy indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny musi być dostosowany do potrzeb konkretnego ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Przepisy prawa oświatowego nie ograniczają prawa żadnego z uczniów do tego, by realizować obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą. Teoretycznie więc nauczania domowe ucznia liceum jest możliwe. A co, jeżeli uczeń osiągnął już pełnoletność? Dowiedz się, czy pełnoletni uczeń liceum może ubiegać się o nauczanie domowe. Czy należy wymagać od niego oświadczenia rodziców o zapewnieniu dziecku warunków umożliwiających realizację podstawy programowej?
Kto składa wniosek o udzielenie zgody na realizację obowiązku nauki poza szkołą
Czy dyrektor może wyrazić zgodę na nauczanie domowe ucznia liceum
Przedszkola to placówki nieferyjne, co oznacza że nie dotyczą ich przepisy dotyczące ferii letnich. Mimo to większość placówek właśnie w tym czasie korzysta z przerwy od zajęć, zaś dzieci uczęszczają do tzw. przedszkoli dyżurujących. Dowiedz się czy w przypadku dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego przedszkole ma obowiązek prowadzenia zajęć rewalidacyjnych i czy w przedszkolu powinna być udzielana pomoc psychologiczna w czasie wakacji.
Nie dla każdego dziecka zbliżający się okres wakacyjny jest związany z poczuciem szczęścia, wolnością i swobodą. W większości zespołów klasowych znajdzie się przynajmniej jednej uczeń, dla którego szkoła jest bezpieczną odskocznią od domu, niezapewniającego tego poczucia. Warto pamiętać o tych uczniach również, a może przede wszystkim, w okresie wakacyjnym. Często to właśnie nauczyciele i rówieśnicy ze szkoły będą stanowili dla nich pierwszą linię wsparcia. W artykule podpowiadamy, jak zaplanować działania profilaktyczne przed feriami letnimi i wsparcie uczniów w czasie wakacji.
Zasady organizacji zajęć realizowanych w grupie do 5 osób określa dyrektor szkoły. Sprawdź czy może on podjąć decyzję o tym, że w tych samych zajęciach będą uczestniczyli uczniowie w różnym wieku, uczęszczający do różnych klas.
Przepisy prawa oświatowego nie zawierają wzorca do przeprowadzania ewaluacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole. Dobór metod i narzędzi wykorzystywanych w ewaluacji należy więc do dyrektora oraz nauczycieli. W artykule zamieściliśmy omówienie metod i narzędzi badawczych, które najlepiej sprawdzą się, kiedy będzie przeprowadzana ewaluacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Chociaż wydanie opinii przez poradnię nie ma takiej mocy wiążącej jak orzeczenie, to nie można lekceważyć zawartych w niej zaleceń do pracy z uczniem. Tym bardziej nie ma więc swobody w zakresie podejmowania decyzji, czy wytyczne zawarte w orzeczeniu będą realizowane. Co ważne, nie ma znaczenia to, że w przedszkolu czy szkole nie zatrudnia się odpowiedniej kadry. W artykule wyjaśniamy, jakie prawa przysługują rodzicom ucznia posiadającego opinię oraz jakie obowiązki spoczywają na dyrektorze i nauczycielach.
Ekspert portalu ePedagogika, Alicja Melon, wicedyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej, omawia zagadnienia związane z z SLI.
Przedszkole ma obowiązek zapewnienia dziecku wsparcia odpowiednio do zaleceń zawartych w opinii. Zdarza się jednak, że nie zatrudnia się w nim odpowiednich specjalistów, a wyposażenie nie uwzględnia specjalistycznego sprzętu, np. do realizacji zaleceń dotyczących stymulacji sensorycznej. Czy w takim przypadku trzeba zatrudnić dodatkowych nauczycieli posiadających przygotowanie z zakresu pedagogiki specjalnej? A co, jeżeli opinię dostarczono tuż przed wakacjami?
AKTUALIZACJA! Ograniczenie funkcjonowania placówek oświatowych istotnie wpłynęło na możliwość realizowania zaleceń zawartych w orzeczeniach i opiniach wydanych przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Czy oznacza to, że w okresie, w którym zadania szkoły są realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, można odstąpić od ich realizowania? Kiedy zajęcia zaplanowane w IPET mogą być prowadzone na terenie szkoły?
Zorganizowanie dla ucznia pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole to pierwszy krok w dążeniu do poprawy jego funkcjonowania. Nie zawsze jednak podejmowane działania przynoszą oczekiwane rezultaty. Przepisy stanowią, że w przypadku braku poprawy funkcjonowania ucznia w szkole dyrektor, za zgodą rodziców ucznia występuje do publicznej poradni z wnioskiem o przeprowadzenie diagnozy i wskazanie sposobu rozwiązania problemu. A co, jeżeli rodzice nie zgadzają się na przeprowadzenie takiej diagnozy w poradni?
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.