Scenariusz z zakresu doradztwa zawodowego przeznaczony do realizacji z rodzicami uczniów szkoły podstawowej. Warsztaty mają na celu przygotowanie rodziców do rozmów ze swoim dziećmi na temat zasobów osobistych.
Scenariusz zajęć z zakresu doradztwa zawodowego dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Celem zajęć jest omówienie z uczniami omawianie znaczenia zaangażowania różnych zawodów w kształt otoczenia, w którym funkcjonuje dziecko.
Scenariusz zajęć przeznaczony jest do pracy grupowej przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas I–III, uczeń: odgrywa różne role zawodowe w zabawie, podaje nazwy zawodów oraz opisuje podstawową specyfikę pracy w wybranych zawodach, załącznik nr 2 do rozporządzenia MEN z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325).
Przygotowany na początku roku szkolnego Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego obejmuje ogół działań związanych z doradztwem zawodowym podejmowanych w szkole. Przygotowując go uwzględniliśmy potrzeby, możliwości i dotychczasowe doświadczenia, specyfikę środowiska, w tym aktualną sytuację na rynku pracy. Starannie zaplanowaliśmy i opisaliśmy wszystkie działania. Pamiętaliśmy, że WSDZ ma zapewnić ciągłość, spójność i systemowość wszystkich działań doradczych i wpisywać się w procesy dydaktyczno-wychowawcze zachodzące w szkole. Przystąpiliśmy do realizacji. Wiele udało nam się zrobić, ale wciąż w naszych głowach pojawiają się pytania: czy to, co robimy, robimy dobrze? Kto i jakiego wsparcia udzielił już uczniom? Co możemy zrobić, żeby nasze działania udoskonalić?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Scenariusz zajęć z zakresu doradztwa zawodowego dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Zajęcia maja na celu przygotowanie uczniów do przedstawiania, kim chcieliby zostać w przyszłości. Podczas zabawy dzieci zdobędą informacje o zawodach, które chciałyby wykonywać.
Scenariusz przeznaczony jest do pracy indywidualnej i grupowej ucznia przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas I–III, uczeń: opowiada, kim chciałby zostać i co chciałby robić, załącznik nr 2 do rozporządzenia MEN z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325).
Weź udział w Ogólnopolskim Tygodniu Kariery 2020 „Doradzamy – zawodowo, wybieramy – odlotowo”, corocznym działaniu mającym na celu inspirowanie ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego – wspierania edukacji, zawodu, pracy i kariery.
W odniesieniu do realizacji zadań związanych z doradztwem zawodowym stosowane są różne określenia: preorientacja zawodowa, orientacja zawodowa, doradztwo zawodowe. Sprawdź, w jakie nazwy obowiązują w odniesieniu do doradztwa zawodowego na poszczególnych etapach edukacji.
Przygotowaliśmy przewodnik po WSDZ dla doradców pracujących w szkołach podstawowych. Pobierz darmowy 30-stronicowy ebook dla siebie lub przekaż znajomemu doradcy zawodowemu!
Celem doradztwa zawodowego (klasy VII-VIII) jest wspieranie uczniów w procesie przygotowania ich do świadomego i samodzielnego wyboru kolejnego etapu kształcenia i zawodu, z uwzględnieniem ich zainteresowań, uzdolnień i predyspozycji zawodowych oraz informacji na temat systemu edukacji i rynku pracy. Pobierz przykładowy wzór programu!
Celem orientacji zawodowej (klasy I-III) jest zapoznanie uczniów z wybranymi zawodami, kształtowanie pozytywnych postaw wobec pracy i edukacji oraz pobudzanie, rozpoznawanie i rozwijanie ich zainteresowań i uzdolnień. Pobierz przykładowy wzór programu!
Celem orientacji zawodowej (klasy IV-VI) jest zapoznanie uczniów z wybranymi zawodami, kształtowanie pozytywnych postaw wobec pracy i edukacji oraz pobudzanie, rozpoznawanie i rozwijanie ich zainteresowań i uzdolnień. Pobierz przykładowy wzór programu!
Celem preorientacji zawodowej w przedszkolach jest wstępne zapoznanie dzieci z wybranymi zawodami oraz pobudzanie i rozwijanie ich zainteresowań i uzdolnień. Pobierz przykładowy wzór programu!
Cel doradztwa zawodowego to wspieranie uczniów w procesie przygotowania ich do świadomego i samodzielnego wyboru kolejnego etapu kształcenia i zawodu, z uwzględnieniem ich zainteresowań, uzdolnień i predyspozycji zawodowych oraz informacji na temat systemu edukacji i rynku pracy. Pobierz przykładowy program realizacji WSDZ dla branżowej szkoły I stopnia, technikum i liceum w roku szkolnym 2020/2021.
W przedszkolu działania z zakresu doradztwa zawodowego odbywają się na zajęciach edukacyjnych wychowania przedszkolnego. Podpowiadamy, jak może się odbywać realizacja preorientacji w przedszkolu.
Ewaluacja służy uczeniu się i rozwojowi, nie ma sensu, gdy nie chcemy i nie możemy skorzystać z jej wyników. Patrząc z tej perspektywy, nie może być ona uciążliwym problemem, ale stałą praktyką szkoły i można ją zaplanować tak, by była szybka, łatwa, przyjemna i oczywiście użyteczna.
Karta pracy jest przeznaczona dla uczniów w wieku 13-17 lat. Materiał jest obszernym zadaniem opierającym się na popularnych serwisach internetowych. Uczniowie często nie zdają sobie sprawy, jak ich wyobrażenie o samodzielnym życiu odbiega od rzeczywistości. To ćwiczenie weryfikuje te wyobrażenia oraz podsuwa konkretne przykłady stron internetowych, z których będzie mógł skorzystać, gdy faktycznie zacznie się usamodzielniać.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.