Zmiany w organizacji praktycznej nauki zawodu od 29 marca 2021 r.

Marta Wysocka

Autor: Marta Wysocka

Dodano: 19 kwietnia 2021
Dokument archiwalny
Zmiany w organizacji praktycznej nauki zawodu od 29 marca 2021 r.

AKTUALIZACJA! Praktyczna nauka zawodu – zasady obowiązujące od 26 kwietnia 2021. Poznaj nowe przepisy!

Obowiązujące od 29 marca 2021 r. ograniczenie funkcjonowania jednostek systemu oświaty dotyczy również praktycznej nauki zawodu w szkołach i placówkach prowadzących kształcenie zawodowe. Zmiany dotyczą także uczniów szkół branżowych I stopnia. Sprawdź, jakie zasady obowiązują od 29 marca 2021 r.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • W których szkołach i w odniesieniu do których uczniów zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu muszą odbywać się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość
  • Co w organizacji praktycznej nauki zawodu zmieniło się 19 kwietnia 2019 r.
  • Czy pracownicy młodociani są zobowiązani do świadczenia pracy u pracodawców
Przeczytaj również:

Na czym polegają zmiany w organizacji praktycznej nauki zawodu od 29 marca 2021 r.

Od 29 marca 2021 r.  zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu (także te realizowane w formach kursowych) mogą odbywać się wyłącznie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, o ile wynika to z programu nauczania. Nie dotyczy to jednak dwóch kategorii uczniów.

Natomiast od 19 kwietnia 2021 r. w przypadku szkół prowadzących kształcenie zawodowe, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego, w odniesieniu do uczniów przystępujących odpowiednio do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub egzaminu zawodowego w sesji czerwiec-lipiec 2021 r., dyrektor może zorganizować zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu w miejscu ich prowadzenia:

  • w wybranych dniach tygodnia,
  • w wymiarze nieprzekraczającym 16 godzin tygodniowo,

o ile z programu nauczania zawodu lub programu nauczania realizowanego na kwalifikacyjnym kursie zawodowym nie wynika możliwość realizacji wybranych efektów kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Zajęcia te mogą być prowadzone u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych, o ile w podmiotach tych nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić zdrowiu uczniów.

Kogo nie dotyczą zmiany w organizacji praktycznej nauki zawodu od 29 marca 2021 r.

Na zasadach obowiązujących przed 29 marca 2021 r.  odbywa się:

  • kształcenie w zawodach, dla których podstawa programowa kształcenia w zawodach przewiduje kształcenie zgodnie z wymaganiami określonymi w Międzynarodowej konwencji o wymaganiach w zakresie wyszkolenia marynarzy, wydawania im świadectw oraz pełnienia wacht, 1978, sporządzonej w Londynie dnia 7 lipca 1978 r. 
  • w szkołach kształcących w zawodzie technik pożarnictwa prowadzonych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Co ważne, zajęcia praktycznej nauki zawodu dla ww. uczniów mogą odbywać się stacjonarnie, pod warunkiem, że być realizowane w miejscu ich prowadzenia, o ile w podmiocie przyjmującym uczniów na te praktyki nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić zdrowiu uczniów (§3 ust. 7 i 8 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Nauki z 26 marca 20121 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19).

Pracownicy młodociani zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy

Zawieszenie funkcjonowania jednostek systemu oświaty zmienia także sytuację uczniów szkół branżowych I stopnia odbywającychprzygotowanie zawodowe u pracodawcy.

Od 19 kwietnia 2021 r. uczniowie klas III branżowych szkół I stopnia będących młodocianymi pracownikami, zostali wyłączeni z obowiązywania przepisów o zawieszeniu funkcjonowania jednostek systemu oświaty.

Oznacza to, że mogą odbywać zajęcia praktyczne u pracodawców, o ile u pracodawcy nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić zdrowiu młodocianego pracownika.

Uwaga! Pracownikowi młodocianemu, który  jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy pracodawca w okresie zawieszenia funkcjonowania szkół, nie ma obowiązku wypłacenia wynagrodzenia za czas tego zwolnienia.
Dodano: 19 kwietnia 2021

Autor: Marta Wysocka

Redaktorka portalu ePedagogika.pl, specjalistka w zakresie prawa oświatowego, autorka i redaktorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu edukacji i oświaty, prawa oświatowego oraz prawa pracy. Ukończyła prawo oraz filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim.

Tematyka

Sprawdź inne serwisy