Sprawdź, co należy zrobić w sytuacji, gdy uczeń w ciągu roku szkolnego dostarczy do szkoły orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Czy należy wymienić legitymację, wystawić zaświadczenie dla opiekuna? Przeczytaj szczegóły.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
W praktyce szkolnej niezwykle ważne jest rozpoznanie sytuacji uczniów. Dotyczy to zarówno ich predyspozycji, możliwości, jak też trudności i potrzeb. Podpowiadamy, dla których uczniów należy zorganizować pomoc psychologiczno-pedagogiczną i w jakich formach. Dodatkowo umieszczamy niezbędne wzory dokumentów do pobrania.
Przeczytaj również:
Zdarza się, że w przedszkolu organizowane są zajęcia, których nie wymieniono jako zalecane w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego. Czy można uznać, że są to zajęcia rewalidacyjne i nie organizować dodatkowych? Kiedy przedszkole spełnia obowiązek organizowania zajęć rewalidacyjnych dla dzieci? Dowiedz się także, czy zajęcia z terapii behawioralnej, to zajęcia rewalidacyjne. Podobne pytanie dotyczyć może zajęć z terapii integracji sensorycznej.
Bardzo często jednym z kluczowych zaleceń zawartych w opinii o potrzebie kształcenia specjalnego, oprócz asysty nauczyciela wspomagającego, jest zalecenie jest realizowania wybranych zajęć edukacyjnych indywidualnie z uczniem lub w grupie liczącej do pięciu osób. Wówczas rodzi się pytanie – czy podczas tych zajęć prowadzonych przez „przedmiotowca” ucznia powinien wspierać również nauczyciel wspomagający?
Co zrobić, jeżeli rodzice ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim w trakcie roku szkolnego dostarczą nowe orzeczenie, w którym wskazana będzie niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym? Odpowiedź ma doniosłe znaczenie, ponieważ uczeń powinien rozpocząć realizację innej podstawy programowej. Sprawdź, jakie konsekwencje wywołuje nowe orzeczenie i zmiana stopnia niepełnosprawności intelektualnej w trakcie roku.
Prezentujemy konkretne podpowiedzi dotyczące dostosowań wymagań edukacyjnych dla uczniów z dysleksją oraz przykłady ich wykorzystania na poszczególnych przedmiotach.
Przepisy określają limity dzieci z niepełnosprawnością w oddziałach integracyjnych i specjalnych. A co z oddziałami ogólnodostępnymi? Ile dzieci z orzeczeniem i potrzebie kształcenia specjalnego może uczęszczać do jednego oddziału przedszkolnego? Czy ma znaczenie rodzaj niepełnosprawności uczniów? Sprawdź, czy przepisy wskazują, jaka jest maksymalna liczba dzieci z niepełnosprawnością w oddziale ogólnodostępnym w przedszkolu.
Wszystkie dzieci, niezależnie od rodzaju niepełnosprawności, mają prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego. To prawo może być również obowiązkiem, ponieważ dzieci sześcioletnie realizują obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego. W tym roku, w którym kończą sześć lat, poddawane są diagnozie gotowości szkolnej. Czy taką diagnozę należy przeprowadzić także dla dziecka z orzeczeniem, korzystającemu z organizacji kształcenia specjalnego? Co z dzieckiem, o którym wiadomo już, że w danym, roku nie dojdzie do podjęcia nauki szkolnej? Sprawdź, czy każde dziecko z orzeczeniem o potrzebie organizacji kształcenia specjalnego należy poddać diagnozie.
Diagnozą dzieci i ich potrzeb zajmują się zespoły orzekające w poradniach. To zespół decyduje o tym, czy zasadne jest wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na niedostosowanie społeczne dla dziecka z diagnozą mutyzmu wybiórczego. Zespół uwzględnia poziom rozwoju dziecka, występujące trudności i ich skutki dla funkcjonowania dziecka. Sprawdź, czy uczniowie z diagnozą mutyzmu wybiórczego powinni być objęci kształceniem specjalnym.
Dostarczenie do szkoły orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego nierzadko pociąga za sobą konieczność zatrudnienia dodatkowego nauczyciela posiadającego kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej. Gdzie szukać informacji, jakie dokładnie kwalifikacje powinien posiadać ten nauczyciel i w jakim wymiarze czasu pracy należy go zatrudnić?
Przeczytaj aktualny artykuł:
Dla każdego ucznia, który posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, opracowuje się w szkole Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny. Opracowując IPET należy brać pod uwagę wnioski z wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia lub dziecka. Przypominamy najważniejsze kwestie związane z przygotowaniem tych dokumentów. Zwracamy uwagę na najważniejsze zasady obowiązujące w roku szkolny, 2021/2022.
Przepisy prawa oświatowego jednoznacznie wskazują, którym uczniom przysługuje tzw. dostosowanie wymagań edukacyjnych. Nie wszyscy nauczyciele i rodzice mają jednak pewność, na jaką podstawę prawnej należy się powołać w przypadku stwierdzenia takiej potrzeby. Sprawdź, na jakie przepisy należy się powołać.
Pobierz dokument:
Dostarczenie do orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego nakłada na szkołę szereg obowiązków. Dotyczą one przede wszystkim organizacji kształcenia tych osób. Zdarza się jednak, że wśród zaleceń znajduje się korzystanie ze specjalistycznego sprzętu i materiałów edukacyjnych. Czy szkoła powinna je zakupić?
Na portalu Rządowego Centrum Legislacyjnego opublikowano projekt rozporządzenia MEiN zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Sprawdź, na czym mają polegać zmiany.
Co do zasady dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, organizuje się zajęcia rewalidacyjne. Co robić, jeżeli dokument z poradni nie wskazuje rodzaju tych zajęć? Czy trzeba organizować zajęcia rewalidacyjne mimo braku zalecenia w orzeczeniu? Kto powinien określić rodzaj i charakter zajęć dla dzieci z orzeczeniem? Sprawdź, jakie obowiązki ma szkoła wobec dzieci z orzeczeniem.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.