Obowiązek zatrudnienia pedagoga specjalnego od 1 września 2022 r. dotyczy wszystkich przedszkoli i szkół, w których liczba dzieci lub uczniów przekracza 50. Kto może zostać pedagogiem specjalnym? Które kwalifikacje pozwalają na bezterminowe zatrudnienie, a które tylko do końca roku szkolnego 2025/2026? Sprawdź szczegóły dotyczące zatrudniania nowego specjalisty w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych.
Obowiązek zatrudnienia specjalistów w liczbie określonej w ustawie budzi wiele wątpliwości. Tymczasem nowe wymogi muszą być spełniane już od 1 września 2022 r. Ilu specjalistów zatrudnić? Czy w każdym przedszkolu i szkole trzeba zatrudnić psychologa i pedagoga specjalnego? Które etaty wliczać do limitów? Czy zatrudnianie specjalistów w szkołach niepublicznych również podlega wytycznym? W artykule odpowiadamy na te oraz inne pytania dotyczące wdrożenia nowego standardu zatrudniania nauczycieli specjalistów. Przeczytaj aktualne artykuły: Nowe limity etatów nauczycieli specjalistów od 1 września 2024 r. Ilu specjalistów zatrudnić w szkole w roku 2024/2025? Ilu specjalistów zatrudnić w szkole?
Nauczyciel praktycznej nauki zawodu w branżowej szkole I stopnia w młodzieżowym ośrodku wychowawczym powinien posiadać kwalifikacje w zakresie resocjalizacji lub socjoterapii. Sprawdź, z których przepisów wynika taka konieczność.
Jak wiadomo, od 1 września 2022 r. w szkołach i przedszkolach zatrudniani będą nauczyciele na stanowisku pedagoga specjalnego. Jest to nowe stanowisko, dlatego resort edukacji musi wskazać, jakie wymagania kwalifikacyjne ma spełniać zatrudniona na nim osoba. Obecnie jednak takich przepisów nie ma. Pojawił się jednak projekt rozporządzenia. Wobec tego – czy można już zatrudnić pedagoga specjalnego?
Wielu nauczycieli w ramach doskonalenia zawodowego uczestniczy w kursach i szkoleniach. Należy pamiętać, że o ile większość z nich przekłada się na faktyczne podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności, o tyle nie wpływa na podniesienie kwalifikacji. Z dużą ostrożnością należy traktować w szczególności tzw. kursy kompetencji ogólnych dotyczące wybranego rodzaju niepełnosprawności. Sprawdź, czy ukończenie kilkudziesięciu godzin kursu daje uprawnienia do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych.
W projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty i innych ustaw zakłada się utworzenie nowego stanowiska – pedagoga specjalisty. W związku z tym, że znowelizowane przepisy mają obowiązywać już od 1 września 2022 r., pojawiają się pytania – jakie powinny być kwalifikacje nauczycieli zajmujących to stanowisko? Co będzie należało do ich obowiązków i ile wyniesie pensum? Czy można już udzielić odpowiedzi na te pytania? Przeczytaj aktualizację z 2 sierpnia 2022 r.: Kwalifikacje pedagoga specjalnego – kogo można zatrudnić na nowym stanowisku
Przegłosowana przez Sejm nowelizacja prawa oświatowego, powszechnie nazywana Lex Czarnek, nie ogranicza się do wzmocnienia roli kuratorów oświaty. Nowe przepisy zakładają również przekazywanie do ZUS danych dotyczących nauczycieli. Mimo wątpliwości nie zdecydowano się na wykreślenie tych przepisów z projektu ogłoszonego jeszcze w 2021 r. Jakie jeszcze zmiany w ustawie o systemie informacji oświatowej ma wprowadzić Lex Czarnek? Będzie to rozszerzenie zakresu danych dotyczących uczniów posiadających orzeczenia i opinie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na czym polegają planowane zmiany w ustawie o SIO. Przeczytaj aktualizację: Co dalej z Lex Czarnek? Jest weto Prezydenta
Przeczytaj aktualny artykuł: Kwalifikacje nauczycieli specjalistów od 1 września 2022 r. Kształcenie tylko na studiach magisterskich, likwidacja studiów uzupełniających i nauczanie języków obcych w przedszkolu tylko po ukończeniu studiów filologicznych – to zmiany, o których nauczyciele dyskutują od kilku miesięcy. W artykule wyjaśniamy czy nowe standardy kształcenia nauczycieli wpływają na uprawnienia do pracy nauczycieli, którzy już ukończyli studia. Wyjaśniamy również jakie zmiany w przepisach dotyczących kwalifikacji nauczycieli weszły w życie 1 września 2020 r.
Wakacje to okres, w którym prowadzony jest nabór na wolne stanowiska nauczycielskie w szkołach i przedszkolach. Sprawdzamy, z jakich dokumentów składa się niezbędna dokumentacja od kandydata na nauczyciela oraz od nauczyciela już zatrudnionego – w pierwszych dniach pracy.
Przygotowanie nauczyciela do prowadzenia określonego rodzaju zajęć ocenia dyrektor. Czasami istotne może być to, kiedy nauczyciel ukończył studia, ponieważ programy kształcenia i programy studiów zmieniają się z roku na rok. Dowiesz się, dlaczego posiadanie kwalifikacji do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych może być uzależnione od programu studiów. Przeczytaj aktualny artykuł: Kwalifikacje wymagane od nauczycieli specjalistów od 3 października 2023 r.