Dyrektorzy przedszkoli i szkół otrzymali informację o planowanym monitorowaniu sposobu realizacji działań adresowanych do dzieci i młodzieży potrzebujących wsparcia. Monitorowaniem mają być objęte w szczególności zajęcia z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze, zajęcia z zakresu tzw. specjalistycznej rewalidacji. Jak rozumieć zawiadomienie o monitorowaniu i jak się na nie przygotować.
Zobowiązanie nauczycieli do pracy zdalnej może dotyczyć również nauczycieli specjalistów, którzy nie prowadzą lekcji z uczniami. Dowiedz się, w jaki sposób swoją pracę ma dokumentować psycholog lub pedagog szkolny, którego aktywność obecnie polega głównie na samokształceniu oraz przygotowaniu materiałów do pracy z uczniami.
Ustawodawca określił kryteria brane pod uwagę podczas rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych, a także upoważnił organ prowadzący do wskazania dodatkowych kryteriów branych pod uwagę na drugim etapie rekrutacji. Sprawdź, jakie dokumenty rodzice kandydatów powinni dołączyć do wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, aby potwierdzić ich spełnienie. Przeczytaj aktualny artykuł: Dokumenty potwierdzające spełnienie kryteriów w rekrutacji do przedszkola
Zgodnie z ustawą o systemie oświaty nauczyciele opracowują programy wychowania przedszkolnego, program nauczania do danych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego na dany etap edukacyjny oraz program nauczania danego zawodu. A co z zajęciami rozwijającymi zainteresowania, prowadzonymi w ramach godzin do dyspozycji dyrektora szkoły?
Przepisy nie regulują bezpośrednio, jak prowadzić dokumentację dotyczącą zajęć opiekuńczych w sytuacji strajku nauczycieli. Strajk powoduje zaprzestanie realizacji zajęć edukacyjnych w określonym czasie, do odwołania. Jednak w dzienniku lekcyjnym ta nadzwyczajna sytuacja powinna być odnotowana we wszystkich dniach objętych strajkiem.
Czy orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane po 1 września 2017 r. wydane na pierwszy etap edukacyjny zachowuje ważność do końca klasy III czy IV? Czy orzeczenie wydane na II etap edukacyjny, obejmujący naukę w klasach IV-VI szkoły podstawowej zachowuje ważność do końca nauki w klasie VIII? Sprawdzamy, co na to przepisy.
Dokumentowanie lekcji otwartych nie jest określone w żadnym akcie prawnym. Jednak istotne jest ustalenie, kto jest zobowiązany lub zainteresowany dokumentowaniem lekcji otwartych: nauczyciel prowadzący lekcję otwartą, dyrektor czy opiekun stażu.
Aby przygotować się do wdrażania unijnych przepisów dotyczących ochrony danych osobowych, szkoły muszą przeanalizować istniejącą dokumentację oraz przygotować w razie potrzeby. Sprawdzamy, co się zmienia i jak należy się do tego przygotować - pomocna będzie checklista kontrolna zgodności z RODO, którą znajdą Państwo pod artykułem.
Zmiany w przepisach wprowadzone ustawą Prawo oświatowe ograniczają niektóre kompetencje poradni niepublicznych. Część opinii mogą wydawać tylko poradnie publiczne. Przeczytaj aktualny artykuł, w którym wymieniono opinie i orzeczenia, które mogą być wydawane przez niepubliczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne: Czy rodzic może wybrać poradnię psychologiczno-pedagogiczną dla dziecka?