Wrócą godziny karciane dla nauczycieli? Nowelizacja Karty Nauczyciela w zakresie godzin dostępności

Dodano: 1 czerwca 2023
  Wrócą godziny karciane dla nauczycieli? Nowelizacja Karty Nauczyciela w zakresie godzin dostępności

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela. W mediach pojawiły się głosy, że przewiduje ona wprowadzenie godzin karcianych, których wymiar będzie ustalany przez dyrektora szkoły. Tymczasem przepisy odnoszą się do tzw. godzin dostępności, które nauczyciele realizują od 1 września 2022 r. Sprawdź szczegóły.

Godziny dostępności nauczycieli zatrudnionych na część etatu

Zgodnie z obowiązującym od 1 września 2022 r., nauczyciele w ramach zajęć i czynności zaliczanych do tzw. zadań statutowych, nauczyciel jest obowiązany do dostępności w szkole w wymiarze 1 godziny tygodniowo, a w przypadku nauczyciela zatrudnionego w wymiarze niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć - w wymiarze 1 godziny w ciągu 2 tygodni, w trakcie której, odpowiednio do potrzeb, prowadzi konsultacje dla uczniów, wychowanków lub ich rodziców.

Przepis ten budzi wiele wątpliwości oraz opór nauczycieli, którzy są zatrudnieni w bardzo niewielkim wymiarze etatu, np. 2 godzin tygodniowo, co jest charakterystyczne dla wielu stanowisk nauczycielskich.

W odpowiedzi na apele przedstawicieli środowiska nauczycielskiego zaproponowano, aby w art. 42 po ust. 2f dodać ust. 2g w brzmieniu:

W przypadku nauczyciela, który w ramach stosunku pracy prowadzi:

  1. zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz w wymiarze niższym niż 6 godzin tygodniowo lub
  2. wyłącznie zajęcia w formach pozaszkolnych lub zajęcia w szkole dla dorosłych, branżowej szkole II stopnia lub szkole policealnej, bez względu na wymiar zatrudnienia

– wymiar dostępności nauczyciela w szkole, o której mowa w ust. 2f, ustala dyrektor szkoły odpowiednio do potrzeb, z tym, że wymiar ten nie może być wyższy od wymiaru określonego w ust. 2f, a dostępność nauczyciela w szkole oraz inne zajęcia i czynności realizowane przez niego w ramach stosunku pracy nie mogą przekroczyć maksymalnego tygodniowego wymiaru czasu pracy obowiązującego tego nauczyciela.”

Jeżeli przepis wejdzie w życie, dyrektor przedszkola, szkoły lub placówki będzie mógł uzgodnić z nauczycielem realizację godzin dostępności w niższym wymiarze niż 1 godzina w ciągu 2 tygodni. Należy również dodać, że dyrektor nie będzie mógł zobowiązać nauczyciela do dostępności w wyższym wymiarze.

Projekt ustawy został skierowany do I czytania w komisjach. Przepis ma wejść w życie w terminie 14 dni od ogłoszenia ustawy.

Czym były godziny karciane nauczycieli?

Zgodnie z nieobowiązującymi już przepisami art. 42 ust. 2 pkt 2 lit a i b, do 1 września 2016 r.  każdy nauczyciel poza swoim osiemnastogodzinnym pensum miał obowiązek prowadzenia jednej dwóch dodatkowych godzin zajęć z uczniami w tygodniu. W ramach tych godzin nauczyciel prowadził zajęcia opieki świetlicowej lub zajęcia w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły.

Aktualnie godziny karciane, czyli wynikające z przepisów Karty Nauczyciela mają inny charakter. Nie są to godziny na prowadzenie zajęć z uczniami, lecz na stworzenie możliwości spotkania z nauczycielem w ramach konsultacji. W konsultacjach mogą brać udział zarówno uczniowie, jak i rodzice. Godziny te nazywane są także godzinami czarnkowymi.

Przeczytaj również:

Źródło: projekt ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela, ustawy o instytutach badawczych, ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw druk 3302 (projekt z 18 maja 2023 r.).

Opracowanie: Marta Wysocka

Tematyka

Sprawdź inne serwisy