Nauczyciel dodatkowo zatrudniony w celu współorganizowania kształcenia specjalnego powinien mieć przygotowanie w zakresie pedagogiki specjalnej. Z uwagi na realizację zajęć rewalidacyjnych z dzieckiem kwalifikacje takiego nauczyciela powinny być odpowiednie do zakresu niepełnosprawności dziecka – sprawdź, jakimi kwalifikacjami powinien legitymować się nauczyciel pracujący z dzieckiem z afazją. Artykuł archiwalny. Poznaj aktualne przepisy: Uczeń z afazją. Kwalifikacje nauczyciela wspomagającego.
Ukończenie studiów na poziomie licencjatu pozwala na zatrudnienie w szkole podstawowej i w przedszkolu, jednak dopiero po spełnieniu dodatkowych warunków. Sprawdź, jakimi kwalifikacjami musi legitymować się osoba prowadząca zajęcia rewalidacyjne z uczniem posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Artykuł znajduje się w archiwum. Zapoznaj się z aktualnym opracowaniem: Sprawozdanie z pracy pedagoga z uwzględnieniem pracy zdalnej w roku szkolnym 2019/2020. Rok szkolny 2018/2019 to czas, w którym ustawodawca wprowadził zmiany w przepisach prawa mające wpływ na pracę pedagoga szkolnego. W przepisach został określony obowiązek pedagoga do dokonywania podsumowania swojej rocznej pracy. Realizację których zadań należy podsumować? Jak przygotować się do opracowania sprawozdania? Które dokumenty mogą ułatwić pracę? Na te oraz inne pytania odpowiadam w artykule.
Wystarczającą podstawą prawną złożenia sprawozdania przez nauczyciela jest art. 9c ust. 3 Karty Nauczyciela, aczkolwiek nie ma obowiązku jej wskazywania. Nie ma wzoru sprawozdania. Jego przygotowanie wymagałoby znajomości planu rozwoju zawodowego. Sprawdzamy, co na ten temat mówią przepisy.
Szczegółowe kryteria oceny pracy nauczyciela znalazły się w rozporządzeniu MEN z 29 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczycieli, zakresu informacji zawartych w karcie oceny pracy, składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego oraz trybu postępowania odwoławczego. Sprawdzamy, co zmieniły przepisy.
Wydatki na zapewnienie realizacji zaleceń z orzeczenia mogą mieć różnorodny charakter. Czy z dotacji na dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w przedszkolu lub szkole niepublicznej można pokrywać koszty szkoleń i studiów podyplomowych, jeżeli dotyczą nauczycieli prowadzących zajęcia z takimi dziećmi?
Nauczyciel-specjalista powinien zostać zatrudniony w przedszkolu publicznym na zasadach określonych tak, jak dla pozostałych nauczycieli, czyli na podstawie umowy o pracę. Jeśli jednak nauczyciel ma zostać zatrudniony do realizacji zaleceń zawartych w konkretnym orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego, dopuszcza się zatrudnienie go na innych warunkach. Dowiesz się, jaką formę zatrudnienia zastosować dla specjalisty TUS w przedszkolu
Od 1 stycznia 2019 r. ocena pracy nauczycieli nie będzie już dokonywana w oparciu o wskaźniki oceny przewidziane w regulaminach tworzonych przez szkoły. Czy jednak tak będzie w każdym przypadku? Sprawdzamy szczegóły dotyczące nowego systemu oceniania!
Nauczyciele, którzy 1 września br. byli w trakcie realizacji stażu na wyższy stopień awansu zawodowego, realizują go do końca na dotychczasowych zasadach. Przedstawiamy, jak dalej wygląda procedura ich awansu zawodowego!
Od 1 września 2018 r. wprowadzono zmiany w zakresie czasu pracy nauczycieli specjalistów. Dotyczą one przede wszystkim wymiaru pensum. Warto również zwrócić uwagę na nową metodę obliczania pensum dla nauczycieli zajmujących więcej niż jedno stanowisko pracy, jak również na trudności w zatrudnianiu doradców zawodowych.