Nowoczesne narzędzia do prowadzenia zdalnych zajęć z zakresu doradztwa zawodowego
Ebook zawiera scenariusze zajęć w zakresie doradztwa edukacyjno-zawodowego w szkołach podstawowych wraz z załącznikami w postaci kart pracy dla uczniów. Propozycje zamieszczone w publikacji mogą zostać w całości wykorzystane podczas prowadzonych zajęć, ale mogą również stanowić inspirację realizowania wewnątrzszkolnego programu doradztwa zawodowego według własnej koncepcji.
Scenariusz zajęć z zakresu doradztwa zawodowego przeznaczony dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej. W czasie zajęć uczniowie nauczą się opisywać specyfikę pracy w wybranych zawodach.
Ćwiczenie przeznaczone jest do pracy w małych grupach lub w parach, a także w pracy indywidualnej przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas IV–VI, uczeń: wymienia różne grupy zawodów i podaje przykłady zawodów charakterystycznych dla poszczególnych grup, opisuje różne ścieżki ich uzyskiwania oraz podstawową specyfikę pracy w zawodach (załącznik nr 2 do rozporządzenia MEN z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego Dz.U. z 2019 r. poz. 325).
Scenariusz zajęć z zakresu doradztwa zawodowego dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej. Zajęcia mają na celu rozwiniecie u uczniów umiejętności wskazywania swoich mocnych i słabych stron oraz zachęcić do podejmowania wysiłku związanego ze wzmacnianiem swoich atutów.
Ćwiczenie przeznaczone jest do pracy indywidualnej przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas IV-VI, uczeń: podaje przykłady swoich mocnych stron w różnych obszarach, załącznik nr 2 do rozporządzenia MEN z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325).
Scenariusz zajęć z zakresu doradztwa zawodowego przeznaczony dla uczniów klas VII-VIII szkoły podstawowej. W czasie zajęć uczniowie dowiedzą się, na czym polega i jak powinna przebiegać autoprezentacja.
Scenariusz zajęć z zakresu doradztwa zawodowego przeznaczony dla uczniów klas VII-VIII szkoły podstawowej. W czasie zajęć uczniowie dowiedzą się, jak określać swój system wartości oraz zostaną przygotowani do wykorzystania tej umiejętności w planowaniu przyszłości edukacyjno-zawodowej.
Ćwiczenie przeznaczone jest do realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas VII−VIII: uczeń wymienia różne grupy zawodów i podaje przykłady zawodów charakterystycznych dla poszczególnych grup, opisuje różne ścieżki ich uzyskiwania oraz podstawową specyfikę pracy w zawodach, załącznik nr 2 do rozporządzenia MEN z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325).
Scenariusz zajęć z zakresu doradztwa zawodowego przeznaczony dla uczniów klas I-II szkoły podstawowej. W czasie zajęć uczniowie zostaną zapoznani z delicją pojęcia „grupa zawodowa”.
Karta pracy przeznaczona jest do pracy indywidualnej ucznia przy realizacji następują cych treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas I–II: uczeń: podaje nazwy zawodów wykonywanych przez osoby w bliższym i dalszym otoczeniu oraz opisuje podstawową specyfikę pracy w wybranych zawodach, załącznik nr 2 do rozporządzenia MEN z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325).
Scenariusz zajęć z zakresu doradztwa zawodowego przeznaczony dla uczniów klas VIII szkoły podstawowej. Zajęcia mają na celu przygotowanie uczniów do dokonywania syntezy danych przydatnych w planowaniu ścieżki edukacyjno-zawodowej.
Scenariusz pracy przeznaczony realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas VIII, uczeń: dokonuje syntezy przydatnych w planowaniu ścieżki edukacyjno-zawodowej informacji o sobie wynikających z autoanalizy, ocen innych osób oraz innych źródeł, załącznik nr 3 do rozporządzenia MEN z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325).
Jeśli chcesz otrzymywać porady i wskazówki, jak ciekawie pracować z uczniami oraz jak przekonać innych nauczycieli do współpracy, zapisz się na bezpłatny eletter tworzony przez redakcję magazynu „Nowoczesne Doradztwo Zawodowe w Szkole Podstawowej”.
Zapraszamy do pobrania darmowego e-booka zawierającego praktyczne scenariusze do wykorzystania na zajęciach z uczniami klas IV-VIII szkoły podstawowej.
Jeśli miałabym określić najczęstsze problemy, z którymi do gabinetu psychologicznego przychodzą rodzice i nauczyciele dzieci brak motywacji byłby w pierwszej trójce. Czym tak naprawdę jest motywacja? Dlaczego jedni uczniowie zarażają energią, a z innych klas wychodzimy z poczuciem bezsilności, związanej z niemalże apatycznym podejściem uczniów?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Karty pracy przeznaczone dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej. Zestaw zawiera 3 karty pracy, na których znajdą się ćwiczenia z zakresu doradztwa zawodowego. Zadania mają pomóc dziecku zrozumieć, w jaki sposób jego zainteresowania mogą wpłynąć na wybór ścieżki zawodowej.
Scenariusz zajęć z zakresu doradztwa zawodowego przeznaczony dla uczniów klas IV-VI. Podczas zajęć uczniowie poznają źródła informacji, z których mogą korzystać podczas nauki oraz w codziennym życiu.
Scenariusz jest przeznaczony do pracy w grupie przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas IV–VI: uczeń wskazuje różne sposoby zdobywania wiedzy, korzystając ze znanych mu przykładów, oraz omawia swój indywidualny sposób nauki, załącznik nr 2 do rozporządzenia MEN z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325).
Scenariusz zajęć z zakresu doradztwa zawodowego przeznaczony dla uczniów klas VIII. Podczas zajęć uczniowie dowiedzą się czym jest savoir-vivre oraz poznają zasady dobrego zachowania w miejscu pracy.
Scenariusz przeznaczony jest do pracy indywidualnej ucznia i pracy w grupie przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas VII–VIII, uczeń: dokonuje autoprezentacji, porównuje własne zasoby i preferencje z wymaganiami rynku pracy i oczekiwaniami pracodawców, określa cele i plany edukacyjno-zawodowe, uwzględniając własne zasoby, załącznik nr 3 do rozporządzenia MEN z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325).
Scenariusz zajęć z zakresu doradztwa zawodowego przeznaczony dla uczniów VIII klasy szkoły podstawowej. Celem zajęć jest przygotowanie uczniów do wyszukiwania i analizowania informacji na temat zawodów oraz charakteryzowania wybranych zawodów, uwzględniając kwalifikacje wyodrębnione w zawodach oraz możliwości ich uzyskiwania.
Scenariusz zajęć jest przeznaczony do pracy grupowej przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas VII–VIII: wyszukuje i analizuje informacje na temat zawodów oraz charakteryzuje wybrane zawody, uwzględniając kwalifikacje wyodrębnione w zawodach oraz możliwości ich uzyskiwania, załącznik nr 3 do rozporządzenia MEN z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325).
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.