W związku z zawieszeniem zajęć dydaktycznych pojawił się problem z przekazaniem uczniom klas maturalnych liceum i ich rodzicom informacji o zagrożeniu oceną niedostateczną, część nauczycieli jeszcze takich zagrożeń nie wystawiła. Sprawdź czy w zaistniałej sytuacji nauczyciele mogą wystawić takie zagrożenia i czy szkoła może np. drogą korespondencyjną przekazać o tym informację do zainteresowanych osób?
Dziecko posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ma obowiązek realizowania obowiązku rocznego wychowania przedszkolnego czy obowiązku szkolnego. Zdarza się, że ze względu na trudności z zapewnieniem mu odpowiednich warunków bądź organizacją nauki, rodzice chcieliby, aby ten obowiązek realizowało w domu. Czy poradnia może wydać opinię do nauczania domowego, jeśli wcześniej zostało wydane orzeczenie do kształcenia specjalnego? Sprawdź, czy te dwa dokumenty mogą funkcjonować jednocześnie.
Katalog dostosowań warunków i form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty uczniów mających trudności adaptacyjne związane w wcześniejszym kształceniem za granicą obejmuje cztery pozycje. Sprawdź, z jakich warunków przeprowadzania egzaminu mogą skorzystać.
Nie zawsze doręczenie przez rodziców dokumentu, w którym wskazani potrzebę odroczenia przez dziecko spełniania obowiązku szkolnego w danym roku szkolnym, pozwoli dyrektorowi szkoły na odroczenie. Kiedy odroczenie spełniania obowiązku szkolnego nie będzie możliwe? Artykuł został przeniesiony do archiwum. Dowiedz się, na podstawie jakich przepisów można odroczyć obowiązek szkolny w roku 2020/2021.
Przyjęta przez Sejm ustawa o zmianie Karty Nauczyciela przewiduje ważne zmiany w ocenianiu pracy nauczycieli. Zrezygnowano z oceny okresowej i przywrócono ocenę dorobku zawodowego dla stażystów. Mimo zapowiedzi nie zrezygnowano jednak z czterostopniowej skali oceny. Sprawdź, co zmieni się 1 września 2019 r.
W przepisach dotyczących pomocy psychologiczno-pedagogicznej zajęcia socjoterapeutyczne zastąpiono zajęciami rozwijającymi kompetencje emocjonalno-społeczne. Natomiast zajęcia socjoterapeutyczne, w innych przepisach, są dla uczniów zagrożonych niedostosowaniem społecznym. Dla kogo więc i jak zorganizować zajęcia socjoterapeutyczne.
Często zdarza się, że w ciągu roku szkolnego zmienia się orzeczenie ucznia, który wymaga dodatkowej pomocy w szkole. Ewentualna decyzja w sprawie zamiany osób udzielających uczniowi wsparcia powinna wynikać właśnie z orzeczenia. Jeśli jednak nie wskazano tam szczegółowych zapisów w kwestii zatrudnianej dodatkowo kadry, to nie ma konieczności dokonywania zamiany.
Uczeń, który powtarza klasę, tj. nie uzyskał w poprzednim roku szkolnym promocji do klasy programowo wyższej lub nie ukończył szkoły, może mieć wydłużony okres nauki, o ile możliwe jest dalsze kształcenie w danym typie szkoły z uwagi na wiek ucznia lub - jak w przypadku gimnazjum – z uwagi na nieukończenie tej szkoły. Sprawdzamy przepisy.
Nie wolno zamieniać wyników egzaminów zewnętrznych (także próbnych) na oceny bieżące, gdyż niedozwolone jest przeliczanie wyników punktowych na oceny szkolne. Sprawdzamy szczegóły dotyczące oceniania próbnych egzaminów.
Okres obowiązywania opinii należy wiązać z zakresem merytorycznym sprawy, w jakiej została wydana - tak wskazuje § 4 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad działania poradni. Dowiedz się, czy zawsze potrzebna jest opinia z poradni, aby udzielić dziecku wsparcia! Przeczytaj aktualny artykuł: Jak długo ważna jest opinia wydana przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną