Wzór formularza opinii o uczniu dla poradni psychologiczno-pedagogicznej potrzebna do wydania opinii o potrzebie zindywidualizowanej ścieżki kształcenia.
Uczniowie z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym realizują odrębną podstawę programową. Wynika to z tego, że cele edukacyjne dla ucznia z niepełnosprawnością intelektualną są inne, niż dla uczniów w normie. Treść podstawy programowej została określona w rozporządzeniu, z artykułu dowiesz się natomiast, na co zwracać uwagę wyznaczając szczegółowe cele edukacyjne dla ucznia.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Obowiązkiem nauczyciela wspomagającego jest towarzyszenie uczniowi lub uczniom podczas lekcji oraz prowadzenie zajęć rewalidacyjnych. Jego obecność na lekcjach może wywoływać zainteresowanie i zdziwienie u innych uczniów, dlatego klasa musi być odpowiednio przygotowana na jego obecność w czasie zajęć.
Autyzm to zaburzenie o charakterze neurologicznym. Pierwsze objawy można zaobserwować w pierwszych latach życia, choć nie zawsze są one od razu utożsamiane właśnie z tym zaburzeniem. Dowiedz się, czym jest autyzm, poznaj zarys historii i podstawowe informacje o pierwszych symptomach, kryteriach diagnostycznych oraz sposobach klasyfikacji całościowych zaburzeń rozwoju. Sprawdź, które hipotezy dotyczące autyzmu zostały obalone przez badaczy, a które wymagają pogłębionych badań.
Strona tytułowa to dokument do wykorzystania w przypadku prowadzenia teczki w segregatorze.
Zachowanie i funkcjonowanie ucznia to dokument niezbędny do prowadzenia bieżących obserwacji oraz wyprowadzenia wniosków przydatnych podczas ewaluacji wsparcia udzielanego uczniowi.
Dokument udział nauczyciela wspomagającego w zajęciach edukacyjnych służy prowadzeniu bieżących notatek na temat metod i form wsparcia udzielanego w czasie zajęć.
Tygodniowy plan zajęć ułatwi organizację pracy nauczyciela, który w poszczególnych dniach wspomaga różnych uczniów.
Spotkania z nauczycielami to praktyczna tabela pozwalająca porządkować informacje dotyczące terminów i przebiegu spotkań z nauczycielami przedmiotów.
Osiągnięcia edukacyjne ucznia w II półroczu to dokument zawierający oceny ucznia z poszczególnych przedmiotów oraz wykaz innych aktywności w drugiej części roku szkolnego.
Osiągnięcia edukacyjne ucznia w I półroczu to dokument zawierający oceny ucznia z poszczególnych przedmiotów oraz wykaz innych aktywności w pierwszej części roku szkolnego.
Nauczyciel wspomagający musi pozostawać w stałym kontakcie z rodzicami. W celu właściwego udokumentowania spotkań oraz rozmów należy prowadzić szczegółowe notatki.
Prawidłowa organizacja pracy nauczyciela wspomagającego wymaga uprządkowania informacji o wszystkich uczniach. Przydatny może okazać formularz Informacje o uczniu.
Nauczyciel wspomagający musi doskonale znać wyniki wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania ucznia oraz indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny. Warto wykorzystać dokument Formy wsparcia określone w IPET, aby wynotować najważniejsze informacje.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.