„Nauczyciele wspomagający” to nauczyciele posiadający kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej – jeśli wymieniony psycholog nie posiada dodatkowo takich kwalifikacji to nie można mu powierzyć stanowiska „nauczyciela wspomagającego. Kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej zostały szczegółowo opisane w § 15 ust. 1-3 rozporządzenia w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, szczególnie wymieniono oligofrenopedagogikę.
Nauczyciel stażysta, który 1 września 2018 r. odbywa staż na kolejny stopień awansu zawodowego, rozpoczęty w roku szkolnym 2017/2018, będzie miał dokonaną ocenę dorobku zawodowego na starych zasadach. Postępowanie kwalifikacyjne takiego nauczyciela będzie prowadzone według dotychczasowych (czyli „starych”) przepisów. Zatem opiekun opracuje projekt oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu.
Nauczyciel stażysta zatrudniony od 1 września 2018 r. w gimnazjum na 1 rok nie może rozpocząć stażu na kontraktowego, ponieważ jego umowa trwa krócej niż okres stażu A tylko nauczyciel kontraktowy i mianowany mogą po zmianie miejsca zatrudnienia kontynuować staż. Nie można wobec tego nauczyciela zastosować rozwiązań określonych art. 228 ust. 2 i 3 ustawy przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, ponieważ dotyczy ona nauczycieli gimnazjum, którzy rozpoczynali staże najpóźniej 1 września 2017 r.
Od 1 września 2018 r. specjaliści (pedagog, psycholog, logopeda, rehabilitant) prowadzący zajęcia z wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w niepublicznej placówce (np. poradni) poradni powinni być zatrudniane na podstawie umowy o pracę, zgodnie z Kodeksem pracy (art. 76 pkt 14 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych).
Uczeń ma orzeczenie o niepełnosprawności ruchowej ze względu na mózgowe porażenie dziecięce. Uczy się w klasie integracyjnej, w której jest nauczyciel wspomagający. Dziecko w szkole nie stosuje się do ustalonych norm, kontraktów, przeszkadza w lekcjach. Sprawdź, czy istnieje podstawa prawna do zatrudnienia w takim przypadku asystenta.
W przypadku włączenia gimnazjum do szkoły podstawowej w szkole może znaleźć się dwóch pedagogów. Sprawdź, czy dyrektor może zmienić stanowisko jednego z tych pedagogów i przydzielić mu inne zajęcia bez zgody nauczyciela.
Nauczyciel akademicki posiadający stopień naukowy doktora oraz legitymujący się co najmniej 5-letnim okresem pracy w szkole wyższej, z dniem zatrudnienia uzyska stopień nauczyciela mianowanego z mocy samego prawa. Czy to oznacza, że nie musi spełnić żadnych dodatkowych warunków?