Od 1 września 2018 r. specjaliści (pedagog, psycholog, logopeda, rehabilitant) prowadzący zajęcia z wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w niepublicznej placówce (np. poradni) poradni powinni być zatrudniane na podstawie umowy o pracę, zgodnie z Kodeksem pracy (art. 76 pkt 14 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych).
Uczeń ma orzeczenie o niepełnosprawności ruchowej ze względu na mózgowe porażenie dziecięce. Uczy się w klasie integracyjnej, w której jest nauczyciel wspomagający. Dziecko w szkole nie stosuje się do ustalonych norm, kontraktów, przeszkadza w lekcjach. Sprawdź, czy istnieje podstawa prawna do zatrudnienia w takim przypadku asystenta.
W przypadku włączenia gimnazjum do szkoły podstawowej w szkole może znaleźć się dwóch pedagogów. Sprawdź, czy dyrektor może zmienić stanowisko jednego z tych pedagogów i przydzielić mu inne zajęcia bez zgody nauczyciela.
W szkole może być zatrudniony fizjoterapeuta. Nie jest on jednak nauczycielem, lecz pracownikiem niepedagogicznym. Z drugiej strony obowiązki fizjoterapeuty może wykonywać zatrudniony w szkole pedagog, psycholog, terapeuta pedagogiczny lub inny specjalista, posiadający odpowiednie kwalifikacje.
Nauczyciel akademicki posiadający stopień naukowy doktora oraz legitymujący się co najmniej 5-letnim okresem pracy w szkole wyższej, z dniem zatrudnienia uzyska stopień nauczyciela mianowanego z mocy samego prawa. Czy to oznacza, że nie musi spełnić żadnych dodatkowych warunków?
Po zmianach w Karcie Nauczyciela, które wchodzą w życie 1 września 2018 r. nauczyciel, w tym również specjalista, będzie mógł rozpocząć staż dopiero po przepracowaniu w szkole co najmniej 3 lat w przypadku nauczyciela kontraktowego i 4 lat w przypadku nauczyciela mianowanego. Jedynie ci nauczyciele, którzy uzyskają wyróżniającą ocenę pracy będą skrócić ten okres do 2 lat. (art. 9d ust. 4 i ust. 4a Karty Nauczyciela).
Artykuł został przeniesiony do archiwum. Przeczytaj aktualne omówienie zagadnień dotyczących przeniesienia służbowego: Przeniesienie służbowe nauczycieli – kompendium wiedzy Od 1 stycznia 2018 r. dyrektor szkoły nie może przenieść nauczyciela do innej placówki bez jego zgody. Co ważne, przeniesienie ina inne stanowisko można zaproponować tylko niektórym nauczycielom. Sprawdź szczegóły.