Zajęcia z zakresu preorientacji zawodowej pt. „Mój przyjaciel policjant” mają na celu przybliżenie dzieciom zawodu policjanta w atrakcyjny i przystępny sposób. Poprzez bezpośrednie spotkanie z przedstawicielem tej profesji, wspólne zabawy ruchowe, piosenki i ćwiczenia praktyczne, dzieci poznają podstawowe obowiązki policjanta, jego umundurowanie oraz uczą się zasad bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Scenariusz wspiera rozwój słownictwa, kształtuje postawy szacunku wobec pracy oraz utrwala znajomość numerów alarmowych. Zajęcia są dostosowane do możliwości rozwojowych dzieci przedszkolnych i mogą być realizowane zarówno w młodszych, jak i starszych grupach.
Arkusz planowania ścieżki edukacyjno-zawodowej to praktyczne narzędzie, które pomaga uczniowi lepiej poznać swoje mocne strony, zainteresowania i możliwości zawodowe. Dzięki niemu może świadomie zaplanować swoją przyszłość edukacyjną i zawodową, unikając przypadkowych wyborów. To także wsparcie dla nauczycieli, doradców i rodziców, którzy mogą skuteczniej pomagać uczniowi w podejmowaniu decyzji zgodnych z jego predyspozycjami i aspiracjami. Arkusz pozwala uporządkować myśli, sprecyzować cele i znaleźć najlepszą drogę do ich realizacji.
Przeczytaj również:
Doradztwo zawodowe w klasach VII i VIII jest przedmiotem obowiązkowym. Szkoła nie potrzebuje więc zgody rodzica na to, aby dziecko uczestniczyło w spotkaniach z doradcą zawodowym. Rodzice nie mogą również złożyć oświadczenia o rezygnacji z udziału dziecka w tych zajęciach. Sprawdź szczegóły.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Sprawdź, jak skonstruować wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego z programem dla szkoły podstawowej. Skorzystaj również z przykładowych programów doradztwa zawodowego.
Tworząc indywidualny program edukacyjno-terapeutycznego (IPET) dla ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego należy pamiętać o doradztwie zawodowym. Jak wprowadzić młodego ucznia na ścieżkę odkrywania swoich zainteresowań i planowania przyszłości zawodowej? Jak zindywidualizować podejście, by zaspokoić jego unikalne potrzeby i wyzwania? W artykule wyjaśniamy, jak skutecznie uwzględnić doradztwo zawodowe w IPET.
Doradztwo zawodowe w szkołach dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym powinno być realizowane, ponieważ przepisy nie wykluczają w tym zakresie szkół specjalnych. Natomiast w szkole specjalnej nie prowadzi się tych zajęć w formie zajęć doradztwa zawodowego, o których mowa w art. 109 ust. 6 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe. Działania w zakresie doradztwa zawodowego muszą być dostosowane do specyfiki działalności szkoły i funkcjonowania uczniów. Sprawdź, jak prowadzić zajęcia doradztwa zawodowego w szkole specjalnej.
Wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego (WSDZ) dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego oraz program realizacji WSDZ na rok szkolny.
Sprawdź, jak może wyglądać wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego (WSDZ) dla branżowej szkoły I stopnia, technikum i liceum ogólnokształcącego na przykładzie branżowej szkoły I stopnia oraz program realizacji WSDZ na rok szkolny.
Zajęcia z doradztwa zawodowego są obowiązkowe, a ich realizacja jest dokumentowana w dzienniku. Jednocześnie jednak zajęcia te nie są oceniane i nie dokonuje się wpisu tych zajęć w arkuszu ocen oraz na świadectwie. Wobec tego – co należy wpisać na koniec roku w dzienniku w rubryce „ocena”?
Rola doradcy zawodowego w szkole w kształtowaniu drogi edukacyjno-zawodowej uczniów postrzegana jest dwojako. Z jednej strony odczuwalne jest wzmocnienie pozycji doradcy, z drugiej strony dla wielu rodziców, uczniów jego rola jest niedookreślona. Zdarza się również, że sami doradcy bądź osoby realizujące działania z zakresu doradztwa zawodowego czują się niepewnie, brakuje im narzędzi, trudno im znaleźć miejsce w społeczności szkolnej. Sprawdzamy, na czym polega rola doradcy.
Jednym z zadań nauczycieli i specjalistów pracujących z uczniami jest wspomaganie uczniów w wyborze kierunku kształcenia i zawodu. Obowiązek ten dotyczy wszystkich – także nauczycieli pracujących z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Doradztwo zawodowe dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego powinno być prowadzone w taki sposób, aby zapewnić im możliwość indywidualnego rozwoju, a także stworzyć warunki do aktywności zawodowej w przyszłości. O czym powinien pamiętać doradca zawodowy? Sprawdź, jakie są najważniejsze aspekty prowadzenia doradztwa dla uczniów z orzeczeniem.
Podstawowa różnica między zajęciami z doradztwa zawodowego a zajęciami z wychowania do życia w rodzinie polega na tym, że pierwsze są obowiązkowe, zaś w drugich uczeń bierze udział dobrowolnie. Tylko jedne z tych zajęć mogą być natomiast uwzględnione na świadectwie szkolnym. Sprawdź, co wpisać na świadectwie szkolnym wydawanym od czerwca 2023 r.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.