Wydatki na zapewnienie realizacji zaleceń z orzeczenia mogą mieć różnorodny charakter. Czy z dotacji na dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w przedszkolu lub szkole niepublicznej można pokrywać koszty szkoleń i studiów podyplomowych, jeżeli dotyczą nauczycieli prowadzących zajęcia z takimi dziećmi?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Dotacja przekazana na:
może być wykorzystana wyłącznie na pokrycie wydatków związanych z realizacją zadań związanych z organizacją kształcenia specjalnego oraz na organizację zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. Tak więc do wydatków na kształcenie specjalne zaliczają się wyłącznie wydatki na zadania wynikające z realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniach o potrzebie kształcenia specjalnego oraz orzeczeniach o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych (bez uwzględniania wydatków finansowanych w ramach podstawowej kwoty subwencji naliczanej standardem finansowym A).
Potwierdza to również MEN: z tej części dotacji wyodrębnia się tylko wydatki ponoszone na realizację zaleceń wynikających z orzeczeń, tj. np. wydatki na wynagrodzenie nauczyciela posiadającego kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej zatrudnionego w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych.
Przykład: Jeżeli realizacja zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie specjalnego wymaga prowadzenia zajęć przez specjalistę posiadającego kwalifikacje, których nie posiada żaden z zatrudnionych w przedszkolu czy szkole nauczycieli, to dyrektor powinien zatrudnić takiego nauczyciela. Jego wynagrodzenie będzie można pokryć z części dotacji przeznaczonej na dzieci niepełnosprawne. Nie można jednak sfinansować z tych środków szkoleń lub studiów podyplomowych dla zatrudnionego już nauczyciela.