Przepisy ustawy z 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw wejdą w życie 1 września 2019 r. Zmiany w Karcie Nauczyciela zmuszają także do przyjęcia nowelizacji niektórych rozporządzeń wykonawczych. Oprócz tego, 1 września 2019 r. wejdą w życie także inne, wcześniej przyjęte nowości. Przeprowadziliśmy szczegółową analizę zmian – sprawdź, które dotyczą Ciebie! Spis treści: Zmiana średniego wynagrodzenia zasadniczego „Dodatek na start” – nowe świadczenie dla nauczyciela stażysty Dodatek funkcyjny dla wychowawców klas Dodatek dla nauczyciela opiekującego się oddziałem przedszkolnym Zmiana zasad uzyskiwania stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego Powrót oceny dorobku zawodowego za okres stażu Skrócenie ścieżki awansu zawodowego na stopień nauczyciela mianowanego i dyplomowanego Zmiana dyrektorskiej ścieżki awansu zawodowego Cztery przepisy przejściowe dotyczące awansu zawodowego Ocena pracy nauczyciela na zasadach obowiązujących do 1 września 2018 r. Limit umów na czas określony Nowy czas trwania umowy o pracę doradcy metodycznego Pensum nauczycieli praktycznej nauki zawodu Pensum nauczycieli wychowania przedszkolnego Zmiany w postępowaniu dyscyplinarnym nauczycieli
Nauczyciel dodatkowo zatrudniony w celu współorganizowania kształcenia specjalnego powinien mieć przygotowanie w zakresie pedagogiki specjalnej. Z uwagi na realizację zajęć rewalidacyjnych z dzieckiem kwalifikacje takiego nauczyciela powinny być odpowiednie do zakresu niepełnosprawności dziecka – sprawdź, jakimi kwalifikacjami powinien legitymować się nauczyciel pracujący z dzieckiem z afazją. Artykuł archiwalny. Poznaj aktualne przepisy: Uczeń z afazją. Kwalifikacje nauczyciela wspomagającego.
Artykuł znajduje się w archiwum. Zapoznaj się z aktualnym opracowaniem: Sprawozdanie z pracy pedagoga z uwzględnieniem pracy zdalnej w roku szkolnym 2019/2020. Rok szkolny 2018/2019 to czas, w którym ustawodawca wprowadził zmiany w przepisach prawa mające wpływ na pracę pedagoga szkolnego. W przepisach został określony obowiązek pedagoga do dokonywania podsumowania swojej rocznej pracy. Realizację których zadań należy podsumować? Jak przygotować się do opracowania sprawozdania? Które dokumenty mogą ułatwić pracę? Na te oraz inne pytania odpowiadam w artykule.
Wystarczającą podstawą prawną złożenia sprawozdania przez nauczyciela jest art. 9c ust. 3 Karty Nauczyciela, aczkolwiek nie ma obowiązku jej wskazywania. Nie ma wzoru sprawozdania. Jego przygotowanie wymagałoby znajomości planu rozwoju zawodowego. Sprawdzamy, co na ten temat mówią przepisy.
Szczegółowe kryteria oceny pracy nauczyciela znalazły się w rozporządzeniu MEN z 29 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczycieli, zakresu informacji zawartych w karcie oceny pracy, składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego oraz trybu postępowania odwoławczego. Sprawdzamy, co zmieniły przepisy.
Od 1 stycznia 2019 r. ocena pracy nauczycieli nie będzie już dokonywana w oparciu o wskaźniki oceny przewidziane w regulaminach tworzonych przez szkoły. Czy jednak tak będzie w każdym przypadku? Sprawdzamy szczegóły dotyczące nowego systemu oceniania!
Nauczyciele, którzy 1 września br. byli w trakcie realizacji stażu na wyższy stopień awansu zawodowego, realizują go do końca na dotychczasowych zasadach. Przedstawiamy, jak dalej wygląda procedura ich awansu zawodowego!
Od 1 września 2018 r. wprowadzono zmiany w zakresie czasu pracy nauczycieli specjalistów. Dotyczą one przede wszystkim wymiaru pensum. Warto również zwrócić uwagę na nową metodę obliczania pensum dla nauczycieli zajmujących więcej niż jedno stanowisko pracy, jak również na trudności w zatrudnianiu doradców zawodowych.
Zmiany w awansie zawodowym nauczycieli objęły zarówno staż, jak i następującą po nim weryfikację jakości pracy nauczyciela, i właściwe postępowanie administracyjne w sprawie uzyskania wyższego stopnia. Sprawdzamy, jakie nowości wprowadzono w ścieżce awansu zawodowego nauczyciela od nowego roku szkolnego.
Od początku zeszłego roku szkolnego 2017/2018 podstawą do przeprowadzenia analizy kwalifikacji kandydatów jest nowe rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Jednak w przypadku zatrudniania specjalistów do konkretnych problemów uczniów, nadal jest dużo wątpliwości. Przedstawiamy kwalifikacje nauczycieli, o które najczęściej Państwo pytają naszych ekspertów.