Godziny dostępności – czy to dodatkowa godzina pracy dla nauczyciela?

Marta Wysocka

Autor: Marta Wysocka

Dodano: 15 lipca 2022
Godziny dostępności – czy to dodatkowa godzina pracy dla nauczyciela?

Planowana nowelizacja Karty Nauczyciela przewiduje wyodrębnienie, w ramach czasu pracy nauczyciela, tzw. godziny dostępności w szkole. Jakie zadania będzie realizował nauczyciel w ramach tej godziny? Czy obowiązek ten będzie dotyczył wszystkich – w tym również nauczycieli wspomagających i specjalistów? Analizujemy przepisy dotyczące planowanych zmian w Karcie Nauczyciela.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czym są godziny dostępności nauczyciela w szkole?
  • Ile godzin dostępności musi zrealizować nauczyciel zatrudniony na pełen etat, a ile nauczyciel zatrudniony na część etatu?
  • Jakie zadania będzie realizował nauczyciel w ramach godziny dostępności?
  • Czy godzina dostępności nauczyciela w szkole to dodatkowa godzina pracy?
Przeczytaj również:

Godziny dostępności nauczyciela w szkole – czym są?

Do Karty Nauczyciela dodany zostanie przepis art. 42 ust. 2f w brzmieniu: w ramach zajęć i czynności, o których mowa w ust. 2 pkt 2, nauczyciel jest obowiązany do dostępności w szkole w wymiarze 1 godziny tygodniowo, a w przypadku nauczyciela zatrudnionego w wymiarze niższym niż ½ obowiązkowego wymiaru zajęć – w wymiarze 1 godziny w ciągu 2 tygodni, w trakcie której, odpowiednio do [potrzeb, prowadzi konsultacje dla uczniów, wychowanków lub ich rodziców.

Z brzmienia proponowanego przepisu dowiadujemy się zatem, że godziny dostępności:

  • będą realizowane w ramach tzw. zadań statutowych szkoły,
  • trzeba będzie realizować w wymiarze dostosowanym do wymiaru zatrudnienia,
  • mają być przeznaczone na konsultacje do uczniów, wychowanków i rodziców.

Nie będzie to to zatem dodatkowa godzina pracy nauczyciela, lecz godzina wyodrębniona z tygodniowego czasu pracy. Godzina dostępności nie będzie wliczana do godzin pensum nauczyciela i nie przewiduje się za nią dodatkowego wynagrodzenia. Nauczyciel zatrudniony na pełen etat nadal będzie zobowiązany do 40 godzin pracy tygodniowo.

Którzy nauczyciele będą zobowiązani do realizacji nowego zadania?

Przepisy nie wskazują, którzy nauczyciele są zobowiązani do dostępności dla uczniów i rodziców w przedszkolu, szkole lub placówce. To oznacza, że obowiązek ten ma ciążyć na wszystkich nauczycielach. Dotyczy zatem również nauczycieli wspomagających oraz nauczycieli specjalistów.

Co z godzinami dostępności nauczycieli przedszkoli i szkół niepublicznych?

Warto zauważyć, że art. 42 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karty Nauczyciela nie ma zastosowania przedszkolach i szkołach niepublicznych. Oznacza to, że ustawodawca nie nałożył takiego obowiązku na nauczycieli zatrudnionych w niepublicznych jednostkach systemu oświaty. O czasie pracy, w tym czasie przeznaczonym na spotkania i konsultacje decyduje dyrektor szkoły.

Nie każdy nauczyciel musi być dostępny co najmniej przez pół godziny raz na dwa tygodnie

Jak wskazuje przywołany przepis, nauczyciel musi być dostępny w wymiarze:

  • 1 godziny tygodniowo – jeżeli jest zatrudniony w wymiarze ½ etatu lub wyższym
  • 1 godziny raz na 2 tygodnie – jeżeli jest zatrudniony poniżej ½ etatu.

W praktyce oznaczało to, że nauczyciel zatrudniony do realizacji np. 1 godziny zajęć tygodniowo będzie dostępny w takim samym wymiarze, co nauczyciel, który realizuje 8 godzin zajęć z uczniami.

W odpowiedzi na apele środowiska MEiN zmieniło stanowisko i od 6 września przewidziano mniej godzin dostępności dla nauczycieli zatrudnionych w wymiarze niższym niż 6 godzin zajęć tygodniowo.

Liczba godzin nie będzie uzależniona od stopnia awansu zawodowego nauczycieli.

Czym są konsultacje dla uczniów, wychowanków i rodziców?

W ustawie nie planuje się doprecyzowania, jak rozumieć konsultacje dla rodziców, wychowanków i rodziców. Próby zdefiniowania konsultacji nie podjęto również w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Wiele osób wskazuje, że nowy nauczycielski obowiązek będzie tożsamy z wycofanymi już tzw. godzinami karcianymi. Czy faktycznie będą to nowe godziny karciane? Należy zaznaczyć, że konsultacji tych nie można utożsamiać z dodatkowymi zajęciami dydaktycznymi, zajęciami wchodzącymi w zakres pomocy psychologiczno-pedagogicznej czy zajęć dydaktycznych. Zajęcia dydaktyczne nauczyciele realizują bowiem w ramach pensum. Godziny dostępności nie mogą być również realizowane jako zajęcia w świetlicy. Nie jest to bowiem czas na konsultacje czy spotkania z rodzicami.

Karta Nauczyciela wskazuje jednoznacznie, że ramach zajęć i czynności, o których mowa w ust. 2 pkt 2 (tj. zadań statutowych), nauczyciel nie prowadzi zajęć świetlicowych oraz zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Od kiedy nauczyciele będą zobowiązani do realizowania godzin dostępności

Omawiany przepis art. 42 ust. 2f Karty Nauczyciela jeszcze nie został dodany do ustawy. Będzie obowiązywał od 1 września 2022 r., jeżeli Prezydent podpisze ustawę o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw.

Przeczytaj również:

Źródło:

  • Ustawa o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (uchwalona na pos. nr 57 dnia 23 czerwca 2022 – niezakończone prace nad ustawą).
Marta Wysocka
Dodano: 15 lipca 2022

Autor: Marta Wysocka

Redaktorka portalu ePedagogika.pl, specjalistka w zakresie prawa oświatowego, autorka i redaktorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu edukacji i oświaty, prawa oświatowego oraz prawa pracy. Ukończyła prawo oraz filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim.

Tematyka

Sprawdź inne serwisy