Jedną z form udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej są zajęcia rozwijające zainteresowania. Przepisy nie regulują, jakie kwalifikacje powinien posiadać nauczyciel prowadzący te zajęcia. To oznacza, że dyrektor może powierzyć je każdemu nauczycielowi, który posiada odpowiednie kompetencje. To z kolei rodzi pytanie – z jakiego pensum nauczyciel powinien realizować zajęcia rozwijające uzdolnienia?
Dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego prowadzi się zajęcia rewalidacyjne. Natomiast dzieci i młodzież posiadające orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych są uczestnikami tych właśnie zajęć. Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze to nie to samo, co zajęcia rewalidacyjne i nie można ich ze sobą mylić. Sprawdź, na czym polegają różnice.
Orzeczenie to drugi obok opinii z poradni dokument, który możemy otrzymać od rodziców lub pełnoletnich uczniów. Opinia jest dokumentem zalecającym szkole podjęcie określonych działań, natomiast orzeczenie obliguje do szczególnej organizacji kształcenia. Najczęściej do szkół dostarczane są orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego oraz orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania. Wskazane w nich zalecenia muszą być respektowane. Co zrobić, kiedy otrzymasz orzeczenie i dowiedz się, jak czytać treści zawarte w nim treści, aby zagwarantować odpowiednie wsparcie dla dzieci i młodzieży?
Organizacja i udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole jest obowiązkowa, jeżeli u ucznia stwierdzona została potrzeba objęcia taką pomocą. Należy jednak pamiętać, że zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej nie mogą odbywać się w czasie zajęć edukacyjnych. Nie powinny więc odbywać się czasie przeznaczonym na realizację podstawy programowej. Sprawdź, w jakich godzinach należy zapewnić wsparcie nauczycieli specjalistów w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Przepisy mówią, że orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania może otrzymać uczeń, któremu stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły. W przepisach próżno jednak szukać katalogu chorób, które pozwalają na zakwalifikowanie ucznia do kształcenia specjalnego, a które nie.
Podstawą działania szkoły jest rozpoznanie dokonane przez nauczycieli lub dokument z poradni psychologiczno-pedagogicznej (publicznej lub niepublicznej), lub zaświadczenie lekarskie. Nie oznacza to jednak, że dokumenty i zalecenia z innych podmiotów nie mogą być wykorzystane jako informacje dla szkoły. Przeciwnie – powinny, ponieważ mogą stanowić podstawę działań nauczycieli w związku z udzielaniem pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Przepisy nie określają szczegółowo, jakie uchwały i zarządzenia powinny być podejmowane i wydawane przez dyrektora i radę pedagogiczną poradni psychologiczno-pedagogicznej. W tej kwestii należy uwzględniać kompetencje rady pedagogicznej i dyrektora oraz bieżące potrzeby placówki.
Dostarczenie do szkoły opinii o potrzebie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej nie zawsze oznacza, że rodzic zgodzi się na udział dziecka w zajęciach zalecanych w tej opinii. Jaką dokumentację powinien prowadzić nauczyciel dla dziecka posiadającego opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej, jeżeli rodzic nie zgadza się na korzystanie z pomocy udzielanej w formie zajęć specjalistycznych?
Brak orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego praktycznie wyklucza szanse na zatrudnienie dodatkowej kadry dla ucznia wymagającego wsparcia. Zdarza się, że w takiej sytuacji rodzice są gotowi sami zatrudnić pomoc/asystenta dla swojego dziecka i proszą dyrektora o wyrażenie zgody na jego obecność w klasie. Mimo że przepisy nie regulują takich kwestii wprost, ani dyrektor, ani nauczyciel nie powinni wyrażać zgody na wspieranie w szkole ucznia przez osobę zatrudnioną przez rodziców. Dowiesz się, dlaczego.
Indywidualizacja pracy jest jednym z największych wyzwań edukacyjnych, a organizacja pracy w taki sposób, żeby każdy skorzystał z niej w takim samym stopniu wymaga dużego przygotowania. Dobrze zaplanowana na początku, może okazać się dużym ułatwieniem i stać się nawykiem, a nie stresującym obowiązkiem i piętrzącym się stosem papierów. Dla uczniów dobrze zaplanowana indywidualizacja często jest źródłem motywacji, a często również w życiu okazją na osiągnięcie sukcesu w szkole. Dowiedz się, na czym polega indywidualizacja nauczania. Sprawdź, jak indywidualizować pracę na zajęciach, aby poszczególni uczniowie mogli realizować program we własnym tempie i pokonywać po drodze problemy, z którymi borykają się na poszczególnych przedmiotach.