Sprawdź, jakie kwalifikacje powinien mieć nauczyciel do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych z uczniem technikum posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydanym ze względu na niepełnosprawność ruchową i afazję.
Od 1 września 2022 r. obowiązują nowe standardy zatrudniania nauczycieli specjalistów w szkołach i przedszkolach. Celem wprowadzonych zmian jest zwiększenie dostępności nauczycieli przygotowanych do pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Nie zmieniło się jednak jedno – wątpliwości dotyczące kwalifikacji, które powinni posiadać nauczyciele specjaliści. W artykule wyjaśniamy, jakie kwalifikacje powinni posiadać nauczyciele na poszczególnych stanowiskach nauczycielskich oraz kto może prowadzić poszczególne zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz kształcenia specjalnego. W artykule uwzględniono również pedagoga specjalnego, czyli nowe dla polskiego systemu oświaty stanowisko nauczycielskie w szkołach ogólnodostępnych. Przeczytaj aktualne artykuły: Kwalifikacje wymagane od nauczycieli specjalistów od 3 października 2023 r. Kwalifikacje nauczyciela wspomagającego od 3 października 2023 r. – nowe rozporządzenie
Wskazanie w przepisach prawa oświatowego, że pedagog specjalny w ramach pensum prowadzi zajęcia rewalidacyjne, socjoterapeutyczne i resocjalizacyjne wywołało zamieszanie. W rzeczywistości bowiem nie każdy pedagog specjalny będzie mógł prowadzić te zajęcia dla każdego ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Jednocześnie – nadal można przydzielać prowadzenie tych zajęć nauczycielom zatrudnionym na innych stanowiskach. Przeczytaj aktualne artykuły: Kwalifikacje wymagane od nauczycieli specjalistów od 3 października 2023 r. Kwalifikacje nauczyciela wspomagającego od 3 października 2023 r. – nowe rozporządzenie
Obowiązek zatrudnienia pedagoga specjalnego od 1 września 2022 r. dotyczy wszystkich przedszkoli i szkół, w których liczba dzieci lub uczniów przekracza 50. Kto może zostać pedagogiem specjalnym? Które kwalifikacje pozwalają na bezterminowe zatrudnienie, a które tylko do końca roku szkolnego 2025/2026? Sprawdź szczegóły dotyczące zatrudniania nowego specjalisty w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych.
Obowiązek zatrudnienia specjalistów w liczbie określonej w ustawie budzi wiele wątpliwości. Tymczasem nowe wymogi muszą być spełniane już od 1 września 2022 r. Ilu specjalistów zatrudnić? Czy w każdym przedszkolu i szkole trzeba zatrudnić psychologa i pedagoga specjalnego? Które etaty wliczać do limitów? Czy zatrudnianie specjalistów w szkołach niepublicznych również podlega wytycznym? W artykule odpowiadamy na te oraz inne pytania dotyczące wdrożenia nowego standardu zatrudniania nauczycieli specjalistów. Przeczytaj aktualne artykuły: Nowe limity etatów nauczycieli specjalistów od 1 września 2024 r. Ilu specjalistów zatrudnić w szkole w roku 2024/2025? Ilu specjalistów zatrudnić w szkole?
Nauczyciel praktycznej nauki zawodu w branżowej szkole I stopnia w młodzieżowym ośrodku wychowawczym powinien posiadać kwalifikacje w zakresie resocjalizacji lub socjoterapii. Sprawdź, z których przepisów wynika taka konieczność.
Jak wiadomo, od 1 września 2022 r. w szkołach i przedszkolach zatrudniani będą nauczyciele na stanowisku pedagoga specjalnego. Jest to nowe stanowisko, dlatego resort edukacji musi wskazać, jakie wymagania kwalifikacyjne ma spełniać zatrudniona na nim osoba. Obecnie jednak takich przepisów nie ma. Pojawił się jednak projekt rozporządzenia. Wobec tego – czy można już zatrudnić pedagoga specjalnego?
Wielu nauczycieli w ramach doskonalenia zawodowego uczestniczy w kursach i szkoleniach. Należy pamiętać, że o ile większość z nich przekłada się na faktyczne podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności, o tyle nie wpływa na podniesienie kwalifikacji. Z dużą ostrożnością należy traktować w szczególności tzw. kursy kompetencji ogólnych dotyczące wybranego rodzaju niepełnosprawności. Sprawdź, czy ukończenie kilkudziesięciu godzin kursu daje uprawnienia do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych.
W projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty i innych ustaw zakłada się utworzenie nowego stanowiska – pedagoga specjalisty. W związku z tym, że znowelizowane przepisy mają obowiązywać już od 1 września 2022 r., pojawiają się pytania – jakie powinny być kwalifikacje nauczycieli zajmujących to stanowisko? Co będzie należało do ich obowiązków i ile wyniesie pensum? Czy można już udzielić odpowiedzi na te pytania? Przeczytaj aktualizację z 2 sierpnia 2022 r.: Kwalifikacje pedagoga specjalnego – kogo można zatrudnić na nowym stanowisku
Przegłosowana przez Sejm nowelizacja prawa oświatowego, powszechnie nazywana Lex Czarnek, nie ogranicza się do wzmocnienia roli kuratorów oświaty. Nowe przepisy zakładają również przekazywanie do ZUS danych dotyczących nauczycieli. Mimo wątpliwości nie zdecydowano się na wykreślenie tych przepisów z projektu ogłoszonego jeszcze w 2021 r. Jakie jeszcze zmiany w ustawie o systemie informacji oświatowej ma wprowadzić Lex Czarnek? Będzie to rozszerzenie zakresu danych dotyczących uczniów posiadających orzeczenia i opinie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na czym polegają planowane zmiany w ustawie o SIO. Przeczytaj aktualizację: Co dalej z Lex Czarnek? Jest weto Prezydenta