Co każdy nauczyciel musi wiedzieć na temat orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego? Jak wykorzystać zawarte w nim informacje podczas przeprowadzania WOPFU i do opracowania IPET? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w ebooku pt. Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Aspekty prawne i praktyczne.
Wzór formularza opinii o uczniu kierowanym do poradni psychologiczno-pedagogicznej w związku z potrzebą orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego (nie dotyczy zagrożenia niedostosowaniem społecznym).
Rodzice do wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola mogą złożyć orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. W przypadku przyjęcia dziecka, przedszkole będzie zobowiązane do przeprowadzenia wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania dziecka oraz indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego. Czy te dokumenty trzeba opracować w trakcie wakacji, aby od września realizować zalecenia zawarte w orzeczeniu?
Z artykułu dowiesz się:
Przyjęcie do przedszkola dziecka z niepełnosprawnością nie zawsze wiąże się z koniecznością zatrudnienia dodatkowych nauczycieli. Rozstrzygająca w tym zakresie jest treść orzeczenia. Dowiedz się, kiedy na przedszkolu spoczywa obowiązek zatrudnienia wsparcia dla dziecka z orzeczeniem
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Pierwszym działaniem zespołu nauczycieli i specjalistów, po dostarczeniu do szkoły orzeczenia, jest przeprowadzenie wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania ucznia. Często zespół stwierdza, że uczeń wybrane zajęcia powinien realizować indywidualnie. Co powinien zrobić dyrektor szkoły, aby zaspokoić tę potrzebę, skoro zindywidualizowana ścieżka kształcenia nie dotyczy uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
Dostarczenie do szkoły orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego nakłada na szkołę szereg obowiązków. Jednym z nich jest opracowanie indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego. Czy orzeczenie dostarczone w czerwcu także oznacza opracowania IPET w terminie 30 dni?
Z artykułu dowiesz m.in.:
Uczeń z wadą słuchu, z głęboką dysleksją rozwojową, z afazją, z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, może być zwolniony z nauki drugiego języka obcego, jeżeli taka potrzeba wynika z opinii. A co w sytuacji, gdy mimo takiego zapisu uczeń nie chce rezygnować z nauki? Sprawdź, czy możliwa jest dobrowolna nauka drugiego języka obcego przez ucznia z opinią wskazującą na taką potrzebę.
Ekspert portalu ePedagogika, Alicja Melon, wicedyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej, omawia zagadnienia związane z z SLI.
IPET powinien być opracowany w terminie do 30 dni od dnia złożenia w przedszkolu orzeczenia, a po tym terminie niezwłocznie realizowany. Ale czy w okresie przerwy wakacyjnej jest konieczność prowadzenia zajęć, a tym samym realizacji IPET? Sprawdzamy na przykładzie przedszkola niepublicznego.
Przepisy prawa oświatowego nie określają tygodniowego wymiaru godzin wsparcia udzielanego dzieciom w przedszkolu na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Określenie tygodniowego wymiaru oraz czasu trwania zajęć powinno nastąpić po rozpoznaniu potrzeb i możliwości dziecka.
Po otrzymaniu orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego zespół nauczycieli i specjalistów opracowuje IPET. Zdarza się, że ze względu na braki kadrowe lub inne uzasadnione okoliczności, podejmowana jest decyzja o tym, by niektóre zalecenia poradni realizować dopiero w kolejnym roku szkolnym. Sprawdź czy takie postępowanie jest prawidłowe.
Rodzice ucznia lub pełnoletni uczeń powinni mieć prawo zrezygnowania z udziału w zajęciach rewalidacyjnych, jeżeli jest to uzasadnione. W większości przypadków taka rezygnacja jest równoznaczna z wycofaniem ze szkoły orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Sprawdź, czy uczeń, który rezygnuje z zajęć rewalidacyjnych może korzystać z innych zalecanych form wsparcia.
W orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego zespół orzekający wskazuje jedynie potrzebę realizacji wybranych zajęć edukacyjnych indywidualnie z dzieckiem lub uczniem lub w grupie liczącej do 5 dzieci lub uczniów – w odniesieniu do ucznia napotykającego na trudności w funkcjonowaniu wspólnie z oddziałem. Czy wobec tego zespół działający w szkole może podjąć decyzję o zorganizowaniu dla ucznia zajęć indywidualnych tylko z jednego przedmiotu?
Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego jest dość ogólnym wskazaniem do organizacji kształcenia. Dokumentem, który zoperacjonalizuje działania poszczególnych osób pracujących z uczniem jest IPET. Jeżeli w trakcie roku szkolnego szkoła otrzymuje nowe orzeczenie, konieczne jest zorganizowanie spotkania zespołu i podjęcie decyzji, co musi zmienić się w IPET. To właśnie w IPET trzeba wskazać, które zajęcia będą realizowane indywidualnie, a w których uczeń będzie brał udział z całą klasą.
Przepisy nie definiują, jak należy rozumieć pojęcia, które mogą być zamieszczone w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego. Najwięcej trudności dostarczają „warunki i formy wsparcia umożliwiające realizację indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia" oraz „cele rozwojowe i terapeutyczne", a także „działania ukierunkowane na poprawę funkcjonowania ucznia i wzmacniania jego uczestnictwa w życiu szkoły" . Proponowane w artykule zapisy wynikają z dotychczasowych praktycznych doświadczeń uwzględniających wymagania formalne, podstawy teoretyczne oraz kierunki zmian w podejściu do edukacji uczniów z niepełnosprawnością. Sprawdź, jak odczytywać zalecenia w orzeczeniu wydanym przez poradnię.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.