Opublikowane w Dzienniku Ustaw rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zawierają m.in. rozwiązania dla szkół zawodowych, w których uczniowie realizują m.in. zajęcia praktyczne, praktyki zawodowe oraz staże. Sprawdź, jakie postanowienia wypracował resort edukacji.
Dyrektorzy oraz rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola pytają, czy opłata stała za publiczne przedszkole , która jest pobierana z góry, podlega zwrotowi bądź odliczeniu w następnym miesiącu, skoro zajęcia się nie odbywają. Sprawdź, jakie jest stanowisko eksperta.
W związku z możliwością rozpoczęcia zajęć rewalidacyjnych, rewalidacyjno-wychowawczych oraz z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w roku szkolnym 2019/2020, pojawiły się wątpliwości. Czy dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego mogą uczestniczyć w przedszkolu jedynie w zajęciach indywidualnych ze specjalistami czy również w zajęciach o charakterze opiekuńczo-wychowawczym? Poznaj odpowiedź eksperta.
Artykuł archiwalny. Poznaj aktualne zasady dotyczące prowadzenia zdalnych zajęć z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną: Zdalne nauczanie uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. Nowe przepisy nie zawierają gotowych rozwiązań dotyczących realizacji podstawy programowej w przypadku uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną. Dowiedz się, jak powinno wyglądać nauczanie zdalne z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną umiarkowaną i znaczną w szkole specjalnej? Czy nauczyciele mogą ograniczyć się do informowania rodziców o dostępnych materiałach i możliwych formach ich realizacji?
W związku z zawieszeniem zajęć dydaktycznych pojawił się problem z przekazaniem uczniom klas maturalnych liceum i ich rodzicom informacji o zagrożeniu oceną niedostateczną, część nauczycieli jeszcze takich zagrożeń nie wystawiła. Sprawdź czy w zaistniałej sytuacji nauczyciele mogą wystawić takie zagrożenia i czy szkoła może np. drogą korespondencyjną przekazać o tym informację do zainteresowanych osób?
Dziecko posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ma obowiązek realizowania obowiązku rocznego wychowania przedszkolnego czy obowiązku szkolnego. Zdarza się, że ze względu na trudności z zapewnieniem mu odpowiednich warunków bądź organizacją nauki, rodzice chcieliby, aby ten obowiązek realizowało w domu. Czy poradnia może wydać opinię do nauczania domowego, jeśli wcześniej zostało wydane orzeczenie do kształcenia specjalnego? Sprawdź, czy te dwa dokumenty mogą funkcjonować jednocześnie.
Katalog dostosowań warunków i form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty uczniów mających trudności adaptacyjne związane w wcześniejszym kształceniem za granicą obejmuje cztery pozycje. Sprawdź, z jakich warunków przeprowadzania egzaminu mogą skorzystać.
Sprawdź, jakie przepisy obligują przedszkole niepubliczne do udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Artykuł archiwalny, zapoznaj się z aktualnymi zasadami: Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w przedszkolu niepublicznym – czy obowiązkowa
Nie zawsze doręczenie przez rodziców dokumentu, w którym wskazani potrzebę odroczenia przez dziecko spełniania obowiązku szkolnego w danym roku szkolnym, pozwoli dyrektorowi szkoły na odroczenie. Kiedy odroczenie spełniania obowiązku szkolnego nie będzie możliwe? Artykuł został przeniesiony do archiwum. Dowiedz się, na podstawie jakich przepisów można odroczyć obowiązek szkolny w roku 2020/2021.