Dostarczenie do szkoły orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego nierzadko pociąga za sobą konieczność zatrudnienia dodatkowego nauczyciela posiadającego kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej. Gdzie szukać informacji, jakie dokładnie kwalifikacje powinien posiadać ten nauczyciel i w jakim wymiarze czasu pracy należy go zatrudnić?
Przeczytaj aktualny artykuł:
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Nauczycielowi wspomagającemu można w arkuszu organizacji szkoły przydzielić prowadzenie zajęć wychowania do życia w rodzinie dla starszych klas. Oczywiście, warunkiem jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji. Sprawdź, jak w takim przypadku ustalić wymiar pensum, jeżeli na stanowisku nauczyciela wspomagającego wynosi ono 20/20.
Wykorzystaj:
Przepisy prawa oświatowego nie określają wprost, ile trwa godzina zajęć nauczyciela wspomagającego w przedszkolu. Sprawdź, czy nauczyciel wspomagający w przedszkolu realizuje pensum w 45 czy 60 minutowych jednostkach zajęć.
W świetle współczesnych badań autyzm uznawany jest za zaburzenie neurorozwojowe. Oznacza to, że jest związany z nieprawidłowym rozwojem i funkcjonowaniem mózgu. Przypuszczalnie ma on podłoże genetyczne, ale obecny stan wiedzy tego nie potwierdza. Nie bez znaczenia pozostają także czynniki środowiskowe, jednak siły i znaczenia ich oddziaływania wciąż nie wyjaśniono. Czy współczesna nauka potrafi wyjaśnić, skąd bierze się autyzm? Poznaj teorie i hipotezy na temat źródeł autyzmu u dzieci. Sprawdź, które z nich zostały obalone, a które wymagają pogłębionych badań.
Przeczytaj również:
Udział nauczyciela wspomagającego w zajęciach powinien wynikać z potrzeb ucznia. W przypadku, gdy nie ma takiej potrzeby nauczyciel wspomagający nie musi uczestniczyć w zajęciach z uczniem np. z zespołem Aspergera.
Kształcenie uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w szkole ogólnodostępnej jest poważnym wzywaniem. Wynika to głównie z tego, że uczniowie realizują odrębną podstawę programową oraz inny ramowy plan nauczania. Najwięcej zadań ma tu do wykonania dyrektor szkoły i specjaliści, w tym nauczyciel wspomagający. Sprawdź, jak organizować zajęcia dla uczniów, których obowiązuje inny ramowy plan nauczania.
Bycie nauczycielem wspomagającym wymaga taktu i wyrozumiałości, a także postawy życzliwości i chęci współpracy. Większość nauczycieli pracujących w szkole ogólnodostępnej nie jest specjalistami w kształceniu specjalnym. Nie ma wiedzy na temat prowadzenia zajęć z dziećmi posiadającymi orzeczenia. Często brakuje im także doświadczenia w tego rodzaju pracy. Nie potrafią dostosować metod i form do zaleceń z orzeczenia. Nierzadko trudność sprawia odczytanie i zrozumienie zaleceń wypisanych fachowym językiem przez poradnię.
Przeczytaj także artykuł:
Pobierz przykładowy plan rozwoju zawodowego nauczyciela posiadającego kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia uczniów, rozpoczynającego pracę w szkole podstawowej.
Szkolenie dotyczące zasadom przyznawania dodatków za trudne i uciążliwe warunki pracy dla nauczycieli
Już dziś możesz obejrzeć certyfikowane videoszkolenie dotyczące zasad przyznawania dodatku za warunki pracy.
W orzeczeniach z poradni często pojawia się zalecenie zatrudnienia dodatkowej kadry. Czy o tym, kto będzie zatrudniony, decyduje dyrektor szkoły? Zdarza się, że mimo zalecenia zatrudnienia nauczyciela wspomagającego, ucznia wspiera pomoc nauczyciela. Dowiedz się, czy to prawidłowe rozwiązanie. Sprawdź, kiedy może decydować, kogo zaangażować do pracy z uczniem.
Efektywne wspomaganie ucznia w ramach kształcenia, wychowania i opieki jest złożonym procesem. Wymaga nie tylko zapoznania się z diagnozą, treścią orzeczenia i wynikami WOPFU. Do planowania pracy oraz zajęć potrzebna jest również wiedza teoretyczna. Przeczytaj artykuł poświęcony zagadnieniom niepełnosprawności intelektualnej. Dowiesz się, jaka jest rola szkoły w dostosowaniu warunków do specjalnych potrzeb ucznia. Poznasz również najważniejsze zasady kształcenia, wychowania i opieki w edukacji szkolnej.
Pierwszym zadaniem nauczyciela wspomagającego jest nawiązanie z nim pozytywnego kontaktu. Należy przygotować się na to, że wspomaganie ucznia zespołem Aspergera wymaga cierpliwości. Uczeń nie zawsze chce współpracować. Nauczyciel nie zawsze potrafi go zrozumieć. Mogą pojawić się bunt i złość. Jednak stała obecność nauczyciela i wsparcie pozwalają osiągać cele wychowania i kształcenia dzieci z zaburzeniami. Skorzystaj ze wskazówek eksperta.
Najważniejszym obszarem pracy z uczniem z zespołem Aspergera jest rozwijanie kompetencji komunikacyjnych i emocjonalno-społecznych. Jaka jest istota trudności w porozumiewaniu się takiego ucznia? Dlaczego trudno go zrozumieć, mimo że jego kompetencje językowe są rozwinięte? Poznaj charakterystykę tego zaburzenia i dowiedz się, jak rozwijać umiejętności komunikacyjne ucznia z zespołem Aspergera. Zyskaj pewność, że wspomagając ucznia, pracujesz nad tym, co leży u podstaw jego problemów społecznych.
Wzór formularza opinii o uczniu kierowanym do poradni psychologiczno-pedagogicznej w związku z potrzebą orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego (nie dotyczy zagrożenia niedostosowaniem społecznym).
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.