Dyrektor przedszkola lub szkoły może, w ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego, zobowiązać każdego nauczyciela specjalisty do przygotowania sprawozdania z pracy w ostatnim semestrze lub roku. Przepisy prawa oświatowego nie zawierają jakichkolwiek wytycznych dotyczących formy i zawartości takiego sprawozdania. Co więcej – na ten temat najczęściej milczą również regulacje wewnętrzne obowiązujące w poszczególnych placówkach. Tymczasem rok szkolny 2020/2021 już od pierwszych dni był wyjątkowy i powinno to znaleźć swoje odzwierciedlenie w podsumowaniu pracy pedagoga i psychologa.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przystępując do opracowania sprawozdania z pracy w danym semestrze/roku szkolnym nauczyciel powinien zaplanować jego strukturę. Podsumowanie pracy pedagoga oraz psychologa powinno zawierać kilkanaście elementów.
Sytuacja, w której znaleźli się nauczyciele oraz uczniowie jest sytuacją wyjątkową i precedensową. Nauczyciele stają na wysokości zadania, zdobywają i doskonalą umiejętności związane z prowadzeniem zajęć na odległość. W trybie zdalnym mogą pracować również psycholog i pedagog. Sprawdź, jak powinny być zorganizowane zajęcia oraz jakie formy współpracy z uczniami i ich rodzicami wybrać.
Praca psychologa i psychologa szkolnego istotnie różni się od pracy tzw. nauczycieli przedmiotowców. Kluczowa różnica polega na tym, że nauczyciele ci powinni być dostępni dla uczniów także podczas przerw. Czy w związku z tym dyrektor szkoły nie powinien uwzględniać ich w harmonogramie dyżurów międzylekcyjnych?
Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne mogą prowadzić nauczyciele, wychowawcy grup wychowawczych i specjaliści posiadający kwalifikacje odpowiednie do rodzaju zajęć. Sprawdzamy szczegóły.
Plan pracy psychologa powinien obejmować działania związane z zakresem realizacji wynikającym ze statutu i określonym w zakresie czynności. Szczegółowe działania do uwzględnienia w planie pracy mogą wynikać np. z planu pracy szkoły, programu wychowawczo-profilaktycznego i innych działań szkoły w danym roku szkolnym.
Z początkiem nowego roku szkolnego pensum pedagogów, psychologów czy doradców zawodowych będzie zależne od wymiaru godzin ustalonego w stosownej uchwale organu prowadzącego placówkę. Jak wskazuje art. 76 pkt 22 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych – nie może być jednak wyższe niż 22 godziny.
Psycholog szkolny zatrudniony na cały etat w poradni psychologiczno-pedagogicznej oraz na pół etatu w gimnazjum może odbywać awans zawodowy na stopień nauczyciela dyplomowanego zarówno w poradni, jak i w gimnazjum.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.