Wskazówki do pracy z uczniem z niepełnoprawnością sprzężoną powinny być określone w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego. Z kolei indywidualne potrzeby ucznia oraz określone sposoby dostosowania wymagań do jego potrzeb będą wynikały z dokonanej przez zespół nauczycieli i specjalistów wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia. Dowiedz się, gdzie szukać wsparcia, aby zaplanować odpowiednie oddziaływania wobec ucznia z niepełnosprawnością sprzężoną.
Planowanie pracy nauczyciela na dany rok szkolny to zdanie o charakterze ciągłym. Na początku roku szkolnego możliwe jest zaplanowanie podstawowych zadań wynikających z kalendarza roku szkolnego publikowanego przez Ministra Edukacji i Nauki oraz przepisów prawa oświatowego. Trudno jest jednak przygotować się na zdarzenia, które są wynikiem zmieniającej się sytuacji zewnętrznej, czego dobitnym dowodem były ostatnie trzy lata. W jaki sposób planować swoją pracę na rok szkolny 2023/2024? Jakie zadania wpisywać do terminarza, a możliwość wystąpienia których brać pod uwagę? Czy warto wykorzystać do tego celu kalendarz dla nauczyciela?
Uczniowie z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydanym ze względu na niepełnosprawność otrzymują legitymacje szkolne zgodne z odrębnym wzorem. Sprawdź, jak wygląda legitymacja szkolna dla dzieci i uczniów z niepełnosprawnością.
Do końca kwietnia rodzice dzieci spełniających obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego muszą otrzymać informację o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej. Trwająca pandemia nie zwalnia z tego obowiązku, a obowiązujące przepisy nie przewidują wydłużenia terminu na wydanie dokumentu. Jak w takim razie przygotować informację, jeżeli w ciągu ostatnich miesięcy praca przedszkola była zdezorganizowana, dzieci były nieobecne lub przedszkole funkcjonowało w trybie zdalnym? Na jakich informacjach się opierać i z jakich narzędzi korzystać?
Zgodnie z informacjami udzielonymi przez resort edukacji, trwający rok szkolny zakończy się bez uroczystości, a świadectwa szkolne w 2020 r. mogą zostać rozdane w terminie wyznaczonym przed dyrektora szkoły i nie wszyscy uczniowie odbiorą je w tym samym terminie. Ma to na celu maksymalne ograniczenie liczby uczniów i rodziców przebywających razem w jednym miejscu. Sprawdź, czy uczniowie mogą odebrać świadectwa przed 26 czerwca 2020 r., czyli przed oficjalnym zakończeniem roku szkolnego 2019/2020.
Coraz więcej przedszkoli zaczyna prowadzić zajęcia z dziećmi na zasadach obowiązujących przed ograniczeniem ich funkcjonowania. O ile nie powinien budzić wątpliwości obowiązek systematycznego dokumentowania prowadzonych zajęć, o tyle wątpliwości budzi to, czy istnieje konieczność uzupełnienia wpisów za okres, w którym pracowali zdalnie. Poznaj odpowiedź eksperta.
Czasowe ograniczenie funkcjonowania jednostek systemu oświaty polega na zawieszeniu prowadzenia działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej przedszkoli. Chodzi oczywiście o działalność stacjonarną. W okresie tego zawieszenia dyrektor ustala sposób dokumentowania realizacji zadań przedszkola. Sprawdź czy może zobowiązać nauczycieli do wypełniania dzienników papierowych.
Dyrektorzy przedszkoli i szkół otrzymali informację o planowanym monitorowaniu sposobu realizacji działań adresowanych do dzieci i młodzieży potrzebujących wsparcia. Monitorowaniem mają być objęte w szczególności zajęcia z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze, zajęcia z zakresu tzw. specjalistycznej rewalidacji. Jak rozumieć zawiadomienie o monitorowaniu i jak się na nie przygotować.
Zobowiązanie nauczycieli do pracy zdalnej może dotyczyć również nauczycieli specjalistów, którzy nie prowadzą lekcji z uczniami. Dowiedz się, w jaki sposób swoją pracę ma dokumentować psycholog lub pedagog szkolny, którego aktywność obecnie polega głównie na samokształceniu oraz przygotowaniu materiałów do pracy z uczniami.
Ustawodawca określił kryteria brane pod uwagę podczas rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych, a także upoważnił organ prowadzący do wskazania dodatkowych kryteriów branych pod uwagę na drugim etapie rekrutacji. Sprawdź, jakie dokumenty rodzice kandydatów powinni dołączyć do wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, aby potwierdzić ich spełnienie. Przeczytaj aktualny artykuł: Dokumenty potwierdzające spełnienie kryteriów w rekrutacji do przedszkola