Pytanie: Czy dyrektor szkoły musi uzyskać zgodę rodziców uczniów uczęszczających do klasy, do której ma dołączyć dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego? Czy rodzice mogą nie wyrazić zgody na przyjęcie nowego dziecka w trakcie roku szkolnego z obawy o pogorszenie warunków do nauki? U nowego ucznia stwierdzona jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym.
Pytanie: Uczeń warunkowo otrzymał promocję do klasy siódmej. Nauczyciel przedmiotu, z którego otrzymał tzw. warunek, przeforsował na radzie uchwałę, aby ten uczeń musiał zaliczyć materiał z klasy szóstej w formie egzaminu na półrocze pod rygorem nieotrzymania promocji do klasy ósmej. Czy takie rozwiązanie jest zgodne z prawem?
Pytanie: W szkole, do której uczęszczają dzieci z Ukrainy chcemy zatrudnić asystenta międzykulturowego. Jaka jest różnica między asystentem międzykulturowym a asystentem nauczyciela dziecka cudzoziemca?
Pytanie: Pracę jako nauczyciel rozpoczęłam w 1987 roku. Od tego czasu nieprzerwanie pracuję w szkole, od 21października tego roku nabywam praw emerytalnych. Do kiedy muszę pracować, aby dostać nagrodę jubileuszową z okazji 40-lecia pracy?
Pytanie: Czy uczeń będący obywatelem polskim, który większość swojego życia spędził w Anglii, może być zwolniony z egzaminu ósmoklasisty? Jeżeli tak, to na jakiej podstawie? Uczeń wykazuje trudności adaptacyjne, ma problemy z rozumieniem poleceń w języku polskim. Naukę w polskiej szkole rozpoczął dopiero w ósmej klasie szkoły podstawowej.
Pytanie: Ile trwa godzina zajęć rewalidacyjnych dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w SOSzW? Mam wątpliwości czy stosować przepisy rozporządzenia z 19 lutego marca 2019 r. w sprawie organizacji publicznych szkół i przedszkoli (60 minut), czy raczej przepisy rozporządzenia z 9 sierpnia 2017 w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych szkołach i placówkach (czas dłuższy lub krótszy niż 45 minut)
Pytanie: Czy uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, który wybrane zajęcia edukacyjne realizuje indywidualnie, może je realizować w formie online? Czy forma zdalna dotyczy tylko uczniów, którzy posiadają orzeczenie o potrzebie nauczania indywidualnego?