Od 1 września 2022 r. wszyscy nauczyciele zatrudnieni w przedszkolach, szkołach i placówkach, w których czas pracy reguluje Karta Nauczyciela, muszą prowadzić konsultacje dla uczniów. W zależności od wymiaru zatrudnienia, konsultacje to odbywają się w wymiarze 1 godziny tygodniowo lub 1 godziny co dwa tygodnie. Natomiast nauczyciel z pensum niższym niż 6 godzin tygodniowo realizuje mniejszą liczbę godzin dostępności. W artykule zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania dotyczące tzw. godzin czarnkowych dla nauczycieli. Sprawdź, o co pytają czytelnicy portalu ePedagogika.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Obowiązek realizowania tzw. godzin dostępności nie może być realizowany w ten sposób, że nauczyciel prowadzi zaplanowane dla uczniów zajęcia wyrównawcze. Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze to jedna z form pomocy psychologiczno-pedagogicznej, a tym samym nie mogą być prowadzone w ramach tzw. zadań statutowych. Pomocy psychologiczno-pedagogicznej udziela się w ramach pensum.
Opublikowana w Dzienniku Ustaw nowelizacja Karty Nauczyciela przewiduje zmiany dotyczące wymiaru tzw. godzin dostępności dla niektórych nauczycieli. W ustawie z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw znalazł się przepis pozwalający na ograniczenie wymiaru tych godzin dla niektórych nauczycieli. Sprawdź szczegóły.
Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela. W mediach pojawiły się głosy, że przewiduje ona wprowadzenie godzin karcianych, których wymiar będzie ustalany przez dyrektora szkoły. Tymczasem przepisy odnoszą się do tzw. godzin dostępności, które nauczyciele realizują od 1 września 2022 r. Sprawdź szczegóły.
Planowana nowelizacja Karty Nauczyciela przewiduje wyodrębnienie, w ramach czasu pracy nauczyciela, tzw. godziny dostępności w szkole. Jakie zadania będzie realizował nauczyciel w ramach tej godziny? Czy obowiązek ten będzie dotyczył wszystkich – w tym również nauczycieli wspomagających i specjalistów? Analizujemy przepisy dotyczące planowanych zmian w Karcie Nauczyciela.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.