Uczeń objęty zindywidualizowaną ścieżką kształcenia może otrzymać orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Jednak w takim przypadku należy zaprzestać organizacji zindywidualizowanej ścieżki kształcenia i objąć go kształceniem specjalnym. Zgodnie bowiem przepisami prawa oświatowego, zindywidualizowanej ścieżki nie organizuje się dla uczniów objętych kształceniem. Sprawdź, do kiedy należy utrzymać zindywidualizowaną ścieżkę i dowiedz się, czy uczeń może być objęty zindywidualizowaną ścieżką, a jednocześnie mieć przydzielone godziny rewalidacji?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Do szkół i przedszkoli zwykle uczęszcza kilkoro dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Sprawdź, czy w takim przypadku wystarczy powołanie jednego zespołu nauczycieli i specjalistów, który będzie pracował ze wszystkimi dziećmi?
Prawo nie precyzuje, jaką specjalizację musi mieć lekarz wydający zaświadczenie o stanie zdrowia dziecka na potrzeby wniosku o orzeczenie. W artykule wyjaśniamy, czy zespół orzekający powinien wziąć pod uwagę zaświadczenie lekarza w trakcie specjalizacji. Sprawdź, jakie dokumenty są wymagane i jakie znaczenie ma zaświadczenie lekarskie w procesie wydawania orzeczenia.
W indywidualnym nauczaniu realizuje się wszystkie obowiązkowe zajęcia edukacyjne wynikające z ramowego planu nauczania danego typu i rodzaju szkoły, dostosowane do potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia. Potrzeby ucznia, jego możliwości psychofizyczne, warunki domowe, a także ograniczona liczba godzin nauczania indywidualnego mogą uzasadniać konieczność odstąpienia od realizacji niektórych treści nauczania objętych obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi.
Prowadząc dokumentację związaną z realizację zindywidualizowanej ścieżki, należy stosować zasady ogólne dotyczące dokumentacji przebiegu nauczania. W tym zakresie nie przewidziano bowiem żadnych specyficznych rozwiązań. Nie należy jednak zapominać o konieczności powiadomienia rodziców ucznia o wyborze takiej ścieżki.
Dostarczenie do przedszkola lub szkoły orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania zobowiązuje placówkę do zorganizowania nauki poza szkołą. Jak zorganizować naukę ucznia, który nie może uczęszczać do szkoły? Jak w takim przypadku powinna wyglądać edukacja włączająca oraz czy ten tryb nauczania nadal może być realizowany w formie zdalnej? Jak organizować nauczanie indywidualne w przedszkolu? W artykule zajedziesz odpowiedzi na te oraz inne pytania organizację indywidualnej nauki dzieci i młodzieży. Uwzględniono w nim najnowsze zmiany, które zaczną obowiązywać już od 7 grudnia 2024 r.
Przeczytaj również:
Uczeń szkoły podstawowej otrzymał orzeczenie o kształceniu specjalnym. Orzeczenie wydano z uwagi na zagrożenie niedostosowaniem społecznym, jednak zachowanie ucznia uległo znacznej poprawie. Czy jest możliwe anulowanie orzeczenia? Jak skutecznie uchylić orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego?
Pobierz ebooka:
Przyjęcie do przedszkola dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego nakłada na placówkę obowiązek realizowania form wsparcia wskazanych w orzeczeniu. Bardzo często zdarza się jednak, że przedszkole nie jest przygotowane na realizację zaleceń – brakuje kadry oraz wyposażenia. Czy w takim przypadku możliwa jest odmowa przyjęcia do przedszkola dziecka z niepełnosprawnością?
Dla ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego można zorganizować różne zajęcia rewalidacyjne. Mogą to być zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, zajęcia logopedyczne, terapii pedagogicznej, treningu społecznego, terapii SI, rehabilitacji ruchowej, terapii ręki itd. Należy wybierać je odpowiednio do rozpoznanych potrzeb ucznia. Zajęcia te mogą nazywać się tak samo, jak te w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej, ale nie są tym samym. Pamiętaj, że to dwie różne formy wsparcia, nawet jeżeli ich wspólny, celem jest poprawianie sprawności i wspomaganie rozwoju.
Dyrektor jest zobowiązany do zatrudnienia specjalistów po dostarczeniu orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego bądź orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. Przed nawiązaniem nowego stosunku pracy należy opracować plan działań wspomagających w trakcie bieżącej pracy z dzieckiem. Może to być także forma zajęć stymulujących rozwój w określonych obszarach. Wszystko po to, aby mieć pewność, że placówka zapewni uczniowi optymalne warunki rozwoju.
Oceny bieżące dla ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym – są ocenami opisowymi. W praktyce możliwe jest jednak wprowadzenie dodatkowo ocen wyrażonych w stopniach, by zapewnić integrację ucznia z klasą i motywować go do dalszej pracy.
Sprawdź, w jaki sposób właściwie zorganizować pomoc psychologiczno-pedagogiczną dla ucznia posiadającego orzeczenie poradni psychologiczno-pedagogicznej wydane w związku z diagnozą zaburzeń ze spektrum autyzmu. Artykuł zaktualizowany zgodnie ze stanem prawnym od 1 września 2024 r.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.