W okresie zawieszenia szkół istnieje możliwość organizowania spotkań uczniów z nauczycielami. W rozporządzeniu MEN wskazano bowiem, że dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych, liceów i techników można organizować konsultacje z przedmiotów, z których uczeń będzie przystępował do egzaminów.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
W myśl § 2 ust. 6 znowelizowanego rozporządzenia MEN 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, w:
– dyrektor szkoły może zapewnić w szkolekonsultacje indywidualne lub grupowe z nauczycielem prowadzącym zajęcia edukacyjne z przedmiotów, z których uczeń przystępuje odpowiednio do egzaminu ósmoklasisty lub egzaminu maturalnego.
A zatem cel tych konsultacji został określony w przepisach. Internetowy Słownik Języka Polskiego PWN podaje m.in. następującą definicję konsultacji: „udzielanie rad i wyjaśnień przez specjalistę lub rzeczoznawcę”. Tak też należy rozmieć konsultacje, o których mowa w rozumieć § 2 ust. 6 rozporządzenia MEN z dnia 12 sierpnia 2020 r.
W związku z powyższym nie można uznać, że w konsultacje mogłyby posłużyć np. przeprowadzeniu tzw. próbnej matury czy zorganizowaniu dla ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego zajęć rewalidacyjnych.
Decyzję w zakresie organizacji konsultacji dla uczniów ostatnich klas w czasie pandemii podejmuje dyrektor szkoły. To on określa czas trwania spotkania ucznia z nauczycielem. Także dyrektor, w konsultacji z nauczycielami, powinien ustalić czy będą one prowadzone indywidualnie dla wszystkich chętnych uczniów, czy w formie grupowej. Wynika to z § 1 rozporządzenia MEN z 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, który stanowi, że w okresie ograniczenia funkcjonowania jednostki systemu oświaty za organizację realizacji zadań tej jednostki odpowiada dyrektor.
Rozporządzenie nie określa liczby uczniów, którzy mogą w nich uczestniczyć. Należy jednak pamiętać o uwzględnieniu przepisów dotyczących ograniczeń, nakazów i zakazów wynikających ze stanu epidemii. Te zaś są zawarte w rozporządzeniu RM z 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Mimo że rozporządzenie nie reguluje kwestii zajęć w szkole, to zawiera ogólne ograniczenie dotyczące maksymalnej liczby uczestników zgromadzeń, która nie może być większa niż 5, a uczestnicy są obowiązani do zachowania odległości co najmniej 1,5 m między sobą oraz do zakrywania ust i nosa.
W klasie VIII szkoły podstawowej, klasie III liceum ogólnokształcącego i klasie IV technikum mogą w szkole odbywać się konsultacje indywidualne lub grupowe z nauczycielem prowadzącym zajęcia edukacyjne z przedmiotów, z których uczeń będzie przystępował odpowiednio do egzaminu ósmoklasisty lub egzaminu maturalnego.