W związku z tym, że w tym roku 15 sierpnia jest świętem przypadającym w sobotę, część pracowników skorzysta z uprawnienia do „odebrania” go w inny dzień. Sprawdź czy z uprawnienia tego mogą skorzystać nauczyciele zatrudnieni w placówkach nieferyjnych, którzy obecnie nie korzystają z urlopów wypoczynkowych.
Przeczytaj aktualny artykuł: Kwalifikacje wymagane od nauczycieli specjalistów od 3 października 2023 r. Przyjęcie do szkoły ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego nakłada na dyrektora obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków nauki. Oznacza to m.in. konieczność zorganizowania pomocy specjalistów. Ustalenie czy dany nauczyciel posiada odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia określonego rodzaju zajęć nastręcza wiele trudności. W artykule dokonano szczegółowego omówienia, jakie kwalifikacje powinni posiadać nauczyciele zatrudnieni w związku z organizacją kształcenia specjalnego oraz organizacją pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Artykuł dotyczy kwalifikacji nauczycieli specjalistów zatrudnionych w szkołach ogólnodostępnych.
Odbycie stażu na kolejny stopień awansu zawodowego to dopiero pierwszy etap drogi do uzyskania kolejnego stopnia awansu nauczyciela. Kolejne kroki to przygotowanie sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego, uzyskanie oceny dorobku zawodowego i rozmowa lub egzamin przeprowadzone przez odpowiednie komisje. Sprawdź, jakie działania musisz podjąć w roku 2020, aby cała procedura zakończyła się uzyskaniem kolejnego stopnia awansu zawodowego.
Przepisy rozporządzenia ograniczającego pracę szkół nie wykluczają stosowania przepisów dotyczących pomocy psychologiczno-pedagogicznej, co oznacza, że w miarę możliwości należy jej udzielać. Jak zatem rozliczać tę pracę, jeżeli zgodnie z organizacją szkoły pomoc psychologiczno-pedagogiczna była udzielana w godzinach ponadwymiarowych?
Z nowego rozporządzenia MEN z 20 marca 2020 r. wynika, że o sposobie realizacji i dokumentowania działań w związku z obecną sytuacją powinien zdecydować dyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej. Jakie zasady można wprowadzić? Wykonanie których zadać powinni rejestrować nauczyciele zatrudnieni w poradni psychologiczno-pedagogicznej? Poznaj odpowiedzi eksperta.
Zamknięcie szkół i przedszkoli oznacza, że wielu rodziców musi zapewnić opiekę dzieciom. Dotyczy to również nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Ekspert wyjaśnia, jakie są warunki skorzystania z tzw. zasiłku opiekuńczego oraz kto jest uprawniony do skorzystania z niego.
Nauczyciele, którzy braki udział w kwietniowym strajku musieli liczyć się z potrąceniem części wynagrodzenia. Powstrzymanie się od pracy ma także wpływ na wysokość przysługującej nauczycielowi trzynastki, a w przypadku niektórych nauczycieli konsekwencją będzie całkowity brak dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Sprawdź, co w praktyce oznacza to, że okresu strajku nie można uznać za czas efektywnie przepracowany.
Do 31 grudnia 2019 r. dyrektor ma czas na powołanie komisji kwalifikacyjnej, przeprowadzenie rozmowy oraz wydanie decyzji w sprawie nadania lub odmowy nadania stopnia nauczyciela kontraktowego nauczycielom, którzy z odpowiednim wnioskiem wystąpili do 31 października 2019 r. Zapoznaj się z poszczególnymi krokami postępowania i pobierz 14 wzorów niezbędnych dokumentów.
Przepisy w sprawie kwalifikacji nauczycieli w szkołach specjalnych wymagają przygotowania w zakresie odpowiednim do niepełnosprawności uczniów. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, jakie przygotowanie powinien posiadać nauczyciel pracujący z dziećmi słabosłyszącymi oraz z afazją.
W związku ze zmianami od 1 września 2018 r. dotyczącymi nowych zasad dokonywania oceny pracy nauczycieli, dyrektor szkoły musi stworzyć wewnątrzszkolny regulamin uwzględniający wskaźniki oceny pracy nauczycieli. Regulamin podlega zaopiniowaniu przez radę pedagogiczną oraz zakładowe organizacje związkowe i musi wejść w życie od nowego roku szkolnego. Przedstawiamy przykładowe wskaźniki!