Każdy psycholog zatrudniony w szkole czy przedszkolu ma obowiązek prowadzenia dziennika. Zakres danych wpisywanych do dziennika psychologa szkolnego określają przepisu rozporządzenia, podobnie jak pozostałe kwestie, takie jak np. zasady kontrolowania dokumentacji przez dyrektora. W artykule wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z prowadzeniem dziennika psychologa. Podajemy również przykłady wpisów do dziennika prowadzonego przez psychologa.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przeczytaj również:
Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne są jednym z najczęściej zalecanych przez poradnie. Nie zawsze jasne jest jednak, komu można powierzyć ich prowadzenie w szkole. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy do prowadzenia tych zajęć konieczne jest ukończenie konkretnego kierunku studiów.
W ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego dyrektor przedszkola, szkoły i placówki sprawuje kontrolę nad przestrzeganiem przepisów prawa oraz przebiegiem procesu wychowawczego i dydaktycznego. Takiej kontroli podlegają nie tylko nauczyciele poszczególnych przedmiotów, ale również specjaliści, w tym psycholog szkolny. Dowiedz się, czego może dotyczyć kontrola pracy psychologa szkolnego.
Zdarza się, że ze względu na brak zgody organu prowadzącego na zatrudnienie tzw. nauczyciela wspomagającego, dyrektor poleca innym specjalistom wspieranie uczniów podczas zajęć. Należy pamiętać, że działanie takie jest zgodne z prawem i nauczyciel specjalista nie powinien odmawiać jego wykonania. Dotyczy to również sytuacji, gdy zgodnie z wolą dyrektora ma zapewnione ma zostać wsparcie psychologa podczas lekcji.
Coraz więcej uczelni wyższych w swojej ofercie ma studia na kierunku psychologia, które są studiami jednolitymi magisterskimi, ale trwają tylko 3 lata lub 3,5 roku. Czy ukończenie takich studiów daje kwalifikacje do zajmowania stanowiska psychologa w przedszkolu, szkole lub placówce? Okazuje się, że tak, jednak trzeba pamiętać, że ostateczna decyzja o zatrudnieniu danej osoby należy do dyrektora.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole specjalnej mają osoby posiadające kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej. Warto jednak pamiętać, że wymóg ten nie dotyczy każdego, w tym w szczególności psychologa. Sprawdź, jakie kwalifikacje powinien mieć nauczyciel psycholog, aby móc pracować w szkole specjalnej. Czy w szkołach specjalnych można zatrudnia nauczycieli bez kwalifikacji w zakresie pedagogiki specjalnej?
Z artykułu dowiesz się:
Ze względu na zwiększającą się liczbę dostarczanych do szkół orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego, coraz częściej pada pytanie, czy psycholog szkolny, który ukończył tylko studia magisterskie na kierunku psychologia i ma przygotowanie pedagogiczne, może prowadzić zajęcia rewalidacyjne. Najczęściej pytanie odnosi się do zajęć dla uczniów w spektrum autyzmu.
Praca psychologa i psychologa szkolnego istotnie różni się od pracy tzw. nauczycieli przedmiotowców. Kluczowa różnica polega na tym, że nauczyciele ci powinni być dostępni dla uczniów także podczas przerw. Czy w związku z tym dyrektor szkoły nie powinien uwzględniać ich w harmonogramie dyżurów międzylekcyjnych? Sprawdź, jak zorganizować dyżury nauczycielskie, aby można było przydzielić je również specjalistom bez jednoczesnego dezorganizowania pracy nauczycieli.
Zapraszamy do obejrzenia trzyczęściowego webinaru poświęconemu podsumowaniu pracy psychologa i pedagoga w szkole.
Objęcie ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną w szkole wymaga zgody rodzica lub pełnoletniego ucznia. W odniesieniu do niepełnoletnich uczniów konieczność ta prowadzi do szeregu wątpliwości. Po pierwsze oznacza, że bez zgody dziecko nie będzie mogło skorzystać ze wsparcia, po drugie zaś – skłania do pytania, czy psycholog powinien przekazywać rodzicom wszystkie informacje pozyskane od ucznia? Wątpliwości dotyczące niejasnych wytycznych pracy psychologa stara się rozwiać MEiN w odpowiedzi na interpelację poselską. Sprawdź, czy szkoła ma prawo ingerować w decyzje rodziców dotyczące udzielania pomocy psychologicznej. Dowiedz się również czy obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej dotyczy również psychologa szkolnego.
Od 1 września 2022 r. w szkołach obowiązkowo zatrudniono psychologów. W niektórych szkołach takie stanowiska wcześniej nie funkcjonowały. W związku z tym wielu rodziców nie zgadza się na to, aby psycholog pracował z ich dzieckiem i sprzeciwiają się, by specjaliści mieli wgląd w dotyczącą ich dokumentację. Sprawdź, czy istnieje podstawa prawna ograniczenia dostępu psychologa do danych osobowych ucznia.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.